116
1413566

Hertha Bengtson

(Sverige, 1917-1993)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
264 - 351 EUR
280 - 373 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hertha Bengtson
(Sverige, 1917-1993)

teservis, 6 delar "Blå Eld", Rörstrand, 1951-71.

1 röd tekannan (höjd 18,5 cm)
1 blå tekanna (höjd 18,5 cm)
1 blå kanna (höjd 16 cm)
1 blå mjölkkanna (höjd 10,5 cm)
1 blå marmeladburk med lock
1 blå sockerskål
Stämplat fabriksmärke.

Modellen var i produktion 1951-71.

Formgivare

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

380. Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röd grön äng", rölakan, ca 299 x 206 cm, signerad AB MMF.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK