Nr. | Föremål | Klubbat pris |
504 | LJUSSTAKAR, ett par, silver. Pehr Blommert, Gävle 1826. | 3 400 SEK |
505 | BÄGARE, silver. Petter Brandberg, Kalmar 1766. | 2 000 SEK |
506 | Justus Lundegård Tillskriven, "Vid barrièren, Montigny s. Loing". | Återrop |
507 | Carl Johan De Geer, "Res aldrig på enkel biljett". | 8 000 SEK |
508 | SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 5 500 SEK |
509 | RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
510 | VASER, två stycken, glas. Mona Morales Schildt, Kosta. | Återrop |
511 | PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
512 | MATTA. Flossa. Julie Wener. Sign o dat 1935. Ca 360x200. | Återrop |
513 | FLAKONG MED PROPP, glas. Vicke Lindstrand, Orrefors 1934. | 1 000 SEK |
514 | Carl Stephan Bennet, Flicka i blå klänning. | 5 600 SEK |
515 | Alfred Wahlberg Tillskriven, Nattligt ljusterfiske. | Återrop |
516 | STOLAR, 7 st, England, 1800-tal. | Återrop |
517 | SKÅP. Barockstil. | Återrop |
518 | BORD. Senbarock. | 4 000 SEK |
519 | KARMSTOL. Barockstil. | 700 SEK |
520 | RING, sk eternityring med små briljatnslipade diamanter, fattade runtom hela ringen, tot. ca 0.40 ct. | Återrop |
521 | COLLIER, 2 rader fasetterade granater. | 2 200 SEK |
522 | KARMSTOL, SAMT STOLAR, ETT PAR, 1800-tal. | Återrop |
523 | LÄSLAMPA MED TVÅ LEDADE LJUSARMAR. brons, järn, mässing och glas. Sengustaviansk. | Återrop |
524 | August Hagborg, Solnedgång över havet. | 7 200 SEK |
525 | Axel Fahlcrantz, "Skymning". | 4 000 SEK |
526 | Robert Thegerström, Landskapsstudie. | Återrop |
527 | KANDELABRAR, ett par, för sju ljus.
Trol Frankrike, 1800-tal. | 9 500 SEK |
528 | KOMPOTTSKED, SMÖRGÅSSPADE samt BARNSKED, sterling. G.Jensen 1933-44, Danmark. | 3 000 SEK |
529 | VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal. | 2 600 SEK |
530 | TEKANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 1 100 SEK |
531 | FAT, stengods. Birger Kaipiainen, Arabia, Finland. | 4 500 SEK |
532 | KLOCKA, stengods. Birger Kaipiainen, Arabia, Finland. | 6 200 SEK |
533 | John Sten, "Blaxås fäbovall". | 9 000 SEK |
534 | KANDELABRAR, för nio små ljus, ett par. Svenskt Tenn. | 1 200 SEK |
535 | FAT, två stycken, glas. Firma Svenskt Tenn. | 1 200 SEK |
536 | SKÅP. Empire, 1800-talets första hälft. | 6 000 SEK |
537 | VAS, fajans. Hildur Haggård 1930-40-tal. | 4 000 SEK |
538 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska provinsarbeten, omkr 1800. | Återrop |
539 | VAS, fajans. Stig Lindberg, Gustavsberg studio. | 3 200 SEK |
540 | FIGURER, åtta stycken, stengods. Stig Lindberg, Gustavsberg studio. | 5 000 SEK |
541 | BYRÅ. Sengustaviansk. | 9 800 SEK |
542 | SKÅL, fajans. Arthur Percy, Gefle. | 2 400 SEK |
544 | STOLAR, fyra stycken. Gustavianska provinsarbeten. | Återrop |
545 | KARMSTOL. Louis XVI. | 6 500 SEK |
546 | Gustaf Wilhelm Palm, "Kulan, Drottningholm". | Återrop |
547 | PRAKTURNA, flintgods. Rörstrand 1890. | 6 000 SEK |
548 | Blomsterstilleben. | 4 200 SEK |
549 | ALFRED WAHLBERG, olja på pannå, sign o otydl dat Särö 9/6 (?). | Återrop |
550 | Charlotte Wahlström, Aftonstämning vid havet. | 5 500 SEK |
551 | Olof Arborelius, "Kor vid skogstjärn". | 13 500 SEK |
552 | PEDER MORK MÖNSTED Sommarlandskap med kor | 12 500 SEK |
553 | Roland Kempe, Spansk dam. | 2 500 SEK |
554 | Roland Kempe, Spansk dam. | 4 200 SEK |
555 | Roland Kempe, Spansk dam. | 2 500 SEK |
556 | KRÖNINGSMUGG, emalj på koppar.
Ryssland 1896. | 5 000 SEK |
557 | SOFFA. Johan Anders Udbyes art. Empire, 1800-talets första hälft. | 4 200 SEK |
558 | Tadeusz Kantor, Utan titel. | 4 000 SEK |
559 | DÖRRÖVERSTYCKE. Italiensk barockstil, 1800-tal. | 5 800 SEK |
560 | FÄLLBORD, av Lars Eric Lindell (verksam i Köping 1818-1843). | 4 800 SEK |
561 | SOFFA. Gustavianskt provinsarbete. | Återrop |
562 | STOLAR, fyra stycken. Gustavianskt provinsarbete. | Återrop |
563 | BORD (FÄLLBORD). Mälardalen, omkring år 1800. | 7 800 SEK |
564 | SERVERINGSSKEDAR, 2 st samt TÅRTSPADE, sterling. G.Jensen, bl a Magnolia o Konge 1919-21. | 3 600 SEK |
565 | Jacques Villon, Utan titel. | Återrop |
566 | Maurice Millière, Ballerina. | 1 500 SEK |
567 | BORD, E. Schwarz, Schweiz, sannolikt 1980-tal. | 20 000 SEK |
568 | Jacques Villon, Utan titel. | 2 000 SEK |
569 | VAS, stengods. Axel Salto Kongl Dansk 1965. | 1 800 SEK |
570 | YTTERFODER, porslin. Japan, sekelskifte 1900. | 3 600 SEK |
571 | MATTA. Semiantik Isfahan. 203,5x143 cm. | 3 000 SEK |
572 | MATTA. Rölakan. 241,5x148 cm. Signerad MS KH (Maj Svanström, Klockargårdens Hemslöjd, Tällberg). | Återrop |
573 | BORD. Renässansstil. | 1 700 SEK |
574 | LENNART ASCHENBRENNER, blandteknik på duk. Sign och dat -66. | Återrop |
575 | Albert Johansson, "Målning". | 17 500 SEK |
576 | STOLAR, 4 st, "Y-stolen", Hans J Wegner för Carl Hansen, Danmark. | Återrop |
577 | STOLAR, fem stycken. "Point". Jonas Bohlin, Källemo AB, Värnamo 1980-talets senare del. | 8 200 SEK |
578 | MATTA. Rya. 248x143 cm. Sverige omkring 1930. | 4 600 SEK |
579 | BORD. NK:s verkstäder 1920-30-tal. | 6 500 SEK |
580 | VÄVNADER, 2 st. "Blomlapp". Gobelängteknik. Ca 27x26,5 cm vardera. Signerade AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 1 800 SEK |
581 | MATTA. Semiantik Sarouk sannolikt. 201x134,5 cm. | Återrop |
582 | Roberto Matta, Utan titel, ur: "Hom'mère (L'eautre)". | 1 500 SEK |
583 | MATTA, semiantik Ardebil. 222 x 150,5. | Återrop |
584 | STOLAR, 4 st, Sverige 1930-tal. | 4 600 SEK |
585 | Agnes Cleve, "Torghandel i Tunis". | 18 000 SEK |
586 | MATTA, semiantik Yesd. 236,5 x 153. | Återrop |
587 | MATTA. Semiantik Keshan Figural. 67x63 cm. | 1 500 SEK |
588 | COLLIER, två rader odlade japanska pärlor. | 3 600 SEK |
589 | Herbert Gentry, Komposition med figurer. | 15 000 SEK |
590 | ÄGGHÖNA, flintgods. Dessin Alf Wallander, Rörstrand 1900-talets första kvartal. | 6 000 SEK |
591 | Birger Ljungquist, "Sittande flicka". | Återrop |
592 | FLASKA, glas. 1800-tal. | 400 SEK |
593 | Max Mikael Book, Kanalerna" "The channels. | 6 000 SEK |
594 | Gunnar Svenson, Utsikt över Stockholm. | 10 000 SEK |
595 | C Göran Karlsson, "Dansande par". | 22 000 SEK |
596 | MATTA. Old Täbris Figural. 70x61 cm. | 700 SEK |
597 | LJUSSTAKAR, ett par, Göran Fick, Lovisa
Finland. | 6 200 SEK |
598 | Ulf Wahlberg, Interiör. | Återrop |
599 | RING med akvamarin samt diamanter. | 3 200 SEK |
600 | HÄNGSMYCKE med akvamarin och diamanter. | 5 200 SEK |
601 | BORDSUPPSATS. Märkt "Exhibition of Industry of all Nations in London 1851". | 2 500 SEK |
602 | SOPPSLEV, silver. P.Zethelius, Stockholm1800. Modell svensk rund. | 1 900 SEK |
603 | BOUILLOTTELAMPA, för tre ljus. Empirestil. | 6 200 SEK |
604 | SPEGEL, 1700-tal. | Återrop |