Kan inte nå servern

Rolf Schmitz Collection H056

AUKTION: 9 oktober, start kl 11. ADRESS: Berzelii Park 1, Stockholm. Läs mer om auktionen här >

 
464 föremål
35. Skrivskåp, Sverige, 1700-talets andra hälft.
35. Skrivskåp, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
38. POTTSKÅP, Italien, 1700-talets slut.
38. POTTSKÅP, Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
104. Carl Petter Tellander, bägare, silver, Jönköping 1775.
104. Carl Petter Tellander, bägare, silver, Jönköping 1775.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
254. FIGURINER, två stycken, porslin. Höchst, 1770-tal.
254. FIGURINER, två stycken, porslin. Höchst, 1770-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
48. STOLAR, ett par, Holland 1700-talets andra hälft, rokoko.
48. STOLAR, ett par, Holland 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
36. POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.
36. POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
179. TALLRIKAR, 10 stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
179. TALLRIKAR, 10 stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
182. SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
182. SKULPTUR, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
446. Viggo Madsen, Vid Skagens hamn.
446. Viggo Madsen, Vid Skagens hamn.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
189. TULPANVAS, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
189. TULPANVAS, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
151. SKÅL, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
151. SKÅL, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
150. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
150. SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
132. SKULPTURER, sex stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
132. SKULPTURER, sex stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
463. Esaias Thorén, Komposition med hatt.
463. Esaias Thorén, Komposition med hatt.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
409. Marcus Collin, Gatuscen från Paris.
409. Marcus Collin, Gatuscen från Paris.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
320. Arthur Percy, Anemoner.
320. Arthur Percy, Anemoner.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
438. Esaias Thorén, Fiskar.
438. Esaias Thorén, Fiskar.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
292. MATTA, antik Karabagh kelly, ca 575,5 x 209 cm.
292. MATTA, antik Karabagh kelly, ca 575,5 x 209 cm.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
19. BORD, Mellaneuropa, 1700-talets slut.
19. BORD, Mellaneuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
29. BORD, empire, 1800-talets första hälft.
29. BORD, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
11. Väggbord, Holland, 1700-tal, senbarock.
11. Väggbord, Holland, 1700-tal, senbarock.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
47. KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.
47. KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
92. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
92. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
58. SPEGEL, av Ehrhart Göbel (spegelmakare i Stockholm 1744-64), rokoko.
58. SPEGEL, av Ehrhart Göbel (spegelmakare i Stockholm 1744-64), rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
46. KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.
46. KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
45. KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.
45. KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
22. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
22. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
185. SKULPTUR, två stycken, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
185. SKULPTUR, två stycken, lera. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
187. FIGURINER, åtta stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
187. FIGURINER, åtta stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
191. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
191. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
152. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
152. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
456. Sigfrid Ullman, "Varberget", landskap från norra Halland.
456. Sigfrid Ullman, "Varberget", landskap från norra Halland.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
431. Ivan Ivarson, Kvinna med rött parasoll.
431. Ivan Ivarson, Kvinna med rött parasoll.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
450. Eric Grate, "Hjärtblad".
450. Eric Grate, "Hjärtblad".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
429. Gösta Adrian-Nilsson, Dansande figur.
429. Gösta Adrian-Nilsson, Dansande figur.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
321. Arthur Percy, Göteborgsutsikt.
321. Arthur Percy, Göteborgsutsikt.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
30. BORD, ett par, senempire, 1800-tal.
30. BORD, ett par, senempire, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
304. MATTA, semiantik Täbris sannolikt, ca 393 x 284 cm.
304. MATTA, semiantik Täbris sannolikt, ca 393 x 284 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 20 000 SEK
303. MATTA, antik silke Täbris, ca 165 x 122,5 cm.
303. MATTA, antik silke Täbris, ca 165 x 122,5 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
42. KARMSTOLAR, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
42. KARMSTOLAR, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
298. MATTA, semiantik Ningxia, ca 328,5x191 cm.
298. MATTA, semiantik Ningxia, ca 328,5x191 cm.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
302. MATTA, antik Senneh, ca 175,5 x 133,5 cm.
302. MATTA, antik Senneh, ca 175,5 x 133,5 cm.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
39. BERGERE, Frankrike, 1700- talets andra hälft, Louis XV.
39. BERGERE, Frankrike, 1700- talets andra hälft, Louis XV.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
91. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
91. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
32. MATBORD, 3 delar, England, 1900-talets början.
32. MATBORD, 3 delar, England, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
190. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke i rött.
190. SKÅL, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke i rött.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
207. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
207. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
130. SKULPTURER, två stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
130. SKULPTURER, två stycken, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
317. Tor Bjurström, Fiskare.
317. Tor Bjurström, Fiskare.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
316. Tor Bjurström, Landskap.
316. Tor Bjurström, Landskap.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
393. Nils von Dardel, Franska fantasifigurer.
393. Nils von Dardel, Franska fantasifigurer.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
452. Waldemar Lorentzon, "De röda badkläderna".
452. Waldemar Lorentzon, "De röda badkläderna".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
377. Carl Skånberg, "Friluftsmålaren".
377. Carl Skånberg, "Friluftsmålaren".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
399. Helmer Osslund, "Docksta Jemtland".
399. Helmer Osslund, "Docksta Jemtland".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
12. BORD, i Lars Nordins art (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko.
12. BORD, i Lars Nordins art (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
56. SPEGEL, i Burchardt Prechts art (verksam i Stockholm 1674-1738), senbarock.
56. SPEGEL, i Burchardt Prechts art (verksam i Stockholm 1674-1738), senbarock.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
34. VITRINSKÅP, Holland, sent 1800-tal.
34. VITRINSKÅP, Holland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
21. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
20. BORD, Directoire, 1700-talets slut.
20. BORD, Directoire, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
85. LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.
85. LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
306. MATTA, antik Västpersisk figural, ca 409,5 x 269 cm.
306. MATTA, antik Västpersisk figural, ca 409,5 x 269 cm.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
18 000 - 25 000 SEK
143. FIGURINER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
143. FIGURINER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
153. VINKYLARE, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
153. VINKYLARE, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
453. Esaias Thorén, Surrealistisk komposition med skulpturhuvud.
453. Esaias Thorén, Surrealistisk komposition med skulpturhuvud.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
400. Helmer Osslund, "Höstkväll".
400. Helmer Osslund, "Höstkväll".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
369. Francois Gall, Cafébild Paris.
369. Francois Gall, Cafébild Paris.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
361. Christian Berg, "Vänskulptur".
361. Christian Berg, "Vänskulptur".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
441. Esaias Thorén, Flickan vid akvariet.
441. Esaias Thorén, Flickan vid akvariet.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
366. Fernandez Arman, Fiol.
366. Fernandez Arman, Fiol.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
460. Timo Solin, Liggande modell.
460. Timo Solin, Liggande modell.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
309. Gösta Adrian-Nilsson, Cigarettkyss.
309. Gösta Adrian-Nilsson, Cigarettkyss.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
462. Félix Ziem, "Les Mouettes".
462. Félix Ziem, "Les Mouettes".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
458. Sixten Lundbohm, Båt vid kaj.
458. Sixten Lundbohm, Båt vid kaj.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
379. Helmer Osslund, Hamnscen.
379. Helmer Osslund, Hamnscen.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
391. Hadar Jönzén, "Olivträd Mallorca".
391. Hadar Jönzén, "Olivträd Mallorca".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
295. MATTA, semiantik Kirman, ca 479 x 317 cm.
295. MATTA, semiantik Kirman, ca 479 x 317 cm.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
293. MATTA, semiantik Keshan Motachem figural, ca 211 x 134 cm.
293. MATTA, semiantik Keshan Motachem figural, ca 211 x 134 cm.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK