Bukowskis Julauktion S195

902 föremål
779. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
77. HÄNGSMYCKE, korsformat hänge med briljantslipade diamanter, tot. 0.06 ct.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
827. HÄNGSMYCKE, prinsesslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 6 500 SEK
648. HÄNGSMYCKE, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
313. HÉLÈNE PERDRIAT, olja på duk, sign.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
503. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Hälsingland. Märkt 1831.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
222. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1797.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
673. IKON med silverinfattning, S:t Petersburg 1814.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
686. ISAAC GRÜNEWALD. Pastell på papper, sign.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
491. IVOR ABRAHAMS, blandteknik med collage, sign o dat -71.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
418. Inge Schiöler, Orange blommor.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
273. Inseglingen till Hong Kong.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
268. Ivan Ivarson, Flicka med luta.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
624. Ivan Ivarson, Från Seinestranden.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
183. Ivar Morsing, Motiv från Spanien.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
504. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
943. JNF CONDOR. Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
938. JNF LASTOMATIC LASTBIL, Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
937. JNF MERCEDES 300, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
745. JOHAN ZACHARIAS BLACKSTADIUS, olja på duk, sign o dat 1858.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
314. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, Sign N. J. Oppenheimer och dat 2001.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
61. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign J Oppenheimer och daterad -90.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
605. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign N. J. Oppenheimer och daterad -96.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
281. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign o dat -85.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
651. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign o dat -95.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
85. JOSEF FRANK
Soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.
85. JOSEF FRANK Soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
435. JOSEF FRANK
Soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
435. JOSEF FRANK Soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
311. JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
302. JOSEFINE DAVIDSSON
Lockdosa med sked, 2004, sterling.
302. JOSEFINE DAVIDSSON Lockdosa med sked, 2004, sterling.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
168. Jean Tinguely, Abstrakt komposition.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
423. Jenny Nyström, Påskkärring med katt.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
498. Jenny Stigsdotter-Nilsson, Självporträtt 950 x 980.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
343. Jesus undervisar i templet.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
110. Joan Miró, "Le mélodie acide".
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
575. Joan Miró, "Maravillas con variaciones acrósticas en el jardin de Miró".
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
132. Joan Miró, Utan titel, ur: "Joan Miró Lithographe II".
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
452. Johan Henrik Scheffel, "Friherre Arent Gustav Silfversparre" (1727- 1818).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
480. Johan Philip Korn, Insjölandskap med fiskare och vandrande figur med hund.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
230. John Jon-And, "Skepp  hamn".
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
309. John Sten, Studie.
309. John Sten, Studie.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
443. John Sten, Studie.
443. John Sten, Studie.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
274. John Wilson Hepple, Rävjakt.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
2 500 - 3 500 SEK
708. KAFFEKANNA, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1735-95).
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
658. KAFFEKANNA, tenn, Sven Ekström, Norrköping (1824-1852/61).
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
629. KAFTAN, Indien, 1900-talets början.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
173. KAKELUGNSSKÅP, 1900-tal.
173. KAKELUGNSSKÅP, 1900-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
24. KAKFAT, glas och brons. 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
641. KALLKALLSKÅL, tenn. Märkt 1832.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
665. KALLSKÅL, tenn, Gottlob F Bauman, Hudriksvall (1789-1826/31).
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
942. KANAME VOLVO P 1900. Japan, 1950-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
336. KANDELABRAR för två ljus , ett par, empire. Nordeuropa.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
616. KANNA, tenn, Johan B Sundberg, Göteborg (1781-1812).
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
623. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
488. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
93. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
158. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
684. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
56. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
515. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
734. KARMSTOLAR, 4 st, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
13. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska. S k baljmodell.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
39. KARMSTOLAR, två stycken.  Troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
159. KAROTT med LOCK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
742. KAROTTE MED LOCK, porslin. Kina Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
429. KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822).
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
358. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
54. KIMONOS, 2 st, Japan, 1900-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
693. KISTA, allmoge. Boda, Järvsö, Hälsingland.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
92. KISTA, allmoge. Norrbotten. Invändigt daterad 1808.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
511. KLAFFBORD. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
251. KLUCKAFLASKA, 1800-tal.
251. KLUCKAFLASKA, 1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
550. KOLONN. Empirestil.
550. KOLONN. Empirestil.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
689. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
383. KONSOL. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
75. KONSOLBORD, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
12. KONSOLBORD. Louis XVI 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
209. KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
539. KOPPAR med FAT, ett par, emalj på koppar, Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
357. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
357. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
266. KREDENSFAT, majolika. Historismus, Pallisys art.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
197. KRUKA med lock, mässing. Skultuna, märkt 1860.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK