Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
676. Porträtt av gosse.
676. Porträtt av gosse.
Klubbat pris 
10 300 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
426. OTTO HESSELBOM, olja på duk, signerad.
426. OTTO HESSELBOM, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
98. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
98. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
486. Mikael Fagerlund, Utan titel.
486. Mikael Fagerlund, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
298. AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.
298. AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
103. CARL MALMSTEN 
Matbord, 1940-50-tal.
103. CARL MALMSTEN Matbord, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
547. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
547. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
430. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
430. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
180. VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.
180. VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
78. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
78. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
359. SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA.
359. SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA.
Klubbat pris 
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
230. John Jon-And, "Skepp  hamn".
230. John Jon-And, "Skepp hamn".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
377. David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder.
377. David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
311. JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
311. JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
302. JOSEFINE DAVIDSSON
Lockdosa med sked, 2004, sterling.
302. JOSEFINE DAVIDSSON Lockdosa med sked, 2004, sterling.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
661. RENÉ LALIQUE Vas, "Acacia", Frankrike 1921-25.
661. RENÉ LALIQUE Vas, "Acacia", Frankrike 1921-25.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
410. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
410. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
128. ROCK. Broderat siden. Längd 134 cm. Kina omkring 1900.
128. ROCK. Broderat siden. Längd 134 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
756. VINKYLARE, pläter, 1800-tal.
756. VINKYLARE, pläter, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
586. SKRIVBORDSET, 4 delar. Tenn. Olof Ahlberg, Schreuder & Olsson, Stockholm.
586. SKRIVBORDSET, 4 delar. Tenn. Olof Ahlberg, Schreuder & Olsson, Stockholm.
Klubbat pris 
1 230 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
429. KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822).
429. KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822).
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
333. FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
333. FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
551. SKRIVBORD med UPPSATS. Rokokostil, delvis 1700-tal.
551. SKRIVBORD med UPPSATS. Rokokostil, delvis 1700-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
90. AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.
90. AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
353. TRÅGSOFFA, rokokostil, delvis 1700-tal.
353. TRÅGSOFFA, rokokostil, delvis 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
375. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal.
375. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
292. SKÅLFAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin.
292. SKÅLFAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
403. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Ming dynastin.
403. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
335. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
335. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
290. BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut.
290. BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 6 000 SEK
411. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
411. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
181. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
181. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
56. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
56. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
515. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
515. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
120. GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.
120. GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
288. BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.
288. BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
716. SOFFA. Rokoko, 1700-tal.
716. SOFFA. Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
358. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
358. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
413. Mosse Stoopendaal, Talgoxe på gren.
413. Mosse Stoopendaal, Talgoxe på gren.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
472. THURE WALLNER, olja på pannå.
472. THURE WALLNER, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
620. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
620. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
752. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
752. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
328. SEKRETÄR, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
328. SEKRETÄR, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
525. SKULPTUR, marmor/alabaster. Indien, 1800-tal.
525. SKULPTUR, marmor/alabaster. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
24. KAKFAT, glas och brons. 1800-tal.
24. KAKFAT, glas och brons. 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
8. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Ryssland, omkring 1830.
8. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
165. BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
165. BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1. FAT, tenn. Olof Andersson Winberg, Göteborg. Verksam 1745-67.
1. FAT, tenn. Olof Andersson Winberg, Göteborg. Verksam 1745-67.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
334. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
334. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
511. KLAFFBORD. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
511. KLAFFBORD. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
336. KANDELABRAR för två ljus , ett par, empire. Nordeuropa.
336. KANDELABRAR för två ljus , ett par, empire. Nordeuropa.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
769. RING, 32 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.95 ct.
769. RING, 32 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.95 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
75. KONSOLBORD, Louis XVI, 1700-talets slut.
75. KONSOLBORD, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
415. DOCKSERVISDELAR, 8 st. Porslin. England, 1800-tal.
415. DOCKSERVISDELAR, 8 st. Porslin. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
573. FACKELBÄRANDE ÄNGLAR, ett par. 1700/1800-tal.
573. FACKELBÄRANDE ÄNGLAR, ett par. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
379. REMMARE, 6 st, glas 1700-tal.
379. REMMARE, 6 st, glas 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
145. SKRIVSKÅP, rokoko 1700-tal.
145. SKRIVSKÅP, rokoko 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
499. KIRKEBY PER, Färglitografi 35/50, signerad och daterad PK -89.
499. KIRKEBY PER, Färglitografi 35/50, signerad och daterad PK -89.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
523. ARNULF RAINER, fotogravyr, sign.
523. ARNULF RAINER, fotogravyr, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 3 000 SEK
203. BORDSLAMPA, för tre ljus. Empirestil.
203. BORDSLAMPA, för tre ljus. Empirestil.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
684. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.
684. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
730. SKÅL, glas. Sven Palmqvist, "Ravenna", Orrefors 1971.
730. SKÅL, glas. Sven Palmqvist, "Ravenna", Orrefors 1971.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
531. SOCKERSKÅL med LOCK, silver. P. Åkerman, Stockholm 1784. Vikt 482g.
531. SOCKERSKÅL med LOCK, silver. P. Åkerman, Stockholm 1784. Vikt 482g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
458. RAGUSKED, silver. Trol J.Malmstedt, Göteborg 1828.
458. RAGUSKED, silver. Trol J.Malmstedt, Göteborg 1828.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
686. ISAAC GRÜNEWALD. Pastell på papper, sign.
686. ISAAC GRÜNEWALD. Pastell på papper, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
216. MATTA. Semiantik/Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
216. MATTA. Semiantik/Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
580. Valdemar Nyström, Soldis.
580. Valdemar Nyström, Soldis.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
277. VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959.  Ariel.
277. VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959. Ariel.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
577. Örjan Wikström, Interiör med figurer.
577. Örjan Wikström, Interiör med figurer.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
408. Arie van Hattem, Husarer.
408. Arie van Hattem, Husarer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
638. Karel Appel, Indifference, peur de L'autre peur de soi.
638. Karel Appel, Indifference, peur de L'autre peur de soi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
224. Karel Appel, Mür de Solitudes, New York.
224. Karel Appel, Mür de Solitudes, New York.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
714. Karel Appel, Orchard Street, New York.
714. Karel Appel, Orchard Street, New York.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
95. MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.
95. MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
171. Mosse Stoopendaal, Vinterhare.
171. Mosse Stoopendaal, Vinterhare.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
507. COLLIER, rubin med briljantslipde diamanter, tot. ca 1.80 ct.
507. COLLIER, rubin med briljantslipde diamanter, tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
567. TALLRIKAR, 5+2 st kompaniporslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
567. TALLRIKAR, 5+2 st kompaniporslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
48. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
48. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
131. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
131. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
502. VÄRMEFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
502. VÄRMEFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
360. VAS, silver. WA Bolin Stockholm 1948.
360. VAS, silver. WA Bolin Stockholm 1948.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
751. Olle Bærtling, Yak.
751. Olle Bærtling, Yak.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
241. MATTA. Semiantik Baotou. 175,5 x 198 cm.
241. MATTA. Semiantik Baotou. 175,5 x 198 cm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
339. Carl Bengtsson, Utan titel.
339. Carl Bengtsson, Utan titel.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
485. Carl Bengtsson, Utan titel.
485. Carl Bengtsson, Utan titel.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
717. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-tal.
717. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
18. GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.
18. GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 100 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
708. KAFFEKANNA, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1735-95).
708. KAFFEKANNA, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1735-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
590. GRÄDDKANNA, silver. A. Zethelius, Stockholm 1827.
590. GRÄDDKANNA, silver. A. Zethelius, Stockholm 1827.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
760. STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
760. STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
162. Olle Bærtling, Xan.
162. Olle Bærtling, Xan.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
419. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
419. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
571. GOLVUROR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin 1800-tal.
571. GOLVUROR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK