Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
798. ÖRHÄNGEN, onyx med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct.
798. ÖRHÄNGEN, onyx med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
956. PARTI SCHUCO VARIANTO, 4 delar. Tyskland, ca 1950.
956. PARTI SCHUCO VARIANTO, 4 delar. Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
967. PARTI ELASTOLIN OCH LINEOL, 65 delar. Tyskland, 1930-40-tal.
967. PARTI ELASTOLIN OCH LINEOL, 65 delar. Tyskland, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
793. ARMBAND, 18k guld. Vikt 38,2 g.
793. ARMBAND, 18k guld. Vikt 38,2 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
795. RING, briljantslipad diamant, 0.44 ct.
795. RING, briljantslipad diamant, 0.44 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
915. LEKSAKSSPIS. J & C.C BOLINDERS M.W.A.B.,
1900-talets första del.
915. LEKSAKSSPIS. J & C.C BOLINDERS M.W.A.B., 1900-talets första del.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
796. RING, ljusgul fasettslipad chrysoberyl.
796. RING, ljusgul fasettslipad chrysoberyl.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 6 500 SEK
797. RING, guld med fasetterad smaragd.
797. RING, guld med fasetterad smaragd.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
799. ÖRHÄNGEN, ioliter, briljantslipade diamanter samt odlade South sea pärlor.
799. ÖRHÄNGEN, ioliter, briljantslipade diamanter samt odlade South sea pärlor.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
802. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
802. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
805. RING, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 cts. (E-F/VVS).
805. RING, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 cts. (E-F/VVS).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
806. RING, briljantslipad diamant, 0.81 ct. ca J (crystal)/si.
806. RING, briljantslipad diamant, 0.81 ct. ca J (crystal)/si.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
809. HÄNGSMYCKE, briljantslipad diamant, ca. 0.60 ct. H (Wesselton) /SI.
809. HÄNGSMYCKE, briljantslipad diamant, ca. 0.60 ct. H (Wesselton) /SI.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
785. HÄNGE, kors med briljantslipade diamanter och smaragder.
785. HÄNGE, kors med briljantslipade diamanter och smaragder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
786. Tuija Lindström, UR "12 FRAKTALER AV EN PLANTA/12 FRACTELS OF ONE PLANT, 2004".
786. Tuija Lindström, UR "12 FRAKTALER AV EN PLANTA/12 FRACTELS OF ONE PLANT, 2004".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
782. RING, fasettslipad citrin, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.22 ct.
782. RING, fasettslipad citrin, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.22 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
783. HÄNGE, fasettslipad ametist och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
783. HÄNGE, fasettslipad ametist och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
784. RING, briljantslipad diamant, tot. 0.81 ct.
784. RING, briljantslipad diamant, tot. 0.81 ct.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
787. COLLIER, odlade pärlor, ca 8,6 mm.
787. COLLIER, odlade pärlor, ca 8,6 mm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
788. ÖRHÄNGEN, clips.
788. ÖRHÄNGEN, clips.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
789. ÖRRINGAR, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
789. ÖRRINGAR, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
790. COLLIER, fasettslipad citrin med briljantslipad diamant.
790. COLLIER, fasettslipad citrin med briljantslipad diamant.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
953. SCHUCO INGENICO 5380. Tyskland, ca 1950.
953. SCHUCO INGENICO 5380. Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
801. COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 8,2 mm.
801. COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 8,2 mm.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
803. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 0.72 ct/0.71 ct ca J (Crystal) /vs.
803. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 0.72 ct/0.71 ct ca J (Crystal) /vs.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
807. HÄNGE, briljantslipad diamant , ca 0.75 ct ca H (Wesselton) /SI.
807. HÄNGE, briljantslipad diamant , ca 0.75 ct ca H (Wesselton) /SI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
817. ROCKHUVUD, allmoge, Hälsingland. 1800-tal.
817. ROCKHUVUD, allmoge, Hälsingland. 1800-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
935. GÜNTHERMANN BRANDBIL, Tyskland, 1950-tal.
935. GÜNTHERMANN BRANDBIL, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
140. BARPALLAR. 4 st,  Fritz Hansen, Danmark 1982.
140. BARPALLAR. 4 st, Fritz Hansen, Danmark 1982.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
561. SKÅP, Sverige 1940-50-tal, okänd formgivare.
561. SKÅP, Sverige 1940-50-tal, okänd formgivare.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
85. JOSEF FRANK
Soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.
85. JOSEF FRANK Soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
304. FÅTÖLJ. Carl Malmsten & Yngve Ekström, "Caryngo", Swedese.
304. FÅTÖLJ. Carl Malmsten & Yngve Ekström, "Caryngo", Swedese.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
392. Lennart Rodhe, Utan titel.
392. Lennart Rodhe, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
262. Lennart Rodhe, Utan titel.
262. Lennart Rodhe, Utan titel.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
111. TAKARMATUR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
111. TAKARMATUR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
232. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 3.00 ct, i form av hjärta.
232. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 3.00 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
681. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
681. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
438. SKÅL, jade, Qing dynastin.
438. SKÅL, jade, Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
89. BOK, 3 vol. von Wright, M,W & F: SVENSKA FÅGLAR. Stockholm 1927-29.
89. BOK, 3 vol. von Wright, M,W & F: SVENSKA FÅGLAR. Stockholm 1927-29.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
687. TULPANVAS, flintgods. Arthur Percy, Gefle.
687. TULPANVAS, flintgods. Arthur Percy, Gefle.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
114. BURK MED LOCK, porslin. Fornasetti, Milano Italien.
114. BURK MED LOCK, porslin. Fornasetti, Milano Italien.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
602. KANDELABRAR för tre ljus, ett par. nysilver. Nyrokoko, 1800-tal.
602. KANDELABRAR för tre ljus, ett par. nysilver. Nyrokoko, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
10. ARMBAND, briljantslipade diamanter tot. ca 4,20 ct.
10. ARMBAND, briljantslipade diamanter tot. ca 4,20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
572. Peter Paul Rubens Hans ateljé, Den heliga familjen under äppelträdet.
572. Peter Paul Rubens Hans ateljé, Den heliga familjen under äppelträdet.
Klubbat pris 
470 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
330. MAGNUS DAHLBÄCK, olja på uppklistrad duk, Utan titel.
330. MAGNUS DAHLBÄCK, olja på uppklistrad duk, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
770. RING, fasettslipad tanzanit. Vikt 10 gr.
770. RING, fasettslipad tanzanit. Vikt 10 gr.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
528. RING, fasettslipad granat. Vikt ca 13 gr.
528. RING, fasettslipad granat. Vikt ca 13 gr.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
340. RING, fasettslipad citrin. Vikt ca 12 gr.
340. RING, fasettslipad citrin. Vikt ca 12 gr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
743. STÅNKA, allmoge, 1800-tal.
743. STÅNKA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
468. STÅNKA, allmoge, 1800-tal.
468. STÅNKA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
101. Franz Barwig d ä, Stående stenbock.
101. Franz Barwig d ä, Stående stenbock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
627. DALAHÄST, allmoge,Dalarna tidigt 1900-tal.
627. DALAHÄST, allmoge,Dalarna tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
498. Jenny Stigsdotter-Nilsson, Självporträtt 950 x 980.
498. Jenny Stigsdotter-Nilsson, Självporträtt 950 x 980.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
830. SVEPASK, allmoge, Norge, 1800-tal.
830. SVEPASK, allmoge, Norge, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
615. SKYLTFIGUR. 1940-50-tal.
615. SKYLTFIGUR. 1940-50-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
478. SANSHI ZHANG, gouache på papper, sign.
478. SANSHI ZHANG, gouache på papper, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
601. RING, hjärtslipade gula safirer. Vikt 6 gr.
601. RING, hjärtslipade gula safirer. Vikt 6 gr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
740. RING, fasettslipad turmalin. Vikt ca 12 gr,
740. RING, fasettslipad turmalin. Vikt ca 12 gr,
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
467. RING, fasettslipad turmalin med briljantslipade diamanter.
467. RING, fasettslipad turmalin med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
833. RING, blå topas med briljantslipade diamanter. Vikt 14 gr.
833. RING, blå topas med briljantslipade diamanter. Vikt 14 gr.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
584. RING, odlad pärla och briljantslipade diamanter.
584. RING, odlad pärla och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
246. Wilhelm Behm, Jägare i vinterlandskap.
246. Wilhelm Behm, Jägare i vinterlandskap.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
163. ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841.
163. ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
105. ÖLGÅS, allmoge. Norge sannolikt 1700-tal.
105. ÖLGÅS, allmoge. Norge sannolikt 1700-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
535. PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal.
535. PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal.
Klubbat pris 
6 700 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
348. STÅNKA, allmoge 1800-tal.
348. STÅNKA, allmoge 1800-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
646. ÖRHÄNGEN, 2 par. 18k guld.
646. ÖRHÄNGEN, 2 par. 18k guld.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
29. MANGELBRÄDE, allmoge. Norge daterad 1796.
29. MANGELBRÄDE, allmoge. Norge daterad 1796.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
941. GAMA LASTBIL 255, Tyskland, 1950-tal.
941. GAMA LASTBIL 255, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
28. AMPEL, empirestil, Ryssland 1800/1900-tal.
28. AMPEL, empirestil, Ryssland 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
546. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
546. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
153. KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
153. KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
442. BODHISATTVA. Java, brons, omkring 900-1000 e.Kr.
442. BODHISATTVA. Java, brons, omkring 900-1000 e.Kr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
938. JNF LASTOMATIC LASTBIL, Tyskland, ca 1950.
938. JNF LASTOMATIC LASTBIL, Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
174. BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.
174. BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
939. YONEZAWA DUMP TRUCK samt MS MAGIRUS LASTBIL, Japan/Tyskland, 1950-tal.
939. YONEZAWA DUMP TRUCK samt MS MAGIRUS LASTBIL, Japan/Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
362. THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.
362. THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
395. THANGKA, föreställnade Buddhas liv, Tibet/Nepal, 1900-tal.
395. THANGKA, föreställnade Buddhas liv, Tibet/Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
936. TIPP & CO BRANDBIL, Tyskland, ca 1950.
936. TIPP & CO BRANDBIL, Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
964. NORSTEDTS TRAFIKSPEL. 1960-tal.
964. NORSTEDTS TRAFIKSPEL. 1960-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
965. MÄRKLIN RÄLSBUSS TW 800, Tyskland, 1950-tal. H0.
965. MÄRKLIN RÄLSBUSS TW 800, Tyskland, 1950-tal. H0.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
482. KRUS, fajans och tenn 1700-tal.
482. KRUS, fajans och tenn 1700-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
746. Timo Solin, Kvinna med rött hår.
746. Timo Solin, Kvinna med rött hår.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
706. USCHEBTI, fajans, troligen 21 dynastin, Egypten 1070-945 f Kr.
706. USCHEBTI, fajans, troligen 21 dynastin, Egypten 1070-945 f Kr.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
14. CREMEKOPPAR MED LOCK OCH FAT, ett par, "Flora Danica", Kungl.Dansk.
14. CREMEKOPPAR MED LOCK OCH FAT, ett par, "Flora Danica", Kungl.Dansk.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
305. VINGLAS, 7 st, Böhmiskt glas tidigt 1900-tal.
305. VINGLAS, 7 st, Böhmiskt glas tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
595. POKALGLAS, glas. Simon Gate, Orrefors 1929.
595. POKALGLAS, glas. Simon Gate, Orrefors 1929.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
213. GUDOM, brons, Egypten sentid ca 664-331 f Kr.
213. GUDOM, brons, Egypten sentid ca 664-331 f Kr.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
453. STOLAR, 4 st. "Plastic chair", Charles och Ray Eames, Vitra 2001.
453. STOLAR, 4 st. "Plastic chair", Charles och Ray Eames, Vitra 2001.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
84. CHAMPAGNESTRUTAR, 4 st, 1800-tal.
84. CHAMPAGNESTRUTAR, 4 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK