Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
291. TERRIN MED LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
291. TERRIN MED LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
280. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
280. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
200. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
200. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
188. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
188. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
354. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
354. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
390. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
390. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
517. SOFFA, rokoko, Frankrike 1700-talets andra hälft.
517. SOFFA, rokoko, Frankrike 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
420. FAT, tenn. 1600-tal.
420. FAT, tenn. 1600-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
283. FAT, tenn. Carl Logren, Falun 1750-75.
283. FAT, tenn. Carl Logren, Falun 1750-75.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
117. Siri Rathsman, Promenade des Anglais Nizza.
117. Siri Rathsman, Promenade des Anglais Nizza.
Klubbat pris 
23 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
606. Einar Jolin, Cairo.
606. Einar Jolin, Cairo.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
107. Max Walter Svanberg, Surrealistisk komposition.
107. Max Walter Svanberg, Surrealistisk komposition.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
437. FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
437. FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
396. SKÅL, keramik. Tang dynastin.
396. SKÅL, keramik. Tang dynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
609. VASER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
609. VASER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
683. PENSELSTÄLL, två stycken, porslin. Qing dynastin.
683. PENSELSTÄLL, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
582. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti.
582. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
69. SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Temmoku, Song dynastin.
69. SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Temmoku, Song dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
373. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song/Yuan dynastin.
373. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
66. SKÅL, PENSELSTÄLL samt VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
66. SKÅL, PENSELSTÄLL samt VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
416. VAS, keramik. Yuan dynastin.
416. VAS, keramik. Yuan dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
565. BOCKBORD, allmoge. 17-1800-tal.
565. BOCKBORD, allmoge. 17-1800-tal.
Klubbat pris 
22 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
469. BORD, sydostasien, 1800/1900-tal.
469. BORD, sydostasien, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
741. SKÄNKSKÅP, allmoge. Dalarna, 1700-talets senare del.
741. SKÄNKSKÅP, allmoge. Dalarna, 1700-talets senare del.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
119. FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).
119. FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
689. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
689. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
47. TEGLASHÅLLARE, silver. Sasikov, Moskva 1879.
47. TEGLASHÅLLARE, silver. Sasikov, Moskva 1879.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
234. KANDELABER för tre ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
234. KANDELABER för tre ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
57. SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, Ryssland 1851-59. Nyrokoko.
57. SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, Ryssland 1851-59. Nyrokoko.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
7. HÄNGSKÅP, allmoge. Järvsö, Hälsingland. Märkt KJD 1817.
7. HÄNGSKÅP, allmoge. Järvsö, Hälsingland. Märkt KJD 1817.
Klubbat pris 
11 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
178. DALAHÄST, allmoge. 1900-talets första hälft.
178. DALAHÄST, allmoge. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
693. KISTA, allmoge. Boda, Järvsö, Hälsingland.
693. KISTA, allmoge. Boda, Järvsö, Hälsingland.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
324. TERRIN, flintgods. 1800-tal.
324. TERRIN, flintgods. 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
639. GOLVVASER, ett par, porslin. Japan 1900-talets första hälft.
639. GOLVVASER, ett par, porslin. Japan 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
391. BONADSMÅLNING, Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
391. BONADSMÅLNING, Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
189. BONADSMÅLNING. Småland, Sunnerboskolan, ca 1800.
189. BONADSMÅLNING. Småland, Sunnerboskolan, ca 1800.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
272. LJUSLÅDA, allmoge. Västberg by, Leksand Dalarna. Märkt 1840.
272. LJUSLÅDA, allmoge. Västberg by, Leksand Dalarna. Märkt 1840.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
378. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1794.
378. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1794.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
451. SNUSHUND, allmoge, Sverige 1800-tal.
451. SNUSHUND, allmoge, Sverige 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
37. BORDSLAMPOR, ett par, glas och mässing. Empire-stil 1900-tal.
37. BORDSLAMPOR, ett par, glas och mässing. Empire-stil 1900-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
332. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
332. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
271. BREVSKNIV, sterling. Wiwen Nilsson, Lund 1948.
271. BREVSKNIV, sterling. Wiwen Nilsson, Lund 1948.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
222. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1797.
222. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1797.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
718. SLAGBORD, allmoge. Dalarna. 17-1800-tal.
718. SLAGBORD, allmoge. Dalarna. 17-1800-tal.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
503. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Hälsingland. Märkt 1831.
503. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Hälsingland. Märkt 1831.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
321. HÄNGSKÅP, allmoge. Dalarna. Märkt 1796.
321. HÄNGSKÅP, allmoge. Dalarna. Märkt 1796.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
737. Porträtt av rysk officer.
737. Porträtt av rysk officer.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
700. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
700. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
343. Jesus undervisar i templet.
343. Jesus undervisar i templet.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
654. ETSNING i RAM, Directoirstil, Ryssland, 1800-tal.
654. ETSNING i RAM, Directoirstil, Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
136. PRYDNADSTUPPAR, 2 st, Italien 1900-tal.
136. PRYDNADSTUPPAR, 2 st, Italien 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
264. Madonna della Misericordia.
264. Madonna della Misericordia.
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
346. Vyer från Rom.
346. Vyer från Rom.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
116. MARI SUNNA, olja på pannå, sign o dat Mari Sunna 1999 a tergo.
116. MARI SUNNA, olja på pannå, sign o dat Mari Sunna 1999 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
623. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
623. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
427. Olof Ågren, Tobacco bar.
427. Olof Ågren, Tobacco bar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
488. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
488. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
93. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
93. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
158. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
158. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
456. FLASKA, tenn. Otydliga stämplar.
456. FLASKA, tenn. Otydliga stämplar.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
40. Claude Joseph Vernet Hans efterföljd, Sydländsk hamnbild med figurstaffage.
40. Claude Joseph Vernet Hans efterföljd, Sydländsk hamnbild med figurstaffage.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
59. Edward Dodwell, Sydländska vyer.
59. Edward Dodwell, Sydländska vyer.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
225. Sigfrid Ullman, "Den grå kannan".
225. Sigfrid Ullman, "Den grå kannan".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
147. BYRÅ. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
147. BYRÅ. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
617. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
617. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
349. Max Mikael Book, Rigiröse.
349. Max Mikael Book, Rigiröse.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
534. Antik studie.
534. Antik studie.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
593. BRICKA, mässing. 1800/1900-tal.
593. BRICKA, mässing. 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
43. DALAHÄST, allmoge. 1800-tal.
43. DALAHÄST, allmoge. 1800-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
705. FAT PÅ FOT, glas, 1800-tal.
705. FAT PÅ FOT, glas, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
357. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
357. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
329. Carl Larsson Efter, Tittut.
329. Carl Larsson Efter, Tittut.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
533. SKULPTUR, brons, Kina, sannolikt 1700-tal.
533. SKULPTUR, brons, Kina, sannolikt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
185. Louis Icart, Grapes.
185. Louis Icart, Grapes.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
404. Peter Ilsted, Läxläsning.
404. Peter Ilsted, Läxläsning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
576. Peter Ilsted, Two little girls playing.
576. Peter Ilsted, Two little girls playing.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
640. GLASSERVISDELAR, 24 st, 1800-tal.
640. GLASSERVISDELAR, 24 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
195. URNA MED LOCK, porslin. Kangxi-stil.
195. URNA MED LOCK, porslin. Kangxi-stil.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
46. Porträtt av rysk officer.
46. Porträtt av rysk officer.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
217. Peter Ilsted, Vid kommoden.
217. Peter Ilsted, Vid kommoden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
67. GLAS, 12 st, 1800-tal.
67. GLAS, 12 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
583. "Alexander Puschkin" (1799-1837).
583. "Alexander Puschkin" (1799-1837).
Klubbat pris 
13 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
733. TRANCHERBESTICK, ben och silver. Sheffield, England 1857-61.
733. TRANCHERBESTICK, ben och silver. Sheffield, England 1857-61.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
235. Philips Wouwerman Hans efterföljd, Rastande sällskap vid kust.
235. Philips Wouwerman Hans efterföljd, Rastande sällskap vid kust.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
49. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
49. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
12. KONSOLBORD. Louis XVI 1700-tal.
12. KONSOLBORD. Louis XVI 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
409. SMÖRASK MED LOCK OCH FAT, kolmårdsmarmor.
409. SMÖRASK MED LOCK OCH FAT, kolmårdsmarmor.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
207. MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor.
207. MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
504. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
504. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
74. VITRINSKÅP. Louis XVI-stil. 1900-tal.
74. VITRINSKÅP. Louis XVI-stil. 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
199. BORD, Kina 1800/1900-tal.
199. BORD, Kina 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
946. ARNOLD MAC 700, Tyskland, 1950-tal.
946. ARNOLD MAC 700, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
923. FLEISCHMANN SLOTT med SVAN, Tyskland, 1920-tal.
923. FLEISCHMANN SLOTT med SVAN, Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK