10
1070181

KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 370 - 2 850 USD
Klubbat pris
45 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Skiva av grå kalksten med förgylld kälning. Halvrunt. Fyra bladhölstrade ben med fotkryss och urna. Längd 85, bredd 44,5, höjd 81,5 cm.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.