Elsa Backlund Celsing, "Systrar i sommarsol”
Signerad E Backlund Celsing. Pannå 53 x 41 cm.
Elsa Backlund-Celsing växte upp I Ryssland där hon också fick sin konstnärliga utbildning. Hon var dock under större delen av sin karriär verksam i Sverige, där hon försörjde familjen genom att måla med stor framgång.
Redan hennes tidiga målningar, från början av 1900-talet, gav Elsa Backlund-Celsing uppmärksamhet världen över. Hon uppmärksammades i metropoler som Sankt Petersburg, Paris och San Fransisco.
Genombrottet kom med Nobel. Den framgångsrika industrifamiljen kring Alfred Nobel tillhörde tidigt Elsa Backlund-Celsings trogna samlare och hon kom att ofta skildra Nobels privata miljöer och familjeliv i sin konst.
Västerås konstmuseum, som äger en betydande samling av Elsa Backlund-Celsings måleri, har under 2022 genomfört en retrospektiv utställning. Ett av museets syften med utställningen har varit att ge publiken möjlighet att möta en kvinnlig konst-pionjär, internationellt verksam under 1900-talet.
Utställningen uppmärksammade framförallt den unga konstnären där hennes motiv är självvalda och drivkraften påtaglig. Men publiken mötte också den idoga familjeförsörjaren och den åldrande konstnärens strävsamma arbete.
Elsa Backlund-Celsing är bland annat representerad på Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm, Västerås Konstmuseum, Sörmlands Museum i Nyköping, Värmlands Museum i Karlstad, Gripsholms slott samt på Ryska museet i Sankt Petersburg.
I Moderna Museets samlingar ingår tre målningar av Elsa Backlund-Celsing.