Grön botten med stort polykromt spaljémönster med rosor och andra blommor. Bred ljusbrun bård med stor blomranka. Fodrad.
Blekt. Slitage ställvis hårt, smutsig, fläckar, missfärgningar, skador, stora hål, många bristningar, ivävningar, lagningar. Delar av bården senare, sidorna med skador.