Made in Sweden H064

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1"ABBA", 1978.Återrop
2Torbjörn Calvero, "Roxette", 1986.10 000 SEK
3Albert Wiking, "Zara", 2015.44 000 SEK
4Helene Billgren, "Find your own logo".Återrop
5Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.65 000 SEK
6IKEA, fåtöljer 2 st., modell "Åke", Ikea, Älmhult 1950-tal.90 000 SEK
7Uno Åhrén, stol, "Swedish Grace", Gemla Diö, Sverige 1920-30-tal.7 000 SEK
8Josef Frank, "Nationalmuseiskåpet", modell "881", Firma Svenskt Tenn, efter 1985.115 000 SEK
9Jacob Forsell, "Astrid Lindgren", 1987.14 000 SEK
10Ilon Wikland, Original till omslaget för Astrid Lindgrens "Sunnanäng".90 000 SEK
11Gustafs, "Eden" spegel, Swedish Modern, 1950-tal.8 000 SEK
12Nils Enström, sannolikt, bord, Swedish Modern, Ferdinand Lundqvist & Co, 1940-tal.17 000 SEK
13Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vit botten", rölakan, ca 291 x 218 cm, signerad AB MMF.50 000 SEK
14Steneby Hemslöjdsförening, gungstol, 1930-40-tal.10 000 SEK
15Olle Sjögren, fåtölj, modell "800", OH Sjögren, Tranås 1950-60-tal.24 000 SEK
15AErik Glemme, & Stig Åsberg, soffbord, Sverige 1940-50-tal.19 000 SEK
16Hans Gedda, "Carl XVI Gustaf", 2010.28 000 SEK
17Hans Gedda, "Kung Carl XVI Gustafs hand", 1996.Återrop
18Bruno Ehrs, "Carl XVI Gustaf, Skeppsholmen, maj 2002".80 000 SEK
19Claesson Koivisto Rune, “Takete”, fåtölj, Time & Style, Japan, 2018.20 000 SEK
20Michael Anastassiades, soffbord, "Archipelago Lidingö", Svenskt Tenn, efter 2013.20 000 SEK
21Jonas Bohlin, gungstol, "Liv", Jonas Bohlin Design, Stockholm.11 000 SEK
22Jonas Bohlin, skåp "Slottsbacken", ed. 71/200, Källemo efter 1987.150 000 SEK
23Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.4 000 SEK
24Carl Malmsten, golvlampa, "Staken", 1900-talets mitt.7 500 SEK
25Olle Alberius, vas, "ariel", Orrefors Gallery 1988.13 000 SEK
26Bertil Vallien, golvljusstake, "Livets träd", Boda Smide.5 000 SEK
27Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-60-tal, modell 503.12 000 SEK
28Signe Persson-Melin, ölglas, 14 st, "Ruben", Boda.2 200 SEK
29Gösta Adrian-Nilsson, "Livsfarlig".72 000 SEK
30Gösta Adrian-Nilsson, "Indianstriden".61 000 SEK
31Kers Erik Jönsson, "De Saba Konungar Kommo tre".44 000 SEK
32Kers Erik Jönsson, "Den Kenaneeska qvinnan som Ropar efter Jerum/Jesus".28 000 SEK
33Åkdyna, rölakan, ca 47 x 104 cm sydvästra Skåne, Oxie eller Skytts härad, tidigt 1800-tal.Återrop
34Åkdyna, rölakan, ca 46 x 96 cm, Skåne, 1800-talets mitt.4 000 SEK
35Åkdyna, "Bebådelsen", flamskväv, ca 103 x 51 cm, sydvästra, Skåne 1833.22 000 SEK
36Kjartan Slettemark, "IDM", ("Nixon Visions"), 1971.14 000 SEK
37Carl Johan De Geer, "Mah-Jong", 1967.3 000 SEK
38Carl Johan De Geer, "Skända flaggan".16 000 SEK
39Carl Johan De Geer, "Den stora missuppfattningen", 1960-tal.3 500 SEK
40Hagström, elgitarr, "Standard 80", Älvdalen, ca 1960-61.Återrop
41Hagström, elgitarr, "DeLuxe Small Model", Älvdalen, från den första serien 1958 som tillverkades i 200 exemplar.Återrop
42Hagström, elgitarr, "DeLuxe Large Model", Älvdalen, från den första serien 1958 som tillverkades i 200 exemplar.50 000 SEK
44Bruno Mathsson, vägghylla, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1966.20 000 SEK
45Anders Pehrson, bordslampor, ett par, "Bumlingen", ateljé Lyktan, Åhus, 1970-tal.2 000 SEK
46Hans-Agne Jakobsson, golvlampa, modell "G-123", Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal.10 000 SEK
47Hugo Blomberg, Ralph Lysell & Gösta Thames "Ericofon" eller "Kobratelefonen", LM Ericsson, Sverige, 1950-tal.3 100 SEK
48Oskar Bergman, Vy över Stockholm.24 000 SEK
49Einar Jolin, Hjort vid vattendrag.30 000 SEK
50Isaac Grünewald, Landskap.40 000 SEK
51Axel Olson, "Stilleben med vindruvor".5 500 SEK
52Inge Schiöler, Landskap med träd.24 000 SEK
53Tummelisa.Återrop
54Märta Måås-Fjetterström, matta, "Sommarmattan", rölakan, ca 344 x 258 cm, signerad MMF.90 000 SEK
55Matta, rölakan, ca 291,5 x 186 cm, signerad MM.40 000 SEK
56Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Brunrandig", rölakan, ca 243 x 141 cm, signerad MMF.28 000 SEK
57Barbro Nilsson, matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 204 x 140 cm, signerad AB MMF BN.125 000 SEK
58Christer Strömholm, "Paris, 1962".70 000 SEK
59Adam Karls Johansson, "Greta Thunberg", 2018.10 000 SEK
60Helena Blomqvist, "Darkness on the edge of town" 2003.30 000 SEK
61Håkan Wretljung, "Kronprinsessan Victoria på Drottningholm slott", 1984.10 000 SEK
62Mikael Jansson, "H.K.H Kronprinsessan Victoria #2, Stockholm Studio, 2002".50 000 SEK
63Rickard L Eriksson, "Kronprinsessan Victoria och Prins Daniel", 2010.13 000 SEK
64Josef Frank, skåp, modell 2135, Firma Svenskt Tenn, efter 1985.70 000 SEK
65Björn Trägårdh, fåtölj, modell "3665", Firma Svenskt Tenn.11 000 SEK
66Fritz Kurz, taklampa, modellnummer "KD 946/1" Orrefors 1940-50-tal.11 000 SEK
67Axel Einar Hjorth, stolar, 5 st,"Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.155 000 SEK
68FOLKFORM, "Candle Collage", ljusstake, ed. 20/25, Studio Folkform, 2010.Återrop
69Owe Johansson, ljusstakar ett par, Lund (Hven) 1994, sterling silver.5 000 SEK
70Rey Urban, gräddkanna och sockerskål, sterlingsilver, Stockholm 1966.3 500 SEK
71Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, silver med strandsten, Frankrike/ Sverige 1950-60-tal.Återrop
72Wiwen Nilsson, hängsmycke silver med fasettslipad bergkristall.14 000 SEK
73Thore Sunna, skulptur, ripa.15 000 SEK
74sockerskål.Återrop
75saltflaska, signerad.Återrop
76Hans Sunna, mjölkstäva, nápphi.3 000 SEK
77Thore Sunna, svepask.11 000 SEK
78Mjölkstäva (Nápphi), signerad HEL.2 000 SEK
79Anders Sunna, nåjdtrumma.15 000 SEK
80Ordförandeklubba.5 500 SEK
81The Beatles, signerad turnéaffisch, Sverige, 1963.240 000 SEK
82Klänning, "The Beatles", Sannolikt från Pagelle, Borås, Sverige, 1960-tal.Återrop
84Idolkort, "Sportens stjärnor", bl a Cassius Clay, Nacka Skoglund mfl Hemmets Journal, 1960-tal.12 000 SEK
85Nirvana, konsertaffisch, från den inställda konserten på Isstadion, Stockholm, 26 april, 1994.11 000 SEK
86Käbi Lareteis övningsklaviatur, Sverige 1900-tal.19 000 SEK
87Ture Sjölander, "ABBA".30 000 SEK
89ABBA, (Ola Brunkert och Malando Gassama), 2 trumset, Arbiter "Autotune" från ABBA's Europa och Australien turné 1976-77.120 000 SEK
90Ernst Billgren, "Strykjärnet".Återrop
91Carl Fredrik Reuterswärd, Utan titel.15 000 SEK
92Peter Frie, "Landskap".60 000 SEK
93Ernst Billgren, "Diana".70 000 SEK
94Pierre Forssell, bordslampa, Skultuna, 1987.26 000 SEK
95Virgil Abloh & Ikea Markerad, matta, "Wet Grass", ca 195 x 132 cm.12 000 SEK
96Johan Jonsson, bord, "Luscious Two (golden edition)", Ed. 6 + 2AP, Stockholm, 2013-2014.50 000 SEK
97Uno & Östen Kristiansson, taklampor 3 st., Luxus, Vittsjö, 1960-70-tal.Återrop
98Mats Theselius, skåp, "National Geographic", Källemo, efter 1990.17 000 SEK
99"Lamino", fåtölj med fotpall, Swedese, 2000-tal.Återrop
100"Les Mutants".Återrop
101Axel Einar Hjorth, skåp, "Blidö", Nordiska Kompaniet 1928.20 000 SEK
102Axel Einar Hjorth, karmstolar, 1 par, "Blidö", Nordiska kompaniet, 1929.8 000 SEK