Bukowskis Julauktion S195

902 föremål
911. KÄTHE-KRUSE FLICKDOCKA. Tyskland, 1920-30-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
903. BISKVIFLICKDOCKA. Kämmer & Reinhardt/Simon & Halbig 117N, Tyskland ca 1916.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
922. STEIFFBJÖRN på HJUL. Tyskland, 1950-60-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
630. FAT, tenn av Carl Gustaf Malmborg, verksam i  Stockholm (1767-1806).
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
544. BÄGARE, av Jonas Berg, Stockholm 1784.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
21. TERRIN med LOCK, sterling. Sv importstmplr. Rokoko-stil.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
22. VAS, porslin. Kina.
22. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
723. CIGARETTETUI, silver. Moskva 1874.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
518. VINKYLARE, mässing. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
201. LJUSSTAKE, tenn. L.F.Fahlander, Hudiksvall 1761-89. Rokoko.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
388. TALLRIKAR, 2 st, tenn. J.G.Ryman samt E.P.Krietz, Sthlm 1775 resp 1755.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
51. SENAPSBURK med LOCK, tenn. F. Santesson, Sthlm 1850-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
287. PANNÅER, 13 stycken. Rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
543. TALLRIKAR, 3 st, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
320. TALLRIKAR, 7 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
541. PENSELBAD, malakit. Sen Qing dynasti ( 1644-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
621. RÖKELSEKAR, sten. Kina 1900-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
711. Viktor Malmberg, Kvinna med krus.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
143. FIGURIN, ben. Kina 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
653. VÄGGHYLLA, design Hans Wegner för Ry Möbler, Danmark.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
86. CIGARETTSKIN, silver. CG Hallberg Stockholm 1944.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
537. STEGE, 1900-talets början.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
345. MATTA. Maskingjord med lugg. Omkring 1920-1930. 410,5 x 291,5 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
434. MATTA. Semiantik Kaukas. 150,5 x 87,5 cm.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
450. FLASKA, glas 1700/1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
532. KÖPMANNADISK, 1900-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
734. KARMSTOLAR, 4 st, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
603. FOHUNDAR, ett par. Elfenben. Kina 1900-tal.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
629. KAFTAN, Indien, 1900-talets början.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
542. ROCK, Kina 1900-talets början.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
54. KIMONOS, 2 st, Japan, 1900-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
196. MATTA. Semiantik Kirman. 321 x 242,5 cm.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
32. ASKFAT samt STÄLL, porslin. Fornasetti.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
641. KALLKALLSKÅL, tenn. Märkt 1832.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
393. KÅSOR, ett par, tenn. Anders Näsman, Hudiksvall 1831-39.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
731. SKÄNKKANNA, tenn. Daniel Eklund, Kalmar 1846-58.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
214. GRÖTSKÅL med LOCK,  tenn, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
461. LÄPPSTIFTSFODRAL, 18k guld. Ca 70 gr.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 200 SEK
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
284. Philip von Schantz, Motiv med vaser och husgavlar.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
738. MATTA. Semiantik Baotou. 96,5 x 171,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
371. SKÅL, trol nefrit. Kina.
371. SKÅL, trol nefrit. Kina.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
278. VAS, brons. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
341. SKÅLFAT, porslin, Kina Yongcheng (1723-35).
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
742. KAROTTE MED LOCK, porslin. Kina Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
466. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxistil.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
17. FJÄRILSSAMLING, 1900-tal.
17. FJÄRILSSAMLING, 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
516. DRÄKTSMYCKE/COLLIER, silver med röda pastestenar. 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
719. COLLIER, doserade orientaliska pärlor, lås med diamant.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
484. MINIATYRDOSA, låghaltigt guld, England 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
634. SKÅL, porslin. Kangxi-stil sen Qing dynasti.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
431. SPEGEL, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
579. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
223. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
556. FAT, fajans Hans Hedberg, Biot Frankrike.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
209. KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
118. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
186. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
300. LJUSSTAKER, ett par. Cloisonné. Kina 1900-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
721. FIGUR, svartpatinerad brons. Meiji, Japan.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
428. SPEGEL, senbarockstil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
13. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska. S k baljmodell.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
60. SERVERINGSVAGN, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
596. GUDOM, brons. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
545. SCHATULL. Karl Johan.
545. SCHATULL. Karl Johan.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 SEK
463. GUDOM, patinerad brons. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
308. URNA, keramik. Song dynastin.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
585. LJUSSTAKAR, ett par, tenn Nils Justelius Eksjö 1796.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
540. FIGURINER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
527. FIGURIN, porslin. Kangxi-stil Qing dynastin.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
88. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
412. LAMPETTER, ett par, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
673. IKON med silverinfattning, S:t Petersburg 1814.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
622. SÄNG, Kina 1900-tal.
622. SÄNG, Kina 1900-tal.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
173. KAKELUGNSSKÅP, 1900-tal.
173. KAKELUGNSSKÅP, 1900-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
121. BURK MED LOCK, tenn 1920-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
368. UPPSTOPPAD SPARVHÖK, 1900-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
607. BORDSUR, empire. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
52. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
389. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
39. KARMSTOLAR, två stycken.  Troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
139. FÄLLBORD. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
500. BORD, barock 1700-tal.
500. BORD, barock 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
765. SOFFA. Troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK