76
1106677

VÄGGPENDYL, av Johan Gustaf Anjou, gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Förgyllt och bronserat trä. Krönande bandrosett. Urhus omgivet av lagerfestoner. Vitlackerad urtavla märkt "Anjou Stockholm" (urmakare i Stockholm 1779). Höjd 86, bredd 55 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Urtavla med färgbortfall.