BLÅ – Ett livsbo H065

Ett livsbo – från 400 kvm till 100 kvm

Bukowskis presenterar ”BLÅ – Ett livsbo”, en privatsamling bestående av främst samtida konst och design, samlad under lång tid med glädje och kärlek som gemensam nämnare. Visningen består av konst och design av bland andra Henryk Stazewski, Maria Miesenberger, Barbro Östlihn och Josef Frank.

Från ett hem i nationalromantisk arkitektur med bland annat djupa fönsternischer till ett samtida hem med fönster från tak till golv. Från tidigt 1900-tal till vår nutid. Nu skall år av samlande få nya boningar. Att döstäda är en rensning av saker före sin död, att dödstäda görs av de efterlevande. För oss gäller nu att livsstäda som innebär mycket mer än en vanlig rensning när kvadratmetrarna minskar och få saker kan följa med till det nya hemmet.

Startskottet för att våga köpa konst var några dekorativa tavlor i tidens anda i början 1970-talet. Spegelramarna var säkert en lika stor anledning till inköpet som tavlans måleri av konstnären Dani van Rauch. Studielånet för sista terminen i företagsekonomi fick finansiera tavlorna och tryggheten i köpet var en av galleriet utställd återköpsgaranti. Historiskt konstaterande skulle nog utnyttjande av garantin varit en bättre affär rent ekonomiskt. När nu tavlorna efter dryga 50 år lämnar hemmet så är det med ett tacksamt minne över att våga köpa konst.

När är det visning och auktion?

Visning 28 september – 3 oktober, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider måndag–lördag 11.00–17.00.
Auktion Live 4 oktober, start 13.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Att lägga bud

Du bestämmer själv vilket av dessa fyra alternativ som passar dig bäst.

Ny kund registrera dig, befintlig kund logga in.

Bjud online
Telefonbud
I auktionssalen
Inropsuppdrag / Förhandsbud
Budstege

Betalning och avhämtning

Betalning
Utlämning
Transport
Höjdpunkter i auktionen
Kontakta våra kategorispecialister
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Andreas Rydén
Andreas Rydén
Chefsspecialist konst, Vice VD
+46 (0)728 58 71 39
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61