21
1070183

BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Skivan med gallerkant av mässing. I sargen skrivskiva, samt låda med fackinredning och fyra askar. Längd 70, bredd 47,5, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Kompletterad. Delvis senare beslag. Senare fotkryss.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.