Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med rocailler, blommor och blad. I ramen infällt spegelglas. Signerad på baksidan med kallstämpel "NM", samt med Stockholms hallstämpel. Höjd 97, bredd 45 cm.
Senare mittglas. Ställvis anlupet glas. Ramglas med sprickor.
Rolf Schmitz Collection.