Made in Sweden H064

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
103Axel Einar Hjorth, stolar, 4 stycken, "Blidö", Nordiska kompaniet, 1929.6 500 SEK
104Josef Frank, skåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2215, efter 1985.100 000 SEK
105Rakel Carlander, matta, rölakan, ca 245 x 168 cm, signerad RC.10 000 SEK
106Estrid Ericson, eller Josef Frank, väggspeglar 3 st., Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.24 000 SEK
107Josef Frank, "Tyresöbyrån", modell 2170, Firma Svenskt Tenn, efter 1985.80 000 SEK
108Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Knoppen", gobelängteknik, ca 50 x 34 cm, signerad AB MMF.4 500 SEK
109fåtöljer 1 par, Nordiska Kompaniet 1940-tal, Swedish Modern.Återrop
110Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.5 500 SEK
111vas, Gustavsbergs studio 1961.Återrop
112Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.24 000 SEK
113Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950.6 000 SEK
114Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-70-tal.11 000 SEK
115Stig Lindberg, servis, 'Berså', 41 delar, Gustavsberg, 1961-74.10 000 SEK
116Mårten Andersson, Utan titel.12 000 SEK
117Ulf Trotzig, "I skogen".24 000 SEK
118Torsten Renqvist, Myror.17 000 SEK
119Madeleine Pyk, "Turné Cirkus Olympia".60 000 SEK
120Bjärnums Slöjdfabrik, vilstolar 1 par, Sverige 1940-50-tal.12 000 SEK
121Bergboms, golvlampa, Swedish Modern, 1950-tal.12 000 SEK
122Skrivbord, Swedish Modern, 1940-tal.13 000 SEK
123Carl Westman, sannolikt, fåtöljer, ett par, Sverige ca 1900, jugend.26 000 SEK
124Carl Westman, sannolikt, bord, Sverige, jugend ca 1900.3 000 SEK
125Axel Einar Hjorth, stol "Lovö", Nordiska Kompaniet, Stockholm, 1930-tal.36 000 SEK
126Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.22 000 SEK
127Orrefors, vas, signerad och daterad 1940.Återrop
128Vicke Lindstrand, vas, Kosta, 1950-60-tal.2 800 SEK
129Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-60-tal, modell 46700.7 500 SEK
130Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.24 000 SEK
131"En Sommarsaga".Återrop
132Idun, ungdomens och fruktbarhetens gudinna.Återrop
133Isaac Grünewald, Den gröna fåtöljen.125 000 SEK
135Åke Lange, "Ingrid Bergman", 1935.12 000 SEK
136Leif-Erik Nygårds, "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962".46 000 SEK
137Max Walter Svanberg, Utan titel.Återrop
138Yngve Ekström, fåtölj, "Lamino", Swedese, oktober 1965.9 000 SEK
139byråar 2 st, "Futura"-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.Återrop
140Uno & Östen Kristiansson, "Ufo" taklampor 1 par, Luxus, Vittsjö, 1960-70-tal.9 500 SEK
141Täcke, rya, ca 185 x 122 cm, Örke, Skuttunge socken. Uppland, 1700-talets andra hälft.12 000 SEK
142Karmstol, allmoge, Sverige tidigt 1900-tal.44 000 SEK
143Täcke, rya, ca 182,5 x 138 cm, Sverige - Finland, daterad 1787.12 000 SEK
144Barbro Nilsson, Vävnad, "Blå Stjärnan", Ca 42 x 42 cm, Inplock på linnebotten. Signerad BN.3 000 SEK
145Carl Westman, sannolikt, stolar ett par, Sverige, jugend ca 1900.2 200 SEK
146Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet, Sweden 1930-tal.50 000 SEK
147Hans Bergström, taklampor 1 par, "Struten" modell 181, ateljé Lyktan, Åhus, 1950-60-tal.Återrop
148Hans Bergström, vägglampor 1 par, modell 338, ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.4 000 SEK
149Hans Bergström, taklampa, modell "C-1131", ateljé Lyktan, Åhus 1950-60-tal.8 000 SEK
150Hans Bergström, golvlampor, 1 par, modell "522", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.26 000 SEK
151Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsbergs studio 1950-60-tal.32 000 SEK
152Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsbergs studio 1950-tal.30 000 SEK
153Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsbergs studio, sannolikt 1950-tal.24 000 SEK
154Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsbergs studio, sannolikt 1950-tal.22 000 SEK
155Lisa Larson, unik skulptur, Gustavsbergs studio, sannolikt 1950-tal.28 000 SEK
156Anne Marie Elvis, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 248,5 x 195 cm, signerad AME KH.18 500 SEK
157matta, rölakan, ca 240 x 158 cm, signerad JLH IMV.Återrop
158Anna-Greta Sjöqvist, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 253 x 197 cm, signerad AGS.Återrop
159Matta, rölakan, ca 255 x 162 cm, signerad B (Bohusslöjd).Återrop
160matta rölakan, ca 271,5 x 163 cm, signerad KP.Återrop
161Judith Johansson, matta, "Björkhult", rölakan, ca 357 x 248 cm, signerad JJ.55 000 SEK
162Matta, gobelängteknik och rölakan, ca 243 x 169 cm, signerad GN.20 000 SEK
163Axel Larsson, karmstolar, 1 par, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1940-tal.115 000 SEK
164Josef Frank, golvlampa, modell 2568, Firma Svenskt Tenn.10 000 SEK
165Bruno Mathsson, soffa "T209", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1967.5 000 SEK
166Eskil Sundahl & Erik Lund, stol, KF (Kooperativa Förbundet), 1930-tal.12 000 SEK
167Nils Strinning, bokhylla, "BFB-Hyllan"(Bonniers Folk Bibliotek), eller "Stringhyllan", String Design, ca 1949-55.1 200 SEK
168Josef Frank, papperskorg, Firma Svenskt Tenn.11 000 SEK
169Alvar Aalto, vikskärm, modellnummer 100, Artek, 1900-talets mitt.13 000 SEK
170Mogens Koch, fällstol, CADO, Danmark.6 000 SEK
171Josef Frank, soffbord "2139", Firma Svenskt Tenn, före 1985.42 000 SEK
172Poul Henningsen, golvlampa, "PH-80", Louis Poulsen, Danmark, 1900-talets mitt.11 000 SEK
173Tore Ahlsén, golvlampa "Napoleon vid Nilen", Gärsnäs.6 000 SEK
174Bruno Mathsson, sideboard, "MI-806", Mathsson International.14 000 SEK
175Bruno Mathsson, stol "modell 36", Firma Karl Mathsson 1938.16 000 SEK
176Bruno Mathsson, soffbord, Mathsson International, 1900-talets mitt.4 800 SEK
177Bruno Mathsson, läsbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1962.2 000 SEK
178Piero Fornasetti, paraplyställ, Studio Fornasetti Milano, Italien.9 000 SEK
179Eva Löfdahl, "Modell F".55 000 SEK
180Jan Håfström, Utan titel.4 000 SEK
181Elis Eriksson, "jag är ett ombud..".7 000 SEK
182Jan Svenungsson, "New York".5 000 SEK
183Jan Svenungsson, "Leningrad".2 000 SEK
184Alan Uglow, "Equator Series #2".20 000 SEK
185George Nelson, väggklocka "Ball", Howard Miller Clock Co Michigan, USA.3 000 SEK
186Charles & Ray Eames, stol "DSR", Herman Miller USA, 1900-talets mitt.1 400 SEK
187George Nelson, bord, Herman Miller, USA. 1950-tal.8 000 SEK
188Carl-Axel Acking, skåp / sideboard, snickarmästare G Karlsson för Stockholms Hantverksförening, 1940-50-tal.10 000 SEK
189Arne Jacobsen, "Oxford", stol, Fritz Hansen, Danmark, 1950-60-tal.11 000 SEK
190Hans J. Wegner, taklampa/-pendel med hissfunktion, "JH 604", Louis Poulsen, Danmark 1900-talets mitt.6 500 SEK
191Melin & Österlin (M&Ö), ”Tallriken”.2 000 SEK
192Alan E Cober, Utan titel.4 500 SEK
193Eva Zettervall, Porträtt med röd kappa.5 000 SEK
194Eva Löfdahl, Utan titel.3 000 SEK
195Jan Håfström, "Station Z II".4 000 SEK
196"Naturalis XXXXI", 1987.Återrop
197Olle Bærtling, Utställningsaffisch, "Bærtling, Moderna Museet, Stockholm 7 Nov 1981 - 6 Jan 1982".3 500 SEK
198Roy Lichtenstein Efter, Utställningsaffisch, "Amerikansk Pop-konst, Moderna Museet".1 800 SEK
199Urban Engström, "Osthyvel".2 200 SEK
200Ulf Rollof, "Manual för bälg Nr. 9".2 200 SEK
201Utan titel.Återrop
202Joseph Beuys, Utställningsaffisch, "Stripes from the House of Shaman".10 000 SEK
203Jasper Morrison, sidobord, SCP, England.4 500 SEK