Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
21. TERRIN med LOCK, sterling. Sv importstmplr. Rokoko-stil.
21. TERRIN med LOCK, sterling. Sv importstmplr. Rokoko-stil.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
324. TERRIN, flintgods. 1800-tal.
324. TERRIN, flintgods. 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
660. TERRIN, porslin. Meissenmodell, ca 1900.
660. TERRIN, porslin. Meissenmodell, ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
419. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
419. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
280. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
280. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
297. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
297. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
465. TESERVIS, 4 delar, snarlika, silver, Moskva 1873-1908.
465. TESERVIS, 4 delar, snarlika, silver, Moskva 1873-1908.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
362. THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.
362. THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
395. THANGKA, föreställnade Buddhas liv, Tibet/Nepal, 1900-tal.
395. THANGKA, föreställnade Buddhas liv, Tibet/Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
472. THURE WALLNER, olja på pannå.
472. THURE WALLNER, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
936. TIPP & CO BRANDBIL, Tyskland, ca 1950.
936. TIPP & CO BRANDBIL, Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
947. TIPP & CO MOTORCYKEL, Tyskland, ca 1950. Märkt TCO-59.
947. TIPP & CO MOTORCYKEL, Tyskland, ca 1950. Märkt TCO-59.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
733. TRANCHERBESTICK, ben och silver. Sheffield, England 1857-61.
733. TRANCHERBESTICK, ben och silver. Sheffield, England 1857-61.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
909. TRÄDOCKA, 1800-tal.
909. TRÄDOCKA, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
353. TRÅGSOFFA, rokokostil, delvis 1700-tal.
353. TRÅGSOFFA, rokokostil, delvis 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
687. TULPANVAS, flintgods. Arthur Percy, Gefle.
687. TULPANVAS, flintgods. Arthur Percy, Gefle.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
748. Thure Wallner, Björktrast i rönnbärsträdet.
748. Thure Wallner, Björktrast i rönnbärsträdet.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
626. Thure Wallner, Vintermotiv med domherrar.
626. Thure Wallner, Vintermotiv med domherrar.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
746. Timo Solin, Kvinna med rött hår.
746. Timo Solin, Kvinna med rött hår.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
104. Tommy Östmar, Utan titel.
104. Tommy Östmar, Utan titel.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
148. Torsten Andersson, Vårvindar.
148. Torsten Andersson, Vårvindar.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
786. Tuija Lindström, UR "12 FRAKTALER AV EN PLANTA/12 FRACTELS OF ONE PLANT, 2004".
786. Tuija Lindström, UR "12 FRAKTALER AV EN PLANTA/12 FRACTELS OF ONE PLANT, 2004".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
430. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
430. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
368. UPPSTOPPAD SPARVHÖK, 1900-tal.
368. UPPSTOPPAD SPARVHÖK, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
195. URNA MED LOCK, porslin. Kangxi-stil.
195. URNA MED LOCK, porslin. Kangxi-stil.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
766. URNA, brons och cloisonné. Sen Qing dynasti.
766. URNA, brons och cloisonné. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
65. URNA, brons. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
65. URNA, brons. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
308. URNA, keramik. Song dynastin.
308. URNA, keramik. Song dynastin.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
706. USCHEBTI, fajans, troligen 21 dynastin, Egypten 1070-945 f Kr.
706. USCHEBTI, fajans, troligen 21 dynastin, Egypten 1070-945 f Kr.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
552. Uno Vallman, Skog.
552. Uno Vallman, Skog.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
278. VAS, brons. Japan, tidigt 1900-tal.
278. VAS, brons. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
253. VAS, fajans. Stig Lindberg. Gustavsberg. "Karneval".
253. VAS, fajans. Stig Lindberg. Gustavsberg. "Karneval".
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
277. VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959.  Ariel.
277. VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959. Ariel.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
744. VAS, glas. Tapio Wirkkala, Iittala, sign. "Kantarelli".
744. VAS, glas. Tapio Wirkkala, Iittala, sign. "Kantarelli".
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
1 200 SEK
416. VAS, keramik. Yuan dynastin.
416. VAS, keramik. Yuan dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
319. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
319. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
22. VAS, porslin. Kina.
22. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
513. VAS, porslin. Kina.
513. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
703. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
703. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
172. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi-stil.
172. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi-stil.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
466. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxistil.
466. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxistil.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
237. VAS, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
237. VAS, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
360. VAS, silver. WA Bolin Stockholm 1948.
360. VAS, silver. WA Bolin Stockholm 1948.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
180. VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.
180. VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
674. VASER, 2 st, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
674. VASER, 2 st, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
547. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
547. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
609. VASER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
609. VASER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
305. VINGLAS, 7 st, Böhmiskt glas tidigt 1900-tal.
305. VINGLAS, 7 st, Böhmiskt glas tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
286. VINKYLARE, koppar. Barockstil, 1800-tal.
286. VINKYLARE, koppar. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
138. VINKYLARE, koppar. Barockstil.
138. VINKYLARE, koppar. Barockstil.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
518. VINKYLARE, mässing. Barockstil, 1800-tal.
518. VINKYLARE, mässing. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
756. VINKYLARE, pläter, 1800-tal.
756. VINKYLARE, pläter, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
74. VITRINSKÅP. Louis XVI-stil. 1900-tal.
74. VITRINSKÅP. Louis XVI-stil. 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
580. Valdemar Nyström, Soldis.
580. Valdemar Nyström, Soldis.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
711. Viktor Malmberg, Kvinna med krus.
711. Viktor Malmberg, Kvinna med krus.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
346. Vyer från Rom.
346. Vyer från Rom.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
653. VÄGGHYLLA, design Hans Wegner för Ry Möbler, Danmark.
653. VÄGGHYLLA, design Hans Wegner för Ry Möbler, Danmark.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
710. VÄLLINGKLOCKA, malm. Joh. A. Beckman Stockholm 1897.
710. VÄLLINGKLOCKA, malm. Joh. A. Beckman Stockholm 1897.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 SEK
502. VÄRMEFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
502. VÄRMEFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
678. VÄVNAD. Rölakan. 117 x 169. Signerad BR Wiklund.
678. VÄVNAD. Rölakan. 117 x 169. Signerad BR Wiklund.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
645. WILHELM AMANDUS BEER, Signerad W A Beer och dat 1874.
645. WILHELM AMANDUS BEER, Signerad W A Beer och dat 1874.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
361. WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1964, sterling.
361. WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1964, sterling.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
246. Wilhelm Behm, Jägare i vinterlandskap.
246. Wilhelm Behm, Jägare i vinterlandskap.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
115. YNGVE EKSTRÖM
Skåp, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås 1950-tal.
115. YNGVE EKSTRÖM Skåp, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
929. YONEZAWA CADILLAC, Japan 1960.
929. YONEZAWA CADILLAC, Japan 1960.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
939. YONEZAWA DUMP TRUCK samt MS MAGIRUS LASTBIL, Japan/Tyskland, 1950-tal.
939. YONEZAWA DUMP TRUCK samt MS MAGIRUS LASTBIL, Japan/Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
754. YTTERFODER, porslin. Sen Qing.
754. YTTERFODER, porslin. Sen Qing.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
157. ZEBRASKINN.
157. ZEBRASKINN.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
163. ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841.
163. ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
105. ÖLGÅS, allmoge. Norge sannolikt 1700-tal.
105. ÖLGÅS, allmoge. Norge sannolikt 1700-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
155. ÖLGÅS, allmoge. Sannolikt 1800-tal.
155. ÖLGÅS, allmoge. Sannolikt 1800-tal.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
781. ÖRHÄNGEN ,  briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 med odlad pärla.
781. ÖRHÄNGEN , briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 med odlad pärla.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
146. ÖRHÄNGEN, 162 briljantslipade diamanter, tot. 1.70 ct.
146. ÖRHÄNGEN, 162 briljantslipade diamanter, tot. 1.70 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
646. ÖRHÄNGEN, 2 par. 18k guld.
646. ÖRHÄNGEN, 2 par. 18k guld.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
672. ÖRHÄNGEN, 78 briljantslipade diamanter,  tot. 1.19 ct.
672. ÖRHÄNGEN, 78 briljantslipade diamanter, tot. 1.19 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
322. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct.
322. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
439. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot ca 0,60 ct.
439. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot ca 0,60 ct.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
803. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 0.72 ct/0.71 ct ca J (Crystal) /vs.
803. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 0.72 ct/0.71 ct ca J (Crystal) /vs.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
794. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
794. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
780. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter,tot. ca 0.80 ct. Antik stil.
780. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter,tot. ca 0.80 ct. Antik stil.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
788. ÖRHÄNGEN, clips.
788. ÖRHÄNGEN, clips.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
524. ÖRHÄNGEN, guld med odlade sötvattens pärlor.
524. ÖRHÄNGEN, guld med odlade sötvattens pärlor.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
382. ÖRHÄNGEN, guldclips.
382. ÖRHÄNGEN, guldclips.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
317. ÖRHÄNGEN, hängande hjärtan, clips.
317. ÖRHÄNGEN, hängande hjärtan, clips.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
799. ÖRHÄNGEN, ioliter, briljantslipade diamanter samt odlade South sea pärlor.
799. ÖRHÄNGEN, ioliter, briljantslipade diamanter samt odlade South sea pärlor.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
798. ÖRHÄNGEN, onyx med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct.
798. ÖRHÄNGEN, onyx med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
625. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 
1 ct st.
625. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 1 ct st.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
307. ÖRHÄNGEN, vitguld med hängande kors, avtagbara.
307. ÖRHÄNGEN, vitguld med hängande kors, avtagbara.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
789. ÖRRINGAR, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
789. ÖRRINGAR, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK