12
1070180

BORD, i Lars Nordins art (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 390 - 1 670 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. I kortsarger lådor. Längd 66, bredd 35, höjd 75 cm.

Delvis senare beslag. Torrspricka. Skivan ojämnt solblekt.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.