Kan inte nå servern

Rolf Schmitz Collection H056

AUKTION: 9 oktober, start kl 11. ADRESS: Berzelii Park 1, Stockholm. Läs mer om auktionen här >

 
464 föremål
293. MATTA, semiantik Keshan Motachem figural, ca 211 x 134 cm.
293. MATTA, semiantik Keshan Motachem figural, ca 211 x 134 cm.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
296. MATTA, semiantik Kirman "mille-fleur", ca 198,5 x 136,5 cm.
296. MATTA, semiantik Kirman "mille-fleur", ca 198,5 x 136,5 cm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
297. MATTA, semiantik Kirman Laver, ca 203 x 130,5 cm.
297. MATTA, semiantik Kirman Laver, ca 203 x 130,5 cm.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
295. MATTA, semiantik Kirman, ca 479 x 317 cm.
295. MATTA, semiantik Kirman, ca 479 x 317 cm.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
300. MATTA, semiantik Ningxia, ca 167,5 x 69,5 cm.
300. MATTA, semiantik Ningxia, ca 167,5 x 69,5 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
299. MATTA, semiantik Ningxia, ca 197 x 127 cm.
299. MATTA, semiantik Ningxia, ca 197 x 127 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
298. MATTA, semiantik Ningxia, ca 328,5x191 cm.
298. MATTA, semiantik Ningxia, ca 328,5x191 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
304. MATTA, semiantik Täbris sannolikt, ca 393 x 284 cm.
304. MATTA, semiantik Täbris sannolikt, ca 393 x 284 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 20 000 SEK
305. MATTA, semiantik Vorwerk, ca 242,5 x 130 cm.
305. MATTA, semiantik Vorwerk, ca 242,5 x 130 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
158. MOPS,  porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96).
158. MOPS, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-96).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
461. Madeleine Pyk, "Promenad på stranden".
461. Madeleine Pyk, "Promenad på stranden".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
409. Marcus Collin, Gatuscen från Paris.
409. Marcus Collin, Gatuscen från Paris.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
465. Naivistisk strandscen.
465. Naivistisk strandscen.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
373. Nils Kreuger, "Vadande pojkar i Apelviken".
373. Nils Kreuger, "Vadande pojkar i Apelviken".
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
374. Nils Kreuger, Kustlandskap.
374. Nils Kreuger, Kustlandskap.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
393. Nils von Dardel, Franska fantasifigurer.
393. Nils von Dardel, Franska fantasifigurer.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
353. Olof Sager-Nelson, "I skogen i Clamart".
353. Olof Sager-Nelson, "I skogen i Clamart".
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
354. Olof Sager-Nelson, "Ångbåtar i hamn".
354. Olof Sager-Nelson, "Ångbåtar i hamn".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
408. Otte Sköld, "Taxigirls I, Times Square, New York".
408. Otte Sköld, "Taxigirls I, Times Square, New York".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
200. PAPEGOJOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
200. PAPEGOJOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
128. PATEK PHILIPPE, Genève, Ellipse, armbandsur, 28,5 x 33,5 mm.
128. PATEK PHILIPPE, Genève, Ellipse, armbandsur, 28,5 x 33,5 mm.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
38. POTTSKÅP, Italien, 1700-talets slut.
38. POTTSKÅP, Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
37. POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.
37. POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
36. POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.
36. POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
106. Petter Julin, nattljusstakar, ett par, silver, Köping 1756, rokoko.
106. Petter Julin, nattljusstakar, ett par, silver, Köping 1756, rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
105. Petter Lund, nattljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1756, rokoko.
105. Petter Lund, nattljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1756, rokoko.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
412. Piet Mondrian, Utsikt över Oostzijdse väderkvarn.
412. Piet Mondrian, Utsikt över Oostzijdse väderkvarn.
Klubbat pris 
320 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
311. Ragnar Sandberg, "Cykelåkare".
311. Ragnar Sandberg, "Cykelåkare".
Klubbat pris 
600 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
313. Ragnar Sandberg, "Färjeläget i Les Sablettes".
313. Ragnar Sandberg, "Färjeläget i Les Sablettes".
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
312. Ragnar Sandberg, "Matroser i Toulon".
312. Ragnar Sandberg, "Matroser i Toulon".
Klubbat pris 
630 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
314. Ragnar Sandberg, Roende par.
314. Ragnar Sandberg, Roende par.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
414. Ragnhild Keyser, Kubistiskt landskap.
414. Ragnhild Keyser, Kubistiskt landskap.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
234. SALTKAR, porslin. Meissen, 1700-tal.
234. SALTKAR, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
96. SKRIVSTÄLL, 1800-talets första del, Empire.
96. SKRIVSTÄLL, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
183. SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
183. SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
181. SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
181. SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
182. SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
182. SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
244. SKULPTUR, porslin. Meissen, 1890-tal.
244. SKULPTUR, porslin. Meissen, 1890-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
185. SKULPTUR, två stycken, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
185. SKULPTUR, två stycken, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
132. SKULPTURER, sex stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
132. SKULPTURER, sex stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
184. SKULPTURER, två stycken, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
184. SKULPTURER, två stycken, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
130. SKULPTURER, två stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
130. SKULPTURER, två stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
150. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
150. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
151. SKÅL, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
151. SKÅL, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
161. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
161. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
219. SKÅL, porslin. Japan, 1800-tal.
219. SKÅL, porslin. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
213. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal.
213. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
135. SKÅL, porslin. Mingdynastin, 1600-tal, med Chenghuas märke.
135. SKÅL, porslin. Mingdynastin, 1600-tal, med Chenghuas märke.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
205. SKÅL, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
205. SKÅL, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
190. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke i rött.
190. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke i rött.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
139. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
139. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
209. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
209. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
152. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
152. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
159. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
159. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
207. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
207. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
202. SKÅLAR, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1523-35).
202. SKÅLAR, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1523-35).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
206. SKÅLAR, två stycken, porslin, Ming dynastin (1368-1644).
206. SKÅLAR, två stycken, porslin, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
92. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
92. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
91. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
91. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
232. SOCKERSKÅL med LOCK, porslin. Meissen, 1740/50-tal.
232. SOCKERSKÅL med LOCK, porslin. Meissen, 1740/50-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
58. SPEGEL, av Ehrhart Göbel (spegelmakare i Stockholm 1744-64), rokoko.
58. SPEGEL, av Ehrhart Göbel (spegelmakare i Stockholm 1744-64), rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
57. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.
57. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
56. SPEGEL, i Burchardt Prechts art (verksam i Stockholm 1674-1738), senbarock.
56. SPEGEL, i Burchardt Prechts art (verksam i Stockholm 1674-1738), senbarock.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
27. SPELBORD, England, 1800-talets början, Regency.
27. SPELBORD, England, 1800-talets början, Regency.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
24. SPELBORD, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
24. SPELBORD, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
25. SPELBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
25. SPELBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
28. SPELBORD, sengustavianskt, 1800-talets första hälft.
28. SPELBORD, sengustavianskt, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
48. STOLAR, ett par, Holland 1700-talets andra hälft, rokoko.
48. STOLAR, ett par, Holland 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
50. STOLAR, sex stycken, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
50. STOLAR, sex stycken, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK