Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
823. BROSCH, platina med briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct.
823. BROSCH, platina med briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
63. BROSCH, safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 0,60 ct.
63. BROSCH, safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 0,60 ct.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
739. BRÄNNVINSFLASKA med 7 st GLAS. Tapio Wirkkala, Iittala- 47.
739. BRÄNNVINSFLASKA med 7 st GLAS. Tapio Wirkkala, Iittala- 47.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
275. BRÄNNVINSSKÅL, tenn, Gottlob F Baumann, Hudiksvall (1789-1826).
275. BRÄNNVINSSKÅL, tenn, Gottlob F Baumann, Hudiksvall (1789-1826).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
130. BUDDHA, brons. Sydostasien, 1700-tal.
130. BUDDHA, brons. Sydostasien, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
174. BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.
174. BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
288. BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.
288. BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
114. BURK MED LOCK, porslin. Fornasetti, Milano Italien.
114. BURK MED LOCK, porslin. Fornasetti, Milano Italien.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
121. BURK MED LOCK, tenn 1920-tal.
121. BURK MED LOCK, tenn 1920-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
147. BYRÅ. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
147. BYRÅ. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
407. Bengt Lindström, Portfölj med 16 litografier.
407. Bengt Lindström, Portfölj med 16 litografier.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
68. Bo Lundwall, Sparvhök.
68. Bo Lundwall, Sparvhök.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
204. Brita Nordencreutz, Sydfranskt landskap.
204. Brita Nordencreutz, Sydfranskt landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
729. BÄGARE, 3 st, silver, olika mästare, Moskva 1863-1895.
729. BÄGARE, 3 st, silver, olika mästare, Moskva 1863-1895.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
544. BÄGARE, av Jonas Berg, Stockholm 1784.
544. BÄGARE, av Jonas Berg, Stockholm 1784.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
712. BÄGARE, silver. Erik Granroth, Sala 1746.
712. BÄGARE, silver. Erik Granroth, Sala 1746.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
727. BÄGARE, silver. Johan Söderdahl, Söderköping 1778.
727. BÄGARE, silver. Johan Söderdahl, Söderköping 1778.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
210. BÄGARE, silver. Nils Grubb, Hudiksvall 1777.
210. BÄGARE, silver. Nils Grubb, Hudiksvall 1777.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
668. BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1787.
668. BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1787.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
613. BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1797. Vikt 456 gram.
613. BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1797. Vikt 456 gram.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
290. BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut.
290. BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 6 000 SEK
154. BÅLSLEV,sterling, "Sicomsa", Christina Zachrisson Stockholm 1988.
154. BÅLSLEV,sterling, "Sicomsa", Christina Zachrisson Stockholm 1988.
Klubbat pris 
950 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
707. CAFÉ AU LAIT KANNOR, ett par pläter.
707. CAFÉ AU LAIT KANNOR, ett par pläter.
Klubbat pris 
3 025 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
103. CARL MALMSTEN 
Matbord, 1940-50-tal.
103. CARL MALMSTEN Matbord, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
84. CHAMPAGNESTRUTAR, 4 st, 1800-tal.
84. CHAMPAGNESTRUTAR, 4 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
614. CHAMPEGNESTRUTAR, 3+2 st, 1800-tal.
614. CHAMPEGNESTRUTAR, 3+2 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
723. CIGARETTETUI, silver. Moskva 1874.
723. CIGARETTETUI, silver. Moskva 1874.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
86. CIGARETTSKIN, silver. CG Hallberg Stockholm 1944.
86. CIGARETTSKIN, silver. CG Hallberg Stockholm 1944.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
462. COLLIER, Ole Lyngaard, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.45 ct.
462. COLLIER, Ole Lyngaard, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
719. COLLIER, doserade orientaliska pärlor, lås med diamant.
719. COLLIER, doserade orientaliska pärlor, lås med diamant.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
790. COLLIER, fasettslipad citrin med briljantslipad diamant.
790. COLLIER, fasettslipad citrin med briljantslipad diamant.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
53. COLLIER, handgjort. Vikt 52,7 g.
53. COLLIER, handgjort. Vikt 52,7 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
184. COLLIER, hjärtformat hänge med 29 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
184. COLLIER, hjärtformat hänge med 29 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
791. COLLIER, odlade Tahitipärlor, 11 mm.
791. COLLIER, odlade Tahitipärlor, 11 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
801. COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 8,2 mm.
801. COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 8,2 mm.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
787. COLLIER, odlade pärlor, ca 8,6 mm.
787. COLLIER, odlade pärlor, ca 8,6 mm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
507. COLLIER, rubin med briljantslipde diamanter, tot. ca 1.80 ct.
507. COLLIER, rubin med briljantslipde diamanter, tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
972. CORGI TOYS JAMES BOND´S, ASTON MARTIN DB 5, England, 1960-tal.
972. CORGI TOYS JAMES BOND´S, ASTON MARTIN DB 5, England, 1960-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
14. CREMEKOPPAR MED LOCK OCH FAT, ett par, "Flora Danica", Kungl.Dansk.
14. CREMEKOPPAR MED LOCK OCH FAT, ett par, "Flora Danica", Kungl.Dansk.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
339. Carl Bengtsson, Utan titel.
339. Carl Bengtsson, Utan titel.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
485. Carl Bengtsson, Utan titel.
485. Carl Bengtsson, Utan titel.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
58. Carl Kylberg, Utan titel.
58. Carl Kylberg, Utan titel.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
329. Carl Larsson Efter, Tittut.
329. Carl Larsson Efter, Tittut.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
289. Carl Larsson, Porträtt av en pojke.
289. Carl Larsson, Porträtt av en pojke.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
192. Christofano Robetta, Allegory of Carnal Love.
192. Christofano Robetta, Allegory of Carnal Love.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
40. Claude Joseph Vernet Hans efterföljd, Sydländsk hamnbild med figurstaffage.
40. Claude Joseph Vernet Hans efterföljd, Sydländsk hamnbild med figurstaffage.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
627. DALAHÄST, allmoge,Dalarna tidigt 1900-tal.
627. DALAHÄST, allmoge,Dalarna tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
43. DALAHÄST, allmoge. 1800-tal.
43. DALAHÄST, allmoge. 1800-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
178. DALAHÄST, allmoge. 1900-talets första hälft.
178. DALAHÄST, allmoge. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
690. DAMARMBANDSUR, Cartier, 'Panthere'.
690. DAMARMBANDSUR, Cartier, 'Panthere'.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
695. DAMARMBANDSUR, Luxor, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
695. DAMARMBANDSUR, Luxor, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
907. DAMDOCKA, Tyskland, ca 1870-80. Sk "China-Head".
907. DAMDOCKA, Tyskland, ca 1870-80. Sk "China-Head".
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
945. DISTLER ELECTROMATIC BENSINSTATION, Tyskland, 1950-tal.
945. DISTLER ELECTROMATIC BENSINSTATION, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
932. DISTLER PORSCHE ELECTRO MATIC 7500, Tyskland, 1950-tal.
932. DISTLER PORSCHE ELECTRO MATIC 7500, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
912. DOCKA. Käthe-Kruse liknande. 1930-tal.
912. DOCKA. Käthe-Kruse liknande. 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
908. DOCKHUVUD. Sannolikt Tyskland, ca 1860-70.
908. DOCKHUVUD. Sannolikt Tyskland, ca 1860-70.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
415. DOCKSERVISDELAR, 8 st. Porslin. England, 1800-tal.
415. DOCKSERVISDELAR, 8 st. Porslin. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
918. DOCKVAGN. 18-1900-tal.
918. DOCKVAGN. 18-1900-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
516. DRÄKTSMYCKE/COLLIER, silver med röda pastestenar. 1800-tal.
516. DRÄKTSMYCKE/COLLIER, silver med röda pastestenar. 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
36. Damporträtt.
36. Damporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
685. Damporträtt.
685. Damporträtt.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
377. David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder.
377. David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
479. Donald Lipski, Cone.
479. Donald Lipski, Cone.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
205. EINAR JOLIN. Akvarell med täckvitt. Sign o dat Kivik 1950.
205. EINAR JOLIN. Akvarell med täckvitt. Sign o dat Kivik 1950.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 SEK
424. EMMA EKWALL. Pastell, oval.
424. EMMA EKWALL. Pastell, oval.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 SEK
483. ENARMAD BANDIT, "Sega Bonus Jackpot" 1900-talets andra hälft.
483. ENARMAD BANDIT, "Sega Bonus Jackpot" 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
25. ERIK HÖGLUND
Ljuskrona för sex ljus, Boda Glasbruk & Smide, 1970-tal.
25. ERIK HÖGLUND Ljuskrona för sex ljus, Boda Glasbruk & Smide, 1970-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
654. ETSNING i RAM, Directoirstil, Ryssland, 1800-tal.
654. ETSNING i RAM, Directoirstil, Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
59. Edward Dodwell, Sydländska vyer.
59. Edward Dodwell, Sydländska vyer.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
233. Edwin Hayes, Marin.
233. Edwin Hayes, Marin.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
606. Einar Jolin, Cairo.
606. Einar Jolin, Cairo.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
720. Einar Nerman, Dalapar.
720. Einar Nerman, Dalapar.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
588. Einar Nerman, Hovdam.
588. Einar Nerman, Hovdam.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
325. Einar Nerman, Julklappar.
325. Einar Nerman, Julklappar.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
276. Einar Nerman, Stjärngosse.
276. Einar Nerman, Stjärngosse.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
600. Elias Martin Tillskriven, Vestal.
600. Elias Martin Tillskriven, Vestal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
318. Elias Sehlstedt, Vy över Grönskär fyr, Sandhamn.
318. Elias Sehlstedt, Vy över Grönskär fyr, Sandhamn.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
724. Ellen Jolin, Stilleben med frukter och bär.
724. Ellen Jolin, Stilleben med frukter och bär.
Klubbat pris 
15 200 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
597. Empire herre.
597. Empire herre.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
753. Empiredam.
753. Empiredam.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
457. Erik Olson, "Franskt landskap".
457. Erik Olson, "Franskt landskap".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
526. Erik Olson, Ljusets tillbedjare.
526. Erik Olson, Ljusets tillbedjare.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
573. FACKELBÄRANDE ÄNGLAR, ett par. 1700/1800-tal.
573. FACKELBÄRANDE ÄNGLAR, ett par. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
705. FAT PÅ FOT, glas, 1800-tal.
705. FAT PÅ FOT, glas, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
333. FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
333. FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
126. FAT, 2 st, porslin. Qing dynsatin, 1800-tal.
126. FAT, 2 st, porslin. Qing dynsatin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
254. FAT, 3 st, emalj på koppar, Qing dynastin, omkr 1800-tal.
254. FAT, 3 st, emalj på koppar, Qing dynastin, omkr 1800-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
556. FAT, fajans Hans Hedberg, Biot Frankrike.
556. FAT, fajans Hans Hedberg, Biot Frankrike.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
249. FAT, fajans. Trol Kellinghusen 1700-tal.
249. FAT, fajans. Trol Kellinghusen 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
489. FAT, glas. Tapio Wirkkala, Iittala.
489. FAT, glas. Tapio Wirkkala, Iittala.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK