Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
583. "Alexander Puschkin" (1799-1837).
583. "Alexander Puschkin" (1799-1837).
Klubbat pris 
13 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
90. AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.
90. AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
282. ALFRED WAHLBERG. Olja på duk. Sign.
282. ALFRED WAHLBERG. Olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 SEK
930. ALPS PACKARD PATRICIAN 400, Japan, 1953.
930. ALPS PACKARD PATRICIAN 400, Japan, 1953.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
700. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
700. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
79. AMPEL för tre ljus, bemålad plåt. Sverige, empire.
79. AMPEL för tre ljus, bemålad plåt. Sverige, empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
28. AMPEL, empirestil, Ryssland 1800/1900-tal.
28. AMPEL, empirestil, Ryssland 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
380. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
380. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
725. ANNIKA VON HAUSSWOLFF, foto, Utan titel, 2007.
725. ANNIKA VON HAUSSWOLFF, foto, Utan titel, 2007.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
129. ANTONIO TEMPESTA, hans efterföljd. Duk uppklistrad på pannå.
129. ANTONIO TEMPESTA, hans efterföljd. Duk uppklistrad på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
793. ARMBAND, 18k guld. Vikt 38,2 g.
793. ARMBAND, 18k guld. Vikt 38,2 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
10. ARMBAND, briljantslipade diamanter tot. ca 4,20 ct.
10. ARMBAND, briljantslipade diamanter tot. ca 4,20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
681. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
681. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
258. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
258. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
802. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
802. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
226. ARMBAND, fem kedjor i guld med lås med blå emalj och pärlor.
226. ARMBAND, fem kedjor i guld med lås med blå emalj och pärlor.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
563. ARMBAND, guld och vitguld med 56 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
563. ARMBAND, guld och vitguld med 56 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
493. ARMBAND, guld. Vikt 39 g. L. 21 cm.
493. ARMBAND, guld. Vikt 39 g. L. 21 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
432. ARMBAND, sju briljantslipade diamanter, tot. 1.42 ct.
432. ARMBAND, sju briljantslipade diamanter, tot. 1.42 ct.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
351. ARMRING, sex briljantslipade diamanter, tot. ca 0.25 ct.
351. ARMRING, sex briljantslipade diamanter, tot. ca 0.25 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
828. ARMRING, sterling silver, Tiffany & Co, 2001.
828. ARMRING, sterling silver, Tiffany & Co, 2001.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
948. ARNOLD BENSINSTATION, Tyskland, ca 1955.
948. ARNOLD BENSINSTATION, Tyskland, ca 1955.
Klubbat pris 
3 100 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
946. ARNOLD MAC 700, Tyskland, 1950-tal.
946. ARNOLD MAC 700, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
933. ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.
933. ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
934. ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.
934. ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
974. ARNOLD PASSAGERARFARTYG, Tyskland, 1950-tal.
974. ARNOLD PASSAGERARFARTYG, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
944. ARNOLD VW, Tyskland, 1950-tal.
944. ARNOLD VW, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
523. ARNULF RAINER, fotogravyr, sign.
523. ARNULF RAINER, fotogravyr, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 3 000 SEK
215. ASK MED LOCK, lergods. Tang dynastin (608-907).
215. ASK MED LOCK, lergods. Tang dynastin (608-907).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
32. ASKFAT samt STÄLL, porslin. Fornasetti.
32. ASKFAT samt STÄLL, porslin. Fornasetti.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
122. AXEL OLSON, signerad Ax. O och daterad Berlin (1)923, rödkrita.
122. AXEL OLSON, signerad Ax. O och daterad Berlin (1)923, rödkrita.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
656. AXEL OLSON, signerad Axel Olson och daterad Berlin -23, svartkrita.
656. AXEL OLSON, signerad Axel Olson och daterad Berlin -23, svartkrita.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
496. AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsign.
496. AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
298. AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.
298. AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
73. Agostino Aglio Tillskriven, Sydländsk landskap med figurer.
73. Agostino Aglio Tillskriven, Sydländsk landskap med figurer.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
612. Albert Johansson, "Målning".
612. Albert Johansson, "Målning".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
764. Alexis Ankarcrona, Rävjakt.
764. Alexis Ankarcrona, Rävjakt.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
477. Anders Udd, Parkering.
477. Anders Udd, Parkering.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
497. Anders Zorn, August Strindberg.
497. Anders Zorn, August Strindberg.
Klubbat pris 
15 200 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
628. Anders Zorn, De två.
628. Anders Zorn, De två.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
414. Anders Zorn, Dunkelt hörn.
414. Anders Zorn, Dunkelt hörn.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
255. Anders Zorn, Kajuta.
255. Anders Zorn, Kajuta.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
71. Anders Zorn, Mme Simon II.
71. Anders Zorn, Mme Simon II.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
694. Andrei Roiter, Utan titel.
694. Andrei Roiter, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 SEK
529. Anshelm Schultzberg, Islossning vid Dalälven.
529. Anshelm Schultzberg, Islossning vid Dalälven.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
534. Antik studie.
534. Antik studie.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
773. Anton Corbijn, Bono.
773. Anton Corbijn, Bono.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
408. Arie van Hattem, Husarer.
408. Arie van Hattem, Husarer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
102. Arvid Johanson, Vinter i Paris.
102. Arvid Johanson, Vinter i Paris.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
702. Arvid Knöppel, Flicka på snäcka.
702. Arvid Knöppel, Flicka på snäcka.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
519. Axel Olson, "Groende jord".
519. Axel Olson, "Groende jord".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
384. Axel Petersson Döderhultarn, Brudparet ur bröllopsgruppen.
384. Axel Petersson Döderhultarn, Brudparet ur bröllopsgruppen.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
618. Axel Petersson Döderhultarn, Par ur bröllopsgruppen.
618. Axel Petersson Döderhultarn, Par ur bröllopsgruppen.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
445. Axel Törneman, Skuggor.
445. Axel Törneman, Skuggor.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
728. Axel Törneman, Trädgårdsscen med damer.
728. Axel Törneman, Trädgårdsscen med damer.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
608. BACON DISHES med LOCK, ett par, pläter. England 1800-tal.
608. BACON DISHES med LOCK, ett par, pläter. England 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
140. BARPALLAR. 4 st,  Fritz Hansen, Danmark 1982.
140. BARPALLAR. 4 st, Fritz Hansen, Danmark 1982.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
916. BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.
916. BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
917. BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.
917. BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
900. BISKVIFLICKDOCKA. Jumeau. 1907. Frankrike, 1900-talets början.
900. BISKVIFLICKDOCKA. Jumeau. 1907. Frankrike, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
903. BISKVIFLICKDOCKA. Kämmer & Reinhardt/Simon & Halbig 117N, Tyskland ca 1916.
903. BISKVIFLICKDOCKA. Kämmer & Reinhardt/Simon & Halbig 117N, Tyskland ca 1916.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
906. BISKVIFLICKDOCKA. Sannolikt Frankrike. 1900-talets första del.
906. BISKVIFLICKDOCKA. Sannolikt Frankrike. 1900-talets första del.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
165. BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
165. BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
112. BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
112. BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
565. BOCKBORD, allmoge. 17-1800-tal.
565. BOCKBORD, allmoge. 17-1800-tal.
Klubbat pris 
22 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
442. BODHISATTVA. Java, brons, omkring 900-1000 e.Kr.
442. BODHISATTVA. Java, brons, omkring 900-1000 e.Kr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
717. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-tal.
717. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
89. BOK, 3 vol. von Wright, M,W & F: SVENSKA FÅGLAR. Stockholm 1927-29.
89. BOK, 3 vol. von Wright, M,W & F: SVENSKA FÅGLAR. Stockholm 1927-29.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
238. BOLLE, allmoge. Norge, märkt 1862.
238. BOLLE, allmoge. Norge, märkt 1862.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
391. BONADSMÅLNING, Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
391. BONADSMÅLNING, Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
113. BONADSMÅLNING, allmoge. Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
113. BONADSMÅLNING, allmoge. Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
189. BONADSMÅLNING. Småland, Sunnerboskolan, ca 1800.
189. BONADSMÅLNING. Småland, Sunnerboskolan, ca 1800.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
49. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
49. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
199. BORD, Kina 1800/1900-tal.
199. BORD, Kina 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
500. BORD, barock 1700-tal.
500. BORD, barock 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
469. BORD, sydostasien, 1800/1900-tal.
469. BORD, sydostasien, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
203. BORDSLAMPA, för tre ljus. Empirestil.
203. BORDSLAMPA, för tre ljus. Empirestil.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
37. BORDSLAMPOR, ett par, glas och mässing. Empire-stil 1900-tal.
37. BORDSLAMPOR, ett par, glas och mässing. Empire-stil 1900-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
546. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
546. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
220. BORDSUPPSATS, silver. Birmingham, England 1915. Vikt 3,8 kg.
220. BORDSUPPSATS, silver. Birmingham, England 1915. Vikt 3,8 kg.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
607. BORDSUR, empire. 1800-talets första hälft.
607. BORDSUR, empire. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
271. BREVSKNIV, sterling. Wiwen Nilsson, Lund 1948.
271. BREVSKNIV, sterling. Wiwen Nilsson, Lund 1948.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
495. BRICKA, flintgods "Exotica" Arthur Percy, Gefle.
495. BRICKA, flintgods "Exotica" Arthur Percy, Gefle.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
593. BRICKA, mässing. 1800/1900-tal.
593. BRICKA, mässing. 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
679. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
679. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
167. BROSCH, briljant- och rosenslipade diamanter samt smaragder.
167. BROSCH, briljant- och rosenslipade diamanter samt smaragder.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK