Bukowskis Julauktion S195

902 föremål
448. Robert Motherwell, Utan titel.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
755. SKRIVBORD. Gustaviansk stil, 1900-talets början.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
16. Peter Dahl, OPERABAREN.
16. Peter Dahl, OPERABAREN.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
129. ANTONIO TEMPESTA, hans efterföljd. Duk uppklistrad på pannå.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
191. Maurice Estève, Utan titel.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 SEK
168. Jean Tinguely, Abstrakt komposition.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
365. SKOHORN, sterlingsilver. Georg Jensen. Design Allan Scharff. Modell 475.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
198. KUVERTTALLRIKAR, 12 st, silver. K.Andersson, Stockholm 1942-46.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
748. Thure Wallner, Björktrast i rönnbärsträdet.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
662. Pierre Olofsson, Utan titel.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
76. POKALGLAS, 1800-tal.
76. POKALGLAS, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
164. Lars-Erik Falk, Utan titel.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
96. REMMARE, 11 st, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
732. KRUKA, Porslin, Mingstil  1900-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
251. KLUCKAFLASKA, 1800-tal.
251. KLUCKAFLASKA, 1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
215. ASK MED LOCK, lergods. Tang dynastin (608-907).
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
23. HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC, färglitografisk affisch. Numr 5/200.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
269. GUDASTATYETT, blanc de chine, Qing dynastin.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
636. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
909. TRÄDOCKA, 1800-tal.
909. TRÄDOCKA, 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
72. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
908. DOCKHUVUD. Sannolikt Tyskland, ca 1860-70.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
912. DOCKA. Käthe-Kruse liknande. 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
925. LEHMANN ZULU 721, Tyskland, 1918-38.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
916. BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
157. ZEBRASKINN.
157. ZEBRASKINN.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
913. PARTI DOCKSKÅPSMÖBLER OCH TILLBEHÖR, 18-1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
707. CAFÉ AU LAIT KANNOR, ett par pläter.
Klubbat pris
3 025 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
772. FIGURIN, blance de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
112. BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
303. RING, 18k vitguld med baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
924. STEVENS & BROWN VELOCIPED, USA, 1800-talets senare del.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
25. ERIK HÖGLUND
Ljuskrona för sex ljus, Boda Glasbruk & Smide, 1970-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
926. LEHMANN ZIKRA 752. Tyskland, 1920-30-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
574. FLASKA, glas 1700/1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
387. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
87. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
106. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
929. YONEZAWA CADILLAC, Japan 1960.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
942. KANAME VOLVO P 1900. Japan, 1950-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
578. FLASKA, glas, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
355. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marolinis period omkring 1800.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
Klubbat pris
Utropspris
2 500 - 3 500 SEK
64. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
363. PRAKTFAT, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
660. TERRIN, porslin. Meissenmodell, ca 1900.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
130. BUDDHA, brons. Sydostasien, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
405. SKÅL, lergods. Persien, möjligen 1200-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
766. URNA, brons och cloisonné. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
671. SOLUR, kalksten 1700-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
710. VÄLLINGKLOCKA, malm. Joh. A. Beckman Stockholm 1897.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 SEK
754. YTTERFODER, porslin. Sen Qing.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
126. FAT, 2 st, porslin. Qing dynsatin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
643. PENSELBAD, porslin, claire de lune, trol Qing.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
506. SKÅLFAT, porslin, Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
402. Kjartan Slettemark, Blomma.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
386. Lars-Erik Falk, Modulrelief B33.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
550. KOLONN. Empirestil.
550. KOLONN. Empirestil.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
65. URNA, brons. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
767. SULLASTOLAR, ett par, gustaviansk stil 1900-talets mitt.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
476. MATTA. Old Silke Ghom. 205 x 139 cm.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
102. Arvid Johanson, Vinter i Paris.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
9. OKÄND KONSTNÄR. Pastell, 2 st, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
514. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
441. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
417. Konrad Simonsson, Stora Sjötullen Djurgården, Stockholm.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
724. Ellen Jolin, Stilleben med frukter och bär.
Klubbat pris
15 200 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
633. Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
446. SALTKAR, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
709. TALLRIKAR, 6 st, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
407. Bengt Lindström, Portfölj med 16 litografier.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
628. Anders Zorn, De två.
628. Anders Zorn, De två.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
480. Johan Philip Korn, Insjölandskap med fiskare och vandrande figur med hund.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
497. Anders Zorn, August Strindberg.
Klubbat pris
15 200 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
71. Anders Zorn, Mme Simon II.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
414. Anders Zorn, Dunkelt hörn.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
255. Anders Zorn, Kajuta.
255. Anders Zorn, Kajuta.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
763. FIGURIN, porslin, Kina,  Kangxistil, Qing dynastin 1800-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
41. SKRIVBORD. Louis XV-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
918. DOCKVAGN. 18-1900-tal.
918. DOCKVAGN. 18-1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
383. KONSOL. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
289. Carl Larsson, Porträtt av en pojke.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
910. KÄTHE-KRUSE FLICKDOCKA. Tyskland, 1920-30-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
906. BISKVIFLICKDOCKA. Sannolikt Frankrike. 1900-talets första del.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
900. BISKVIFLICKDOCKA. Jumeau. 1907. Frankrike, 1900-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK