35
1070242

Skrivskåp, Sverige, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
701 - 876 EUR
729 - 912 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Ek. Beslag av mässing. Överdel med dörrpar framför två hyllplan, skedhållare och tre små lådor. Fack och lådor bakom snedklaff. Nedtill fem lådor. Längd 109, bredd 59, höjd 217 cm. Nyckel finns.

Kompletterat. Senare beslag. Lagningar. Två lås saknas. Senare skedhyllor.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.