Rolf Schmitz Collection H056

464 föremål
300. MATTA, semiantik Ningxia, ca 167,5 x 69,5 cm.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
31. KLAFFBORD, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
192. VAS, porslin. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
218. FAT, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
277. KRUKOR, nio stycken, porslin. Waldemarsudde, modern tillverkning.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
217. VAS, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
247. FIGURIN, porslin. Efter Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
274. FIGURIN, flintgods. England, omkring 1800.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
252. TEDOSA, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
294. MATTA, old Kina, ca 177,5 x 92,5 cm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
125. Saltkar, ett par, silver, oidentifierad mästare, London 1764.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 500 SEK
94. BREVPRESS, Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
271. FIGURGRUPP, porslin. Neapelliknande märke, 1900-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
127. LONGINES, Ferrari, armbandsur, 30,5 mm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 3 000 SEK
87. LJUSSTAKE, Frankrike 1700-talets första del, Louis XV.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
124. Ivan Kaltikov, cigarettetui, silver, Moskva 1800-talets mitt.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
199. FIGURIN/YTTERFODER, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
212. VAS, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
74. LYKTA, för ett ljus, Louis XVI-stil, 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
206. SKÅLAR, två stycken, porslin, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
119. Alexei Kosinov, vodkakopp, charka, silver, Moskva 1791.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
265. FIGURIN, porslin. Berlin. Sent 1800/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
238. FIGURIN, porslin. Tyskland, 17/1800-tal. Omärkt.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
242. FIGURIN, porslin. Meissen, 1890-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
197. KRUKA, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
249. FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
248. FIGURIN, porslin. Meissenliknande märke.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
250. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
167. FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
268. FIGURINER, två stycken, porslin. Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
232. SOCKERSKÅL med LOCK, porslin. Meissen, 1740/50-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
213. SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
96. SKRIVSTÄLL, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
245. FIGURIN, porslin. Meissen, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
283. MATTA, old Bachtiari, ca 213,5 x 142-147,5 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
297. MATTA, semiantik Kirman Laver, ca 203 x 130,5 cm.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
93. BREVPRESS, Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
270. FIGURIN, porslin. Troligen Samson.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
193. VASER, två stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
241. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
205. SKÅL, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
220. SVÄRDSFÄSTE, brons. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
240. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
257. TEDOSA med LOCK, porslin. Höchst, sent 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
219. SKÅL, porslin. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
194. BOJANER, två stycken, porslin. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
465. Naivistisk strandscen.
465. Naivistisk strandscen.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
305. MATTA, semiantik Vorwerk, ca 242,5 x 130 cm.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
299. MATTA, semiantik Ningxia, ca 197 x 127 cm.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
111. Adolf Zethelius, toiletteaskar, 4 st silver, Stockholm 1831.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
282. MATTA, semiantik Bachtiari "mille-fleur", ca 200,5 x 135,5 cm.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
27. SPELBORD, England, 1800-talets början, Regency.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
112. Toiletteaskar, 4 st, silver, olika mästare 1849-1854.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
28. SPELBORD, sengustavianskt, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
14. BORD, svensk rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
86. LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
26. BORD, 1800-tal.
26. BORD, 1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
49. KARMSTOL, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
267. FIGURIN, porslin. 'Wien', 1900-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
234. SALTKAR, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
276. DOSOR, sex stycken, porslin och emalj. 18/1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
134. VAS, monterad som lampa. Kina, 1600-tal, eller äldre.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
73. LYKTA, för två ljus, Louis XVI-stil, 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
202. SKÅLAR, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1523-35).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
239. FIGURINER, två stycken. Efter Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
186. FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
160. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
139. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
159. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
266. FIGURINER, ett par, porslin. Berlin, omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
196. FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
226. FIGURIN, porslin. Meissen, 1750-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
168. TEKRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
244. SKULPTUR, porslin. Meissen, 1890-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
154. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
162. TEKRUKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
262. FIGURINER, fyra stycken, porslin. Höchst.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
229. FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
210. BOJANER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK