Rolf Schmitz Collection H056

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
84LJUSSTAKAR, två stycken snarlika, 1800-tal, Empirestil.Två stycken snarlika ljusstakar.
156VASER, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).En vas med spricka på kroppen.
172VAS, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Restoration to rim.
244SKULPTUR, porslin. Meissen, 1890-tal.Restoration to beak. Insignificant restored chip to taill, and chips to leafwork.
307Gösta Adrian-Nilsson, "Amerikanaren".Troligen utförd 1916.
310Gösta Adrian-Nilsson, Geometriserande figurkomposition.Not examined out of frame. Mounted on paper, slightly cockled, lower left margin with minor tear, ca 5 mm.
336Isaac Grünewald, Blomsterurnan.Korrekt titel är "Blomsterurnan"
339André Lhote, "Hommage à Watteau".Olja på duk uppfäst på pannå. Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné.
340André Lhote, "Plage de Piquey".Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné.
341André Lhote, Magnoliaträdet.Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné.
342André Lhote, Landskap.Verket kommer att inkluderas i André Lhote catalogue raissoné.
343André Lhote, "Paysage de Mirmande".Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné. Titel: Paysage Mirmande. Utförd omkring 1946-48.
344André Lhote, "Dame des Anges/Le Raincy".Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné. Titel: "Dame des Anges/Le Raincy"
345André Lhote, "Paysage de Mirmande".Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné. Titel: Paysage de Mirmande. Utförd omkring 1936-38. Gouache.
346André Lhote, Park med hus.Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné.
352Julia Beck, Flodlandskap från Montcourt.Kåa Wennberg, "Brev från Julia Beck", 2013, avbildad helsida i färg, sid 4.
363André Lhote, Harlekin med kvinna i rött.Olja på pannå 27 x 22 cm. Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné.
364André Lhote, Landskap med bergsby.Verket kommer att inkluderas i André Lhotes catalogue raisonné.
365Baltasar Lobo, Mor och barn.Köparen av konstverket kan kostnadsfritt beställa ett certifikat utfärdat av Maria Jaume, Galeria Freites, Venezuela, konstnärens gallerist efter 1986. Galleriet sätter samman en catalogue raisonné över konstnärens verk.
366Fernandez Arman, Fiol.Numrerad b/z.
412Piet Mondrian, Utsikt över Oostzijdse väderkvarn.Uppfordrad duk.
424Ivan Aguéli, "Landskap, Frankrike".Olja på uppfodrad duk.
425Ivan Aguéli, "Egyptiskt landskap".Motivet troligtvis från Spanien snarare än Egypten.

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.
376
411

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.