Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
1. FAT, tenn. Olof Andersson Winberg, Göteborg. Verksam 1745-67.
1. FAT, tenn. Olof Andersson Winberg, Göteborg. Verksam 1745-67.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
2. GARDINER, ett par, "Manhattan", Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
2. GARDINER, ett par, "Manhattan", Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
3. SKRIN, allmoge. Jämtland. Invändigt märkt 1815.
3. SKRIN, allmoge. Jämtland. Invändigt märkt 1815.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
4. Jenny Nyström, Midnatt råder....
4. Jenny Nyström, Midnatt råder....
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
5. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing, ca 1900.
5. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing, ca 1900.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
6. Lars Lerin, "Kust".
6. Lars Lerin, "Kust".
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
7. HÄNGSKÅP, allmoge. Järvsö, Hälsingland. Märkt KJD 1817.
7. HÄNGSKÅP, allmoge. Järvsö, Hälsingland. Märkt KJD 1817.
Klubbat pris 
11 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
8. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Ryssland, omkring 1830.
8. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
9. OKÄND KONSTNÄR. Pastell, 2 st, 1800-tal.
9. OKÄND KONSTNÄR. Pastell, 2 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
10. ARMBAND, briljantslipade diamanter tot. ca 4,20 ct.
10. ARMBAND, briljantslipade diamanter tot. ca 4,20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
12. KONSOLBORD. Louis XVI 1700-tal.
12. KONSOLBORD. Louis XVI 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
13. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska. S k baljmodell.
13. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska. S k baljmodell.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
14. CREMEKOPPAR MED LOCK OCH FAT, ett par, "Flora Danica", Kungl.Dansk.
14. CREMEKOPPAR MED LOCK OCH FAT, ett par, "Flora Danica", Kungl.Dansk.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
15. LJUSSTAKAR, 2 st snarlika. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
15. LJUSSTAKAR, 2 st snarlika. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
16. Peter Dahl, OPERABAREN.
16. Peter Dahl, OPERABAREN.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
17. FJÄRILSSAMLING, 1900-tal.
17. FJÄRILSSAMLING, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
18. GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.
18. GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 100 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
19. MINIATYRSKRIVSKÅP. Trol Danmark. Rokokostil, 1800-tal. I Ortmanns art.
19. MINIATYRSKRIVSKÅP. Trol Danmark. Rokokostil, 1800-tal. I Ortmanns art.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
20. Helmer Osslund, "Vid Ångermanälven".
20. Helmer Osslund, "Vid Ångermanälven".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
21. TERRIN med LOCK, sterling. Sv importstmplr. Rokoko-stil.
21. TERRIN med LOCK, sterling. Sv importstmplr. Rokoko-stil.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
22. VAS, porslin. Kina.
22. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
23. HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC, färglitografisk affisch. Numr 5/200.
23. HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC, färglitografisk affisch. Numr 5/200.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
24. KAKFAT, glas och brons. 1800-tal.
24. KAKFAT, glas och brons. 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
25. ERIK HÖGLUND
Ljuskrona för sex ljus, Boda Glasbruk & Smide, 1970-tal.
25. ERIK HÖGLUND Ljuskrona för sex ljus, Boda Glasbruk & Smide, 1970-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
26. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna, 1700-talets slut.
26. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
27. Lindorm Liljefors, Höstlandskap med jägare och hund.
27. Lindorm Liljefors, Höstlandskap med jägare och hund.
Klubbat pris 
11 700 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
28. AMPEL, empirestil, Ryssland 1800/1900-tal.
28. AMPEL, empirestil, Ryssland 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
29. MANGELBRÄDE, allmoge. Norge daterad 1796.
29. MANGELBRÄDE, allmoge. Norge daterad 1796.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
31. Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Ghanem och kalifens älskarinna.
31. Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Ghanem och kalifens älskarinna.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
32. ASKFAT samt STÄLL, porslin. Fornasetti.
32. ASKFAT samt STÄLL, porslin. Fornasetti.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
36. Damporträtt.
36. Damporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
37. BORDSLAMPOR, ett par, glas och mässing. Empire-stil 1900-tal.
37. BORDSLAMPOR, ett par, glas och mässing. Empire-stil 1900-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
38. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-1795).
38. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
39. KARMSTOLAR, två stycken.  Troligen Italien 1700-tal.
39. KARMSTOLAR, två stycken. Troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
40. Claude Joseph Vernet Hans efterföljd, Sydländsk hamnbild med figurstaffage.
40. Claude Joseph Vernet Hans efterföljd, Sydländsk hamnbild med figurstaffage.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
41. SKRIVBORD. Louis XV-stil, omkring år 1900.
41. SKRIVBORD. Louis XV-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
42. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
42. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
43. DALAHÄST, allmoge. 1800-tal.
43. DALAHÄST, allmoge. 1800-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
44. FIGURGRUPP, porslin. Christian Thomsen, Konglig dansk.
44. FIGURGRUPP, porslin. Christian Thomsen, Konglig dansk.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
45. Karl Axel Pehrson, Näckens skärvor.
45. Karl Axel Pehrson, Näckens skärvor.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
46. Porträtt av rysk officer.
46. Porträtt av rysk officer.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
47. TEGLASHÅLLARE, silver. Sasikov, Moskva 1879.
47. TEGLASHÅLLARE, silver. Sasikov, Moskva 1879.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
48. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
48. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
49. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
49. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
50. Renato Borsato, Motiv från Venedig.
50. Renato Borsato, Motiv från Venedig.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
51. SENAPSBURK med LOCK, tenn. F. Santesson, Sthlm 1850-tal.
51. SENAPSBURK med LOCK, tenn. F. Santesson, Sthlm 1850-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
52. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
52. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
53. COLLIER, handgjort. Vikt 52,7 g.
53. COLLIER, handgjort. Vikt 52,7 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
54. KIMONOS, 2 st, Japan, 1900-talets början.
54. KIMONOS, 2 st, Japan, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
55. TALLRIKAR, 6 st, silver. Köpenhamn 1912-15. Vikt 3.1 kg.
55. TALLRIKAR, 6 st, silver. Köpenhamn 1912-15. Vikt 3.1 kg.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
56. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
56. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
57. SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, Ryssland 1851-59. Nyrokoko.
57. SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, Ryssland 1851-59. Nyrokoko.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
58. Carl Kylberg, Utan titel.
58. Carl Kylberg, Utan titel.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
59. Edward Dodwell, Sydländska vyer.
59. Edward Dodwell, Sydländska vyer.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
60. SERVERINGSVAGN, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
60. SERVERINGSVAGN, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
61. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign J Oppenheimer och daterad -90.
61. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign J Oppenheimer och daterad -90.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
63. BROSCH, safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 0,60 ct.
63. BROSCH, safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 0,60 ct.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
64. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, 1800-tal.
64. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
65. URNA, brons. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
65. URNA, brons. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
66. SKÅL, PENSELSTÄLL samt VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
66. SKÅL, PENSELSTÄLL samt VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
67. GLAS, 12 st, 1800-tal.
67. GLAS, 12 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
68. Bo Lundwall, Sparvhök.
68. Bo Lundwall, Sparvhök.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
69. SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Temmoku, Song dynastin.
69. SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Temmoku, Song dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
70. NATTLJUSSTAKE, silver. John Edwards, London 1789.
70. NATTLJUSSTAKE, silver. John Edwards, London 1789.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
71. Anders Zorn, Mme Simon II.
71. Anders Zorn, Mme Simon II.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
72. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
72. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
73. Agostino Aglio Tillskriven, Sydländsk landskap med figurer.
73. Agostino Aglio Tillskriven, Sydländsk landskap med figurer.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
74. VITRINSKÅP. Louis XVI-stil. 1900-tal.
74. VITRINSKÅP. Louis XVI-stil. 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
75. KONSOLBORD, Louis XVI, 1700-talets slut.
75. KONSOLBORD, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
76. POKALGLAS, 1800-tal.
76. POKALGLAS, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
77. HÄNGSMYCKE, korsformat hänge med briljantslipade diamanter, tot. 0.06 ct.
77. HÄNGSMYCKE, korsformat hänge med briljantslipade diamanter, tot. 0.06 ct.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
78. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
78. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
79. AMPEL för tre ljus, bemålad plåt. Sverige, empire.
79. AMPEL för tre ljus, bemålad plåt. Sverige, empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
80. OLLE ÄNGKVIST. Olja på duk. Sign.
80. OLLE ÄNGKVIST. Olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
81. Ragnar Sandberg, Pojkar på brygga.
81. Ragnar Sandberg, Pojkar på brygga.
Klubbat pris 
32 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
82. Pelle Åberg, Basspelande clown.
82. Pelle Åberg, Basspelande clown.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
84. CHAMPAGNESTRUTAR, 4 st, 1800-tal.
84. CHAMPAGNESTRUTAR, 4 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
85. JOSEF FRANK
Soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.
85. JOSEF FRANK Soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
86. CIGARETTSKIN, silver. CG Hallberg Stockholm 1944.
86. CIGARETTSKIN, silver. CG Hallberg Stockholm 1944.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
87. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
87. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
88. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
88. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
89. BOK, 3 vol. von Wright, M,W & F: SVENSKA FÅGLAR. Stockholm 1927-29.
89. BOK, 3 vol. von Wright, M,W & F: SVENSKA FÅGLAR. Stockholm 1927-29.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
90. AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.
90. AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
91. KARAFFER med PROPP, 2 st samt KANNOR, ett par, glas, 1800-tal.
91. KARAFFER med PROPP, 2 st samt KANNOR, ett par, glas, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
92. KISTA, allmoge. Norrbotten. Invändigt daterad 1808.
92. KISTA, allmoge. Norrbotten. Invändigt daterad 1808.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
93. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
93. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
94. Pastoral figurscen.
94. Pastoral figurscen.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
95. MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.
95. MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
96. REMMARE, 11 st, 1800-talets mitt.
96. REMMARE, 11 st, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
97. TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
97. TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
98. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
98. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
99. SKÅLFAT, porslin. Sung dynastin (960-1279).
99. SKÅLFAT, porslin. Sung dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK