165
1477443

Jean-Michel Albérola

(Frankrike, Född 1953)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 030 - 8 790 EUR
7 460 - 9 330 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Jean-Michel Albérola
(Frankrike, Född 1953)

"Theridamas II"

Signerad Acteon. Blandteknik på papper 120 x 149 cm.

Proveniens

Sivert Oldenvi Collection

Galleri Engström, Stockholm, 1983.

Jean-Michel Alberola, född 1953 i Saïda, Algeriet, mitt under frihetskriget. Denna traumatiska tid, som ledde till hans exil till Paris där han idag är verksam och bor, fick den unge Alberola att utveckla ett tvångsmässigt fokus på världsnyheter, politik, musik och film. Ett fokus som har satt en bestående prägel på hans arbete.

Under sin trettioåriga karriär har han producerat en varierande samling figurativa, abstrakta och konceptuella verk. Genomgående undersöker Alberola i sina verk skönhetens bräcklighet, uppfattningens tvetydighet, konstnärens roll och konstens syfte. Med den blandning av humor och lyrik kombinerar han konstnärliga reflektioner med politiska och sociala frågor. Alberola förknippas med rörelsen Figuration Libre som växte fram på 1980-talet och förespråkade kreativa uttryck utan hänvisning till kultur, gränser eller genre. Under hela sin karriär har han utforskat begreppet "slutet på måleriet" genom att vägra begränsa sig till att måleri som medium och genom att inkorporera andra medier – text, fotografier eller film – i sina verk.
Enligt hans uppfattning är konstnärens roll att stå emot urholkningen av mening och kommunicera denna ansträngning till oss.
Alberola har ställt ut flitigt på ledande museer och har utfört uppdrag åt många institutioner, inklusive Musee d'art Moderne och Le Palais de Tokyo i Paris. Han undervisar vid Ecole des Beaux Arts i Paris och är en framstående profil på den franska konstscenen.