Made in Sweden H064

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
204Bruno Mathsson, fåtölj "Karin", Dux, 1900-talets mitt.11 000 SEK
205Martin Jämtlid, vägghylla / skåp, 1993.2 400 SEK
206och Hin Bredendieck, skrivbordslampa, Kandem, Tyskland, modell 756, efter 1927.Återrop
207Piero Fornasetti, paraplyställ, Studio Fornasetti Milano, Italien.8 500 SEK
208Arne Jacobsen, stolar, ett par, "Myran", Fritz Hansen, Danmark 1950-60-tal.1 200 SEK
209A. H. Woodfull m. fl. tillbringare, ‘Sweet Dreams’ kopp, samt två termosar.Återrop
210Kay Bojesen, lunnefågel Danmark, 1900-talets mitt.400 SEK
211Automobil memorabilia, 4 delar, 2 bilar, flaska och skylt.500 SEK
212Karaff med 5 seltersglas, glas, Sverige ca 1850.1 200 SEK
213Charles & Ray Eames, "S2-1790", "Legsplint", benspjäla, för Evans, USA, 1940-tal.5 000 SEK
214Brio, träleksak i form av en tax med boll, Sverige, 1900-talets första hälft.300 SEK
215Ola Öhlin, Utan titel.5 000 SEK
216Ingemar Svensson, Utan titel.8 500 SEK
217"Tusen och en natt".Återrop
218"Söndageftermiddagskaffe hos vännen Carl".Återrop
219Leander Engström, Pierrot.3 500 SEK
220Evert Lundquist, "Bordet med glaset".12 000 SEK
221Hans J. Wegner, karmstol "JH-513", Johannes Hansen, Danmark.3 000 SEK
222Bordslampa, funkis, Sverige 1930-tal.4 500 SEK
223vas, brons, Stockholm, jugend, tidigt 1900-tal.Återrop
224Villeroy & Boch, servis, 15 delar "Blaue Olga" Dresden, jugend, tidigt 1900-tal.4 500 SEK
225Bertil Fridhagen, tillskrivet, skrivbord, enligt uppgift tillverkat i två exemplar, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1950-tal.15 000 SEK
226Anders Beckman, Utställningsaffisch, "H-55 - Internationell utställning av bostäder, konstindustri, inredningar och formgivning", 1955.6 500 SEK
227Evert Lundquist, "Mannen i solen".3 000 SEK
228Evert Lundquist, "Den svarta fågeln".7 000 SEK
229Evert Lundquist, "Spaden".1 200 SEK
230Sture Johannesson, "Andrée will take a trip!".2 200 SEK
231Utställningsaffisch, "3 års inköp, Moderna Museet", 1963.2 400 SEK
232Evert Lundquist, "Vid fönstret (Genom porten)".4 000 SEK
233Svensk konstnär, omkring 1820, "Nils von Rosenstein" (1752-1824).4 000 SEK
234Skänk, sengustaviansk, Sverige ca 1800. Gråmålad.16 000 SEK
235Dopkass, näver, Dalarna, sent 1800-tal.15 000 SEK
236Tapio Wirkkala, puukko/ kniv, Hackman, Finland, efter 1961.4 000 SEK
237Marianne Brandt, Ruppelwerk Gotha Tyskland, tillskrivna, bokstöd, ett par, 1930-tal.2 000 SEK
238Stolar, ett par, Skandinavien 1900-talets mitt.Återrop
239Paolo Rizzatto, bordslampa "Costanza", Luceplan, Italien.400 SEK
240Adolphe Mouron Cassandre Efter, Dubonnet.32 000 SEK
241C. Sickler, avvägningsinstrument på stativ, modell 428, Carlsruhe, Tyskland.Återrop
242Richard Sapper, bordslampa "Tolomeo", Artemide, Italien.1 000 SEK
243Robotar, 2 st, en Sonai 1985 Taiwan, den andra Super Astronaut Horikawa, Japan 1963.3 000 SEK
244Ulf Hanses, två bilar samt en penna, Playsam.2 400 SEK
245Beslag, 5 st "funkis", enligt uppgift av Sven Markelius, Sverige 1930-tal.500 SEK
246bälgkamera, i etui för Kodak, USA 1930-tal.Återrop
247Bruno Gecchelin, bordslampa,"Ring", Arteluce, Italien.1 200 SEK
248Plaketter, tre stycken föreställande Carl von Linné, två st i keramik, Wedgwood, en i gips.2 000 SEK
249Porträttmedaljong, Carl von Linné, brons och svärtat trä.3 000 SEK
250Christian Dell, bordslampa, Kaiser Idell, Tyskland 1930-40-tal.1 500 SEK
251Arkitektlampa, möjligen Asea, 1900-talets mitt.Återrop
252Arne Jacobsen, dörrhandtag, "AJ-Grebet". till SAS Royal Hotel 1956 Köpenhamn, tillverkade av Carl F Petersen.1 000 SEK