Rödbrunmelerad botten med stor benvit medaljong med polykrom blombukett, bladfestonger, hörnornament och ramverk med blomranka. Smal huvudbård med spaljémönster.
Blekt. Slitage ställvis hårt, smutsig, fläckar, skador, hål, bristningar, ivävningar, lagningar. Sidorna med smärre skador.