Olle Emanuelsson Collection H063

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
201Ljusstakar, ett par 1700-talets slut, Sengustavianska.3 200 SEK
202Soppslev, silver med träskaft, Moskva 1855.2 000 SEK
203Elis Bergh, servis, 129 delar "Kent", Kosta.24 000 SEK
204Bertil Vallien, glasservis, 47 delar "Chateau", Kosta Boda.4 500 SEK
205Bruno Mathsson, & Piet Hein, "Superellips", bord, Bruno Mathsson International.7 000 SEK
206Richard Carruthers, bordslampor 1 par, "Arcade", Ateljé Lyktan, 1970/80-tal.2 000 SEK
207Richard Sapper, bordslampa, "Tizio", Artemide, Italien, efter 1972.4 000 SEK
208Bruno Mathsson, "MI 459 Minister", fåtölj, Bruno Mathsson International, efter 1986.8 000 SEK
209Bruno Mathsson, fåtölj, "Mio", Bruno Mathsson International, efter 1981.4 500 SEK
210Jacob Jensen / Bang & Olufsen, Beomaster 6500, stereo, Danmark 1980-90-tal.5 000 SEK
211Alf Linder, "The sculptor's dream".5 500 SEK
212Oskar Hult, "Nasca".5 000 SEK
213Johan Scott, "Utan titel".4 000 SEK
214Anette Senneby, Utan titel.4 000 SEK
215Henrik Allert, Hästhuvud.9 500 SEK
216Gunnar Cyrén, snapsglas, 2 st s.k. djävulsglas, ur serien "Nobel", Orrefors efter 1996.Återrop
217Ulrica Hydman-Vallien, skulptur, ansikte.6 000 SEK
218Achille Castiglioni, "Gibigiana", bordslampa, Flos, Italien, efter 1980.2 600 SEK
219Herrbetjänt, Sverige 1970-80-tal.2 200 SEK
220Bruno Mathsson, bord, "MI 901", Bruno Mathsson International.12 000 SEK
221Samling med konstlitteratur, cirka 600 titlar, sent 1900/2000-tal.14 000 SEK