200
1338184

Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllt och bronserat. Rikt skuren dekor med geometrisk löpande dekor och pärlstav. Kragade kannelerade ben. Skiva av röd kalksten. Längd 85 cm, bredd 47 cm, höjd 81 cm.

Senare skiva, omarbetat. Kompletterad.

Proveniens

Olle Emanuelsson Collection