Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, molnband, arabesker, palmett- och blomslingor. Bred vinröd huvudbård med arabesk- och blomrankor.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig. Långsidorna och en kortsida med trampveck och smärre skador.