Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
732. KRUKA, Porslin, Mingstil  1900-tal.
732. KRUKA, Porslin, Mingstil 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
482. KRUS, fajans och tenn 1700-tal.
482. KRUS, fajans och tenn 1700-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
198. KUVERTTALLRIKAR, 12 st, silver. K.Andersson, Stockholm 1942-46.
198. KUVERTTALLRIKAR, 12 st, silver. K.Andersson, Stockholm 1942-46.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
638. Karel Appel, Indifference, peur de L'autre peur de soi.
638. Karel Appel, Indifference, peur de L'autre peur de soi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
224. Karel Appel, Mür de Solitudes, New York.
224. Karel Appel, Mür de Solitudes, New York.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
714. Karel Appel, Orchard Street, New York.
714. Karel Appel, Orchard Street, New York.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
45. Karl Axel Pehrson, Näckens skärvor.
45. Karl Axel Pehrson, Näckens skärvor.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
402. Kjartan Slettemark, Blomma.
402. Kjartan Slettemark, Blomma.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
417. Konrad Simonsson, Stora Sjötullen Djurgården, Stockholm.
417. Konrad Simonsson, Stora Sjötullen Djurgården, Stockholm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
910. KÄTHE-KRUSE FLICKDOCKA. Tyskland, 1920-30-tal.
910. KÄTHE-KRUSE FLICKDOCKA. Tyskland, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
911. KÄTHE-KRUSE FLICKDOCKA. Tyskland, 1920-30-tal.
911. KÄTHE-KRUSE FLICKDOCKA. Tyskland, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
726. KÅSA, tenn, Anders Näsman, Hudiksvall 1834 (1831-1839).
726. KÅSA, tenn, Anders Näsman, Hudiksvall 1834 (1831-1839).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
393. KÅSOR, ett par, tenn. Anders Näsman, Hudiksvall 1831-39.
393. KÅSOR, ett par, tenn. Anders Näsman, Hudiksvall 1831-39.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
532. KÖPMANNADISK, 1900-talets början.
532. KÖPMANNADISK, 1900-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
412. LAMPETTER, ett par, Sverige, 1700-tal.
412. LAMPETTER, ett par, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
562. LE CORBUSIER 
Soffa, "LC3", Cassina, Italien.
562. LE CORBUSIER Soffa, "LC3", Cassina, Italien.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
926. LEHMANN ZIKRA 752. Tyskland, 1920-30-tal.
926. LEHMANN ZIKRA 752. Tyskland, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
925. LEHMANN ZULU 721, Tyskland, 1918-38.
925. LEHMANN ZULU 721, Tyskland, 1918-38.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
915. LEKSAKSSPIS. J & C.C BOLINDERS M.W.A.B.,
1900-talets första del.
915. LEKSAKSSPIS. J & C.C BOLINDERS M.W.A.B., 1900-talets första del.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
619. LENNART RODHE, olja på duk, monogramsignerad och daterad 1943 a tergo.
619. LENNART RODHE, olja på duk, monogramsignerad och daterad 1943 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
949. LINEMAR CYKLANDE LÅNGBEN, Japan, 1950-tal.
949. LINEMAR CYKLANDE LÅNGBEN, Japan, 1950-tal.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
436. LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal.
436. LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
589. LJUSKRONA. Oscariansk, 1800-talets slut.
589. LJUSKRONA. Oscariansk, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
272. LJUSLÅDA, allmoge. Västberg by, Leksand Dalarna. Märkt 1840.
272. LJUSLÅDA, allmoge. Västberg by, Leksand Dalarna. Märkt 1840.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
15. LJUSSTAKAR, 2 st snarlika. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
15. LJUSSTAKAR, 2 st snarlika. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
757. LJUSSTAKAR, ett par, mässing och granitell. Sverige 1800-talets andra hälft.
757. LJUSSTAKAR, ett par, mässing och granitell. Sverige 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
585. LJUSSTAKAR, ett par, tenn Nils Justelius Eksjö 1796.
585. LJUSSTAKAR, ett par, tenn Nils Justelius Eksjö 1796.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
306. LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Martin Moberg, Jönköping (1777-1815).
306. LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Martin Moberg, Jönköping (1777-1815).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
829. LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Nils Justelius, Eksjö, 1840.
829. LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Nils Justelius, Eksjö, 1840.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
610. LJUSSTAKAR, ett par. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
610. LJUSSTAKAR, ett par. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
169. LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
169. LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
8. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Ryssland, omkring 1830.
8. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
655. LJUSSTAKE, smidesjärn. Sannolikt Blekinge 1700/1800-tal.
655. LJUSSTAKE, smidesjärn. Sannolikt Blekinge 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
201. LJUSSTAKE, tenn. L.F.Fahlander, Hudiksvall 1761-89. Rokoko.
201. LJUSSTAKE, tenn. L.F.Fahlander, Hudiksvall 1761-89. Rokoko.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
300. LJUSSTAKER, ett par. Cloisonné. Kina 1900-tal.
300. LJUSSTAKER, ett par. Cloisonné. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
6. Lars Lerin, "Kust".
6. Lars Lerin, "Kust".
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
697. Lars Lerin, "Öde Hus".
697. Lars Lerin, "Öde Hus".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
566. Lars Lerin, Utan titel.
566. Lars Lerin, Utan titel.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
356. Lars Lerin, Vinter, skärjen.
356. Lars Lerin, Vinter, skärjen.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
632. Lars Lerin, Vinterlandskap.
632. Lars Lerin, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
386. Lars-Erik Falk, Modulrelief B33.
386. Lars-Erik Falk, Modulrelief B33.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
164. Lars-Erik Falk, Utan titel.
164. Lars-Erik Falk, Utan titel.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
392. Lennart Rodhe, Utan titel.
392. Lennart Rodhe, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
262. Lennart Rodhe, Utan titel.
262. Lennart Rodhe, Utan titel.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
27. Lindorm Liljefors, Höstlandskap med jägare och hund.
27. Lindorm Liljefors, Höstlandskap med jägare och hund.
Klubbat pris 
11 700 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
185. Louis Icart, Grapes.
185. Louis Icart, Grapes.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
422. Louis Julius Asher Efter, Flicka vid piano.
422. Louis Julius Asher Efter, Flicka vid piano.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
599. Lowell Nesbitt, Three anemonies.
599. Lowell Nesbitt, Three anemonies.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
364. Lucas van Leyden, The dentist.
364. Lucas van Leyden, The dentist.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
461. LÄPPSTIFTSFODRAL, 18k guld. Ca 70 gr.
461. LÄPPSTIFTSFODRAL, 18k guld. Ca 70 gr.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
330. MAGNUS DAHLBÄCK, olja på uppklistrad duk, Utan titel.
330. MAGNUS DAHLBÄCK, olja på uppklistrad duk, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
778. MANCHETTKNAPPAR, Dunhill, silver. I etui.
778. MANCHETTKNAPPAR, Dunhill, silver. I etui.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
1 500 - 1 600 SEK
29. MANGELBRÄDE, allmoge. Norge daterad 1796.
29. MANGELBRÄDE, allmoge. Norge daterad 1796.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
116. MARI SUNNA, olja på pannå, sign o dat Mari Sunna 1999 a tergo.
116. MARI SUNNA, olja på pannå, sign o dat Mari Sunna 1999 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
973. MARUSAN SSN 571 NAUTILUS UBÅT. Japan, 1950-tal.
973. MARUSAN SSN 571 NAUTILUS UBÅT. Japan, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
381. MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.
381. MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
570. MATSALSBORD, mahogny. Ralph Lauren.
570. MATSALSBORD, mahogny. Ralph Lauren.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
345. MATTA. Maskingjord med lugg. Omkring 1920-1930. 410,5 x 291,5 cm.
345. MATTA. Maskingjord med lugg. Omkring 1920-1930. 410,5 x 291,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
476. MATTA. Old Silke Ghom. 205 x 139 cm.
476. MATTA. Old Silke Ghom. 205 x 139 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
241. MATTA. Semiantik Baotou. 175,5 x 198 cm.
241. MATTA. Semiantik Baotou. 175,5 x 198 cm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
738. MATTA. Semiantik Baotou. 96,5 x 171,5 cm.
738. MATTA. Semiantik Baotou. 96,5 x 171,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
434. MATTA. Semiantik Kaukas. 150,5 x 87,5 cm.
434. MATTA. Semiantik Kaukas. 150,5 x 87,5 cm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
196. MATTA. Semiantik Kirman. 321 x 242,5 cm.
196. MATTA. Semiantik Kirman. 321 x 242,5 cm.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
216. MATTA. Semiantik/Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
216. MATTA. Semiantik/Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
553. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk, 1700-tal.
553. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
591. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk.
591. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
484. MINIATYRDOSA, låghaltigt guld, England 1800-tal.
484. MINIATYRDOSA, låghaltigt guld, England 1800-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
490. MINIATYRKAFFEKANNA, koppar, 1700/1800-tal.
490. MINIATYRKAFFEKANNA, koppar, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
19. MINIATYRSKRIVSKÅP. Trol Danmark. Rokokostil, 1800-tal. I Ortmanns art.
19. MINIATYRSKRIVSKÅP. Trol Danmark. Rokokostil, 1800-tal. I Ortmanns art.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
177. MINIATYRUR, guld och emalj, tidigt 1900-tal.
177. MINIATYRUR, guld och emalj, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
207. MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor.
207. MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
398. MUGG, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
398. MUGG, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
376. MUGG, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
376. MUGG, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
976. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-15, 1938. GD-FN.
976. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-15, 1938. GD-FN.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
975. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-8 1937. GD-FN.
975. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-8 1937. GD-FN.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
264. Madonna della Misericordia.
264. Madonna della Misericordia.
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
191. Maurice Estève, Utan titel.
191. Maurice Estève, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 SEK
349. Max Mikael Book, Rigiröse.
349. Max Mikael Book, Rigiröse.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
107. Max Walter Svanberg, Surrealistisk komposition.
107. Max Walter Svanberg, Surrealistisk komposition.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
486. Mikael Fagerlund, Utan titel.
486. Mikael Fagerlund, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
747. Miniatyrer, 3st.
747. Miniatyrer, 3st.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
149. Moritz Michael Daffinger Efter, Kvinna i vit klänning.
149. Moritz Michael Daffinger Efter, Kvinna i vit klänning.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
413. Mosse Stoopendaal, Talgoxe på gren.
413. Mosse Stoopendaal, Talgoxe på gren.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
171. Mosse Stoopendaal, Vinterhare.
171. Mosse Stoopendaal, Vinterhare.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
966. MÄRKLIN DL 800, Tyskland, 1950-tal. H0.
966. MÄRKLIN DL 800, Tyskland, 1950-tal. H0.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
965. MÄRKLIN RÄLSBUSS TW 800, Tyskland, 1950-tal. H0.
965. MÄRKLIN RÄLSBUSS TW 800, Tyskland, 1950-tal. H0.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
95. MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.
95. MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
70. NATTLJUSSTAKE, silver. John Edwards, London 1789.
70. NATTLJUSSTAKE, silver. John Edwards, London 1789.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
914. NOLBYN DOCKSKÅPSMÖBLER, 36 delar samt TILLBEHÖR, 1940-50-tal.
914. NOLBYN DOCKSKÅPSMÖBLER, 36 delar samt TILLBEHÖR, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
931. NOMURA TOYS FORD MUSTANG, Japan, 1960-tal.
931. NOMURA TOYS FORD MUSTANG, Japan, 1960-tal.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
964. NORSTEDTS TRAFIKSPEL. 1960-tal.
964. NORSTEDTS TRAFIKSPEL. 1960-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
481. Nils Andersson, Korna vattnas.
481. Nils Andersson, Korna vattnas.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
521. Nils Fougstedt, Kleopatra.
521. Nils Fougstedt, Kleopatra.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK