Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
562. LE CORBUSIER 
Soffa, "LC3", Cassina, Italien.
562. LE CORBUSIER Soffa, "LC3", Cassina, Italien.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
15. LJUSSTAKAR, 2 st snarlika. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
15. LJUSSTAKAR, 2 st snarlika. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
169. LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
169. LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
489. FAT, glas. Tapio Wirkkala, Iittala.
489. FAT, glas. Tapio Wirkkala, Iittala.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
26. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna, 1700-talets slut.
26. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
92. KISTA, allmoge. Norrbotten. Invändigt daterad 1808.
92. KISTA, allmoge. Norrbotten. Invändigt daterad 1808.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
948. ARNOLD BENSINSTATION, Tyskland, ca 1955.
948. ARNOLD BENSINSTATION, Tyskland, ca 1955.
Klubbat pris 
3 100 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
522. FRANCE & DAVERKOSEN
Soffbord, Danmark, 1950-60-tal.
522. FRANCE & DAVERKOSEN Soffbord, Danmark, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
44. FIGURGRUPP, porslin. Christian Thomsen, Konglig dansk.
44. FIGURGRUPP, porslin. Christian Thomsen, Konglig dansk.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
501. FAT, porslin. Frankenthal, Paul Hannong (1755-9).
501. FAT, porslin. Frankenthal, Paul Hannong (1755-9).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
649. RÖKELSEKAR, grön sten. Troligen sen Qing dynasti.
649. RÖKELSEKAR, grön sten. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
729. BÄGARE, 3 st, silver, olika mästare, Moskva 1863-1895.
729. BÄGARE, 3 st, silver, olika mästare, Moskva 1863-1895.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
536. SOFFA. Josef Frank, Svenskt Tenn. Mod 968.
536. SOFFA. Josef Frank, Svenskt Tenn. Mod 968.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
919. STEIFF ROLY-POLY HARE, Tyskland, 1909-18.
919. STEIFF ROLY-POLY HARE, Tyskland, 1909-18.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
920. STEIFF ANKOR, 2 st. Tyskland, 1920-tal.
920. STEIFF ANKOR, 2 st. Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
921. STEIFF SPANIEL, Tyskland, 1926-34.
921. STEIFF SPANIEL, Tyskland, 1926-34.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
958. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
958. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
957. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
957. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
907. DAMDOCKA, Tyskland, ca 1870-80. Sk "China-Head".
907. DAMDOCKA, Tyskland, ca 1870-80. Sk "China-Head".
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
975. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-8 1937. GD-FN.
975. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-8 1937. GD-FN.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
976. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-15, 1938. GD-FN.
976. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-15, 1938. GD-FN.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
917. BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.
917. BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
930. ALPS PACKARD PATRICIAN 400, Japan, 1953.
930. ALPS PACKARD PATRICIAN 400, Japan, 1953.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
959. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
959. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
931. NOMURA TOYS FORD MUSTANG, Japan, 1960-tal.
931. NOMURA TOYS FORD MUSTANG, Japan, 1960-tal.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
436. LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal.
436. LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
753. Empiredam.
753. Empiredam.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
233. Edwin Hayes, Marin.
233. Edwin Hayes, Marin.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
597. Empire herre.
597. Empire herre.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
464. OKÄND KONSTNÄR 1800-talets första hälft. Gouache.
464. OKÄND KONSTNÄR 1800-talets första hälft. Gouache.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
381. MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.
381. MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
229. PALL, Josef Frank Svenskt Tenn modell 1034.
229. PALL, Josef Frank Svenskt Tenn modell 1034.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
254. FAT, 3 st, emalj på koppar, Qing dynastin, omkr 1800-tal.
254. FAT, 3 st, emalj på koppar, Qing dynastin, omkr 1800-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
369. SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
369. SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
252. SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal.
252. SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
771. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
771. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
624. Ivan Ivarson, Från Seinestranden.
624. Ivan Ivarson, Från Seinestranden.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
342. Suzan Etkin, Utan titel.
342. Suzan Etkin, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
344. SKULPTURER, ett par, 1900-tal.
344. SKULPTURER, ett par, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
483. ENARMAD BANDIT, "Sega Bonus Jackpot" 1900-talets andra hälft.
483. ENARMAD BANDIT, "Sega Bonus Jackpot" 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
694. Andrei Roiter, Utan titel.
694. Andrei Roiter, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 SEK
479. Donald Lipski, Cone.
479. Donald Lipski, Cone.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
125. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700-tal.
125. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
589. LJUSKRONA. Oscariansk, 1800-talets slut.
589. LJUSKRONA. Oscariansk, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
650. SLAGBORD. Allmoge, 1800-tal.
650. SLAGBORD. Allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
739. BRÄNNVINSFLASKA med 7 st GLAS. Tapio Wirkkala, Iittala- 47.
739. BRÄNNVINSFLASKA med 7 st GLAS. Tapio Wirkkala, Iittala- 47.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
553. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk, 1700-tal.
553. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
150. TALLRIKAR, 4 (2+1+1), porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
150. TALLRIKAR, 4 (2+1+1), porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
400. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
400. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
932. DISTLER PORSCHE ELECTRO MATIC 7500, Tyskland, 1950-tal.
932. DISTLER PORSCHE ELECTRO MATIC 7500, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
962. SCHUCOFIGUR, Tyskland, ca 1950. Jonglerande clown.
962. SCHUCOFIGUR, Tyskland, ca 1950. Jonglerande clown.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
960. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Trummande clowner.
960. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Trummande clowner.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
933. ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.
933. ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
961. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Jonglerande clowner.
961. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Jonglerande clowner.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
934. ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.
934. ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
947. TIPP & CO MOTORCYKEL, Tyskland, ca 1950. Märkt TCO-59.
947. TIPP & CO MOTORCYKEL, Tyskland, ca 1950. Märkt TCO-59.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
36. Damporträtt.
36. Damporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
685. Damporträtt.
685. Damporträtt.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
94. Pastoral figurscen.
94. Pastoral figurscen.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
227. Giovanni B di Jacopo Rosso Fiorentino Efter, Porträtt av en ung man.
227. Giovanni B di Jacopo Rosso Fiorentino Efter, Porträtt av en ung man.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
267. Skålande putti.
267. Skålande putti.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
384. Axel Petersson Döderhultarn, Brudparet ur bröllopsgruppen.
384. Axel Petersson Döderhultarn, Brudparet ur bröllopsgruppen.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
310. GOLVLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Kina 1900-tal.
310. GOLVLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
592. INDUSTRILAMPA, PeFeGe, Sverige, 1900-talets första hälft.
592. INDUSTRILAMPA, PeFeGe, Sverige, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
496. AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsign.
496. AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
618. Axel Petersson Döderhultarn, Par ur bröllopsgruppen.
618. Axel Petersson Döderhultarn, Par ur bröllopsgruppen.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
600. Elias Martin Tillskriven, Vestal.
600. Elias Martin Tillskriven, Vestal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
237. VAS, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
237. VAS, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
398. MUGG, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
398. MUGG, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
327. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
327. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
487. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
487. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
513. VAS, porslin. Kina.
513. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
376. MUGG, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
376. MUGG, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
210. BÄGARE, silver. Nils Grubb, Hudiksvall 1777.
210. BÄGARE, silver. Nils Grubb, Hudiksvall 1777.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
727. BÄGARE, silver. Johan Söderdahl, Söderköping 1778.
727. BÄGARE, silver. Johan Söderdahl, Söderköping 1778.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
712. BÄGARE, silver. Erik Granroth, Sala 1746.
712. BÄGARE, silver. Erik Granroth, Sala 1746.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
555. SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar.
555. SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
99. SKÅLFAT, porslin. Sung dynastin (960-1279).
99. SKÅLFAT, porslin. Sung dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
338. TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
338. TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
722. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
722. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
385. TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal.
385. TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
70. NATTLJUSSTAKE, silver. John Edwards, London 1789.
70. NATTLJUSSTAKE, silver. John Edwards, London 1789.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
274. John Wilson Hepple, Rävjakt.
274. John Wilson Hepple, Rävjakt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
663. SOPHUS JACOBSEN, olja på duk, sign.
663. SOPHUS JACOBSEN, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
587. Greta Gerell, Arbetshästen.
587. Greta Gerell, Arbetshästen.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
183. Ivar Morsing, Motiv från Spanien.
183. Ivar Morsing, Motiv från Spanien.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
670. Hjalmar Strååt, Kafferep på holmen.
670. Hjalmar Strååt, Kafferep på holmen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
644. FAT, majolika. Italien 17/1800-tal.
644. FAT, majolika. Italien 17/1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
492. OKÄND KONSTNÄR, Italiensk skola, olja på uppfodrad duk, 1700-tal.
492. OKÄND KONSTNÄR, Italiensk skola, olja på uppfodrad duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
575. Joan Miró, "Maravillas con variaciones acrósticas en el jardin de Miró".
575. Joan Miró, "Maravillas con variaciones acrósticas en el jardin de Miró".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK