Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
160. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
160. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
771. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
771. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
451. SNUSHUND, allmoge, Sverige 1800-tal.
451. SNUSHUND, allmoge, Sverige 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
675. SNUSHUNDAR,  2 st, 1800/1900-tal.
675. SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
701. SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.
701. SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
557. SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.
557. SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
219. SNUSHUNDAR, 4 st, 1800/1900-tal.
219. SNUSHUNDAR, 4 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
604. SOCKERSKÅL PÅ FOT, silver. Adolf Zethelius, Stockholm 1838.
604. SOCKERSKÅL PÅ FOT, silver. Adolf Zethelius, Stockholm 1838.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
531. SOCKERSKÅL med LOCK, silver. P. Åkerman, Stockholm 1784. Vikt 482g.
531. SOCKERSKÅL med LOCK, silver. P. Åkerman, Stockholm 1784. Vikt 482g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
57. SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, Ryssland 1851-59. Nyrokoko.
57. SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, Ryssland 1851-59. Nyrokoko.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
696. SOFFA, Arne Norell, tresitsig.
696. SOFFA, Arne Norell, tresitsig.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
517. SOFFA, rokoko, Frankrike 1700-talets andra hälft.
517. SOFFA, rokoko, Frankrike 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
536. SOFFA. Josef Frank, Svenskt Tenn. Mod 968.
536. SOFFA. Josef Frank, Svenskt Tenn. Mod 968.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
716. SOFFA. Rokoko, 1700-tal.
716. SOFFA. Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
765. SOFFA. Troligen Italien 1700-tal.
765. SOFFA. Troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
671. SOLUR, kalksten 1700-tal.
671. SOLUR, kalksten 1700-tal.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
663. SOPHUS JACOBSEN, olja på duk, sign.
663. SOPHUS JACOBSEN, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
431. SPEGEL, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
431. SPEGEL, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
428. SPEGEL, senbarockstil, 1800/1900-tal.
428. SPEGEL, senbarockstil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
245. SPEGEL. England, 1700-tal.
245. SPEGEL. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
78. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
78. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
42. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
42. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
631. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
631. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
248. SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, Sverige. 1700-talets andra hälft.
248. SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, Sverige. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
332. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
332. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
637. SPELDOSA, silver. Tyskland 1800-tal.
637. SPELDOSA, silver. Tyskland 1800-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
447. STEFAN KARLSSON, blandteknik på pannå. Sign o dat 1989 a tergo.
447. STEFAN KARLSSON, blandteknik på pannå. Sign o dat 1989 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
537. STEGE, 1900-talets början.
537. STEGE, 1900-talets början.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
920. STEIFF ANKOR, 2 st. Tyskland, 1920-tal.
920. STEIFF ANKOR, 2 st. Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
919. STEIFF ROLY-POLY HARE, Tyskland, 1909-18.
919. STEIFF ROLY-POLY HARE, Tyskland, 1909-18.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
921. STEIFF SPANIEL, Tyskland, 1926-34.
921. STEIFF SPANIEL, Tyskland, 1926-34.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
922. STEIFFBJÖRN på HJUL. Tyskland, 1950-60-tal.
922. STEIFFBJÖRN på HJUL. Tyskland, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
620. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
620. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
48. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
48. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
131. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
131. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
390. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
390. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
760. STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
760. STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
200. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
200. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
188. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
188. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
579. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
579. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
223. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
223. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
88. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
88. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
156. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
156. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
924. STEVENS & BROWN VELOCIPED, USA, 1800-talets senare del.
924. STEVENS & BROWN VELOCIPED, USA, 1800-talets senare del.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
453. STOLAR, 4 st. "Plastic chair", Charles och Ray Eames, Vitra 2001.
453. STOLAR, 4 st. "Plastic chair", Charles och Ray Eames, Vitra 2001.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
247. STOLAR, 4+2 st. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
247. STOLAR, 4+2 st. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
279. STOP, 2 st, tenn. Gottlob F Bauman, Hudiksvall (1789-1826/31).
279. STOP, 2 st, tenn. Gottlob F Bauman, Hudiksvall (1789-1826/31).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
348. STÅNKA, allmoge 1800-tal.
348. STÅNKA, allmoge 1800-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
743. STÅNKA, allmoge, 1800-tal.
743. STÅNKA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
468. STÅNKA, allmoge, 1800-tal.
468. STÅNKA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
401. STÅNKA, allmoge. Hälsingland, märkt 1824.
401. STÅNKA, allmoge. Hälsingland, märkt 1824.
Klubbat pris 
2 900 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
767. SULLASTOLAR, ett par, gustaviansk stil 1900-talets mitt.
767. SULLASTOLAR, ett par, gustaviansk stil 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
830. SVEPASK, allmoge, Norge, 1800-tal.
830. SVEPASK, allmoge, Norge, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
225. Sigfrid Ullman, "Den grå kannan".
225. Sigfrid Ullman, "Den grå kannan".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
508. Signerad Helmer Osslund. Olja på pannå.
508. Signerad Helmer Osslund. Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
242. Sigrid Hjertén, Blommor.
242. Sigrid Hjertén, Blommor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
117. Siri Rathsman, Promenade des Anglais Nizza.
117. Siri Rathsman, Promenade des Anglais Nizza.
Klubbat pris 
23 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
267. Skålande putti.
267. Skålande putti.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
187. Stilleben med melon, druvor.
187. Stilleben med melon, druvor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
342. Suzan Etkin, Utan titel.
342. Suzan Etkin, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
231. Sven X:et Erixson, Höstmotiv, 15 oktober.
231. Sven X:et Erixson, Höstmotiv, 15 oktober.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
471. Sven X:et Erixson, Vårlandskap med hus.
471. Sven X:et Erixson, Vårlandskap med hus.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
622. SÄNG, Kina 1900-tal.
622. SÄNG, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
555. SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar.
555. SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
134. SÅSKAROTT, Firma Svenskt Tenn 1948.
134. SÅSKAROTT, Firma Svenskt Tenn 1948.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
111. TAKARMATUR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
111. TAKARMATUR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
385. TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal.
385. TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
441. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
441. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
722. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
722. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
388. TALLRIKAR, 2 st, tenn. J.G.Ryman samt E.P.Krietz, Sthlm 1775 resp 1755.
388. TALLRIKAR, 2 st, tenn. J.G.Ryman samt E.P.Krietz, Sthlm 1775 resp 1755.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
338. TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
338. TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
543. TALLRIKAR, 3 st, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
543. TALLRIKAR, 3 st, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
375. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal.
375. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
150. TALLRIKAR, 4 (2+1+1), porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
150. TALLRIKAR, 4 (2+1+1), porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
449. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
449. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
97. TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
97. TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
567. TALLRIKAR, 5+2 st kompaniporslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
567. TALLRIKAR, 5+2 st kompaniporslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
109. TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.
109. TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
709. TALLRIKAR, 6 st, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
709. TALLRIKAR, 6 st, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
55. TALLRIKAR, 6 st, silver. Köpenhamn 1912-15. Vikt 3.1 kg.
55. TALLRIKAR, 6 st, silver. Köpenhamn 1912-15. Vikt 3.1 kg.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
320. TALLRIKAR, 7 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
320. TALLRIKAR, 7 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
698. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
698. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
410. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
410. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
118. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
118. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
47. TEGLASHÅLLARE, silver. Sasikov, Moskva 1879.
47. TEGLASHÅLLARE, silver. Sasikov, Moskva 1879.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
487. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
487. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
123. TEKANNA.silver. London 1820-21.
123. TEKANNA.silver. London 1820-21.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
291. TERRIN MED LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
291. TERRIN MED LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
355. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marolinis period omkring 1800.
355. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marolinis period omkring 1800.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
64. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, 1800-tal.
64. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK