1603
237513

OFFERKÄRL med LOCK, s.k. Hill jar, lergods. Han-dynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris

Grönglaserad, locket krönt av fågel. H 25,5.

Krackelyr, lagningar.

Proveniens

The Paul R. Wedendal Collection.