44
325764

Elsa Ström-Ciacelli

(Sverige, 1876-1952)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Elsa Ström-Ciacelli
(Sverige, 1876-1952)

Motiv från Paris

Signerad E Ström Ciacelli och daterad Paris 1920. Pannå 40,5 x 33 cm.

Säfstaholms slott, Vingåker, "Härtill är vi tvungna - Föreningen Svenska konstnärinnor 1910-2010", sommaren 2010 (avbildad i katalogen, helsida i färg sid 38).
Mjellby Konstmuseum, "De berömda och de glömda-Kvinnliga svenska modernister 1900-1930", 11 juni - 3 september 2006 (avbildad i katalogen, sid 26).
Norrköpings Konstmuseum, "De berömda och de glömda - Kvinnliga svenska modernister 1900-1930", 15 oktober 2006 - 7 januari 2007 (avbildad i katalogen, sid 26).

Elsa Ström-Ciacelli studerade på Konstakademien i Stockholm i slutet av 1800-talet. Därefter följde resor till Paris, Tyskland, England och södra Europa. 1909 gifte hon sig med en italiensk konstnär vid namn Arturo Ricciotto Ciacelli och genom honom kom hon i kontakt med den italienska futurismen som påverkade henne starkt. Motivvalen är nästan alltid hämtade från hennes resor, men ett och annat stilleben förekommer. Hennes måleri är mjukt och har en vacker linjerytm, ofta i en något dovare färgskala. Hon finns representerad i Moderna Museet, Statens Museum for Kunst i Köpenhamn och på Institut Tessin i Paris för att nämna några.