Svart skinn, guldfärgat spänne och lås märkt "HERMÈS PARIS". På baksidan stämplat P X E. Stämpelmärkt "HERMÈS PARIS MADE IN FRANCE". Löstagbar axelrem. Längd 29, höjd 21, bredd 11,5 cm.
Obetydligt slitage.
Med dustbag i originalkartong.