203
1477759

Inga Lovén

(Sverige, 1926-2016)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
264 - 351 EUR
280 - 373 USD
Klubbat pris
2 800 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Inga Lovén
(Sverige, 1926-2016)

"Anemone Nemorosa"

Signerad Inga Lovén. Pannå 106,5 x 61,5 cm.

Proveniens

Sivert Oldenvi Collection

Galleri Olsson, 1986.
"Samlat Ljus", Riksutställningar och Moderna Museets Internationella Program, turné 1998-2000:
RMIT Gallery, Melbourne, Australien 1998
Drill Hall Gallery, Canberra, Australien 1998
Ivan Dougherty Gallery, Sydney, Australien 1998
Lawrence Wilson Art Gallery, Perth, Australien 1998
Lasalle Sia Collage of The Arts Gallery, Singapore 1998
Båtsmanskasernen, Karlskrona 1998
Konsten Hus, Luleå 1999
Västerås Konstmuseum 1999
Sandvikens Konsthall 1999
Vikingsbergs Konstmuseum, Helsingborg 1999
Gotlands konstmuseum 1999
Södertälje konsthall 1999
Centro Cultural Borges, Buenos Aires, Argentina 2000