Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
560. RING, rosa safir med briljantslipade diamanter tot 0,06 ct.
560. RING, rosa safir med briljantslipade diamanter tot 0,06 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
669. RING, sex briljantslipade diamanter samt en hjärtslipad diamant, tot. 1.14 ct.
669. RING, sex briljantslipade diamanter samt en hjärtslipad diamant, tot. 1.14 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
512. RING, sju briljantslipade diamanter, tot. 0.56 ct. Handgjort.
512. RING, sju briljantslipade diamanter, tot. 0.56 ct. Handgjort.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
175. RING, smaragd med baguetteslipade diamanter tot ca 0,40 ct.
175. RING, smaragd med baguetteslipade diamanter tot ca 0,40 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
759. RING, tre briljantslipade diamanter, tot. 0.78 ct.
759. RING, tre briljantslipade diamanter, tot. 0.78 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
454. RING, tre navettslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
454. RING, tre navettslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
542. ROCK, Kina 1900-talets början.
542. ROCK, Kina 1900-talets början.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
128. ROCK. Broderat siden. Längd 134 cm. Kina omkring 1900.
128. ROCK. Broderat siden. Längd 134 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
817. ROCKHUVUD, allmoge, Hälsingland. 1800-tal.
817. ROCKHUVUD, allmoge, Hälsingland. 1800-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
295. ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.
295. ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
211. ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.
211. ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
81. Ragnar Sandberg, Pojkar på brygga.
81. Ragnar Sandberg, Pojkar på brygga.
Klubbat pris 
32 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
425. Rembrandt Harmensz van Rijn, The raisinig of Lazarus: Large plate.
425. Rembrandt Harmensz van Rijn, The raisinig of Lazarus: Large plate.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
50. Renato Borsato, Motiv från Venedig.
50. Renato Borsato, Motiv från Venedig.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
166. Robert Jacobsen, Utan titel.
166. Robert Jacobsen, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
448. Robert Motherwell, Utan titel.
448. Robert Motherwell, Utan titel.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
559. Roj Friberg, Fräulein Bürstners Rum.
559. Roj Friberg, Fräulein Bürstners Rum.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
649. RÖKELSEKAR, grön sten. Troligen sen Qing dynasti.
649. RÖKELSEKAR, grön sten. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
514. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qing dynasti.
514. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
621. RÖKELSEKAR, sten. Kina 1900-tal.
621. RÖKELSEKAR, sten. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
446. SALTKAR, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi.
446. SALTKAR, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
478. SANSHI ZHANG, gouache på papper, sign.
478. SANSHI ZHANG, gouache på papper, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
545. SCHATULL. Karl Johan.
545. SCHATULL. Karl Johan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 SEK
952. SCHUCO FEDERMOTOR INGENICO 5300, Tyskland, ca 1950.
952. SCHUCO FEDERMOTOR INGENICO 5300, Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
955. SCHUCO FERNLENK MERCEDES 2095, Tyskland, 1950-tal.
955. SCHUCO FERNLENK MERCEDES 2095, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
954. SCHUCO INGENICO 5380. Tyskland, ca 1950.
954. SCHUCO INGENICO 5380. Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
953. SCHUCO INGENICO 5380. Tyskland, ca 1950.
953. SCHUCO INGENICO 5380. Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
951. SCHUCO SONNY 2005, Tyskland, ca 1950.
951. SCHUCO SONNY 2005, Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
958. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
958. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
957. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
957. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
959. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
959. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
962. SCHUCOFIGUR, Tyskland, ca 1950. Jonglerande clown.
962. SCHUCOFIGUR, Tyskland, ca 1950. Jonglerande clown.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
961. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Jonglerande clowner.
961. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Jonglerande clowner.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
960. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Trummande clowner.
960. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Trummande clowner.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
963. SCHUCOFIGURER, 4 st. Tyskland, CA 1950.
963. SCHUCOFIGURER, 4 st. Tyskland, CA 1950.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
328. SEKRETÄR, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
328. SEKRETÄR, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
51. SENAPSBURK med LOCK, tenn. F. Santesson, Sthlm 1850-tal.
51. SENAPSBURK med LOCK, tenn. F. Santesson, Sthlm 1850-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
60. SERVERINGSVAGN, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
60. SERVERINGSVAGN, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
359. SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA.
359. SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA.
Klubbat pris 
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
367. SIRI DERKERT. Olja på pannå. Sign.
367. SIRI DERKERT. Olja på pannå. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
369. SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
369. SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
365. SKOHORN, sterlingsilver. Georg Jensen. Design Allan Scharff. Modell 475.
365. SKOHORN, sterlingsilver. Georg Jensen. Design Allan Scharff. Modell 475.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
3. SKRIN, allmoge. Jämtland. Invändigt märkt 1815.
3. SKRIN, allmoge. Jämtland. Invändigt märkt 1815.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
551. SKRIVBORD med UPPSATS. Rokokostil, delvis 1700-tal.
551. SKRIVBORD med UPPSATS. Rokokostil, delvis 1700-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
755. SKRIVBORD. Gustaviansk stil, 1900-talets början.
755. SKRIVBORD. Gustaviansk stil, 1900-talets början.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
41. SKRIVBORD. Louis XV-stil, omkring år 1900.
41. SKRIVBORD. Louis XV-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
586. SKRIVBORDSET, 4 delar. Tenn. Olof Ahlberg, Schreuder & Olsson, Stockholm.
586. SKRIVBORDSET, 4 delar. Tenn. Olof Ahlberg, Schreuder & Olsson, Stockholm.
Klubbat pris 
1 230 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
145. SKRIVSKÅP, rokoko 1700-tal.
145. SKRIVSKÅP, rokoko 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
181. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
181. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
533. SKULPTUR, brons, Kina, sannolikt 1700-tal.
533. SKULPTUR, brons, Kina, sannolikt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
525. SKULPTUR, marmor/alabaster. Indien, 1800-tal.
525. SKULPTUR, marmor/alabaster. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
344. SKULPTURER, ett par, 1900-tal.
344. SKULPTURER, ett par, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
615. SKYLTFIGUR. 1940-50-tal.
615. SKYLTFIGUR. 1940-50-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
193. SKÄKTKNIV, allmoge. Rengsjö, Hälsingland. Märkt CED 1839.
193. SKÄKTKNIV, allmoge. Rengsjö, Hälsingland. Märkt CED 1839.
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
312. SKÄNK, allmoge. Hälsingland, 17-1800-tal.
312. SKÄNK, allmoge. Hälsingland, 17-1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
731. SKÄNKKANNA, tenn. Daniel Eklund, Kalmar 1846-58.
731. SKÄNKKANNA, tenn. Daniel Eklund, Kalmar 1846-58.
Klubbat pris 
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
741. SKÄNKSKÅP, allmoge. Dalarna, 1700-talets senare del.
741. SKÄNKSKÅP, allmoge. Dalarna, 1700-talets senare del.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
411. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
411. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
270. SKÅL på FOT, ett par, glas. 1800-tal, möjligen Ryssland.
270. SKÅL på FOT, ett par, glas. 1800-tal, möjligen Ryssland.
Klubbat pris 
9 800 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
66. SKÅL, PENSELSTÄLL samt VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
66. SKÅL, PENSELSTÄLL samt VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
730. SKÅL, glas. Sven Palmqvist, "Ravenna", Orrefors 1971.
730. SKÅL, glas. Sven Palmqvist, "Ravenna", Orrefors 1971.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
438. SKÅL, jade, Qing dynastin.
438. SKÅL, jade, Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
396. SKÅL, keramik. Tang dynastin.
396. SKÅL, keramik. Tang dynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
405. SKÅL, lergods. Persien, möjligen 1200-tal.
405. SKÅL, lergods. Persien, möjligen 1200-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
634. SKÅL, porslin. Kangxi-stil sen Qing dynasti.
634. SKÅL, porslin. Kangxi-stil sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
761. SKÅL, porslin. Qing dynastin, med sigillmärke i underglasyrblått.
761. SKÅL, porslin. Qing dynastin, med sigillmärke i underglasyrblått.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
752. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
752. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
354. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
354. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
371. SKÅL, trol nefrit. Kina.
371. SKÅL, trol nefrit. Kina.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
69. SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Temmoku, Song dynastin.
69. SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Temmoku, Song dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
373. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song/Yuan dynastin.
373. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
186. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
186. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
341. SKÅLFAT, porslin, Kina Yongcheng (1723-35).
341. SKÅLFAT, porslin, Kina Yongcheng (1723-35).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
506. SKÅLFAT, porslin, Mingdynastin, 1600-tal.
506. SKÅLFAT, porslin, Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
400. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
400. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
617. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
617. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
99. SKÅLFAT, porslin. Sung dynastin (960-1279).
99. SKÅLFAT, porslin. Sung dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
403. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Ming dynastin.
403. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
292. SKÅLFAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin.
292. SKÅLFAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
561. SKÅP, Sverige 1940-50-tal, okänd formgivare.
561. SKÅP, Sverige 1940-50-tal, okänd formgivare.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
218. SKÅP, s k medicinskåp, 1900-talets mitt.
218. SKÅP, s k medicinskåp, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
564. SKÅPDÖRRAR, ett par, allmoge, Jämtland. 1800-talets första del.
564. SKÅPDÖRRAR, ett par, allmoge, Jämtland. 1800-talets första del.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
718. SLAGBORD, allmoge. Dalarna. 17-1800-tal.
718. SLAGBORD, allmoge. Dalarna. 17-1800-tal.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
650. SLAGBORD. Allmoge, 1800-tal.
650. SLAGBORD. Allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
409. SMÖRASK MED LOCK OCH FAT, kolmårdsmarmor.
409. SMÖRASK MED LOCK OCH FAT, kolmårdsmarmor.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
252. SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal.
252. SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK