Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
572. Peter Paul Rubens Hans ateljé, Den heliga familjen under äppelträdet.
572. Peter Paul Rubens Hans ateljé, Den heliga familjen under äppelträdet.
Klubbat pris 
470 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
642. Helmut Newton, Sumo.
642. Helmut Newton, Sumo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
455. RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.
455. RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
625. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 
1 ct st.
625. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 1 ct st.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
49. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
49. BORD, 1800-tal, sannolikt Italien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
508. Signerad Helmer Osslund. Olja på pannå.
508. Signerad Helmer Osslund. Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
273. Inseglingen till Hong Kong.
273. Inseglingen till Hong Kong.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
94. Pastoral figurscen.
94. Pastoral figurscen.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
336. KANDELABRAR för två ljus , ett par, empire. Nordeuropa.
336. KANDELABRAR för två ljus , ett par, empire. Nordeuropa.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
573. FACKELBÄRANDE ÄNGLAR, ett par. 1700/1800-tal.
573. FACKELBÄRANDE ÄNGLAR, ett par. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
37. BORDSLAMPOR, ett par, glas och mässing. Empire-stil 1900-tal.
37. BORDSLAMPOR, ett par, glas och mässing. Empire-stil 1900-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
41. SKRIVBORD. Louis XV-stil, omkring år 1900.
41. SKRIVBORD. Louis XV-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
242. Sigrid Hjertén, Blommor.
242. Sigrid Hjertén, Blommor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
803. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 0.72 ct/0.71 ct ca J (Crystal) /vs.
803. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 0.72 ct/0.71 ct ca J (Crystal) /vs.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
681. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
681. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
181. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
181. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
334. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
334. FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
81. Ragnar Sandberg, Pojkar på brygga.
81. Ragnar Sandberg, Pojkar på brygga.
Klubbat pris 
32 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
20. Helmer Osslund, "Vid Ångermanälven".
20. Helmer Osslund, "Vid Ångermanälven".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
445. Axel Törneman, Skuggor.
445. Axel Törneman, Skuggor.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
58. Carl Kylberg, Utan titel.
58. Carl Kylberg, Utan titel.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
68. Bo Lundwall, Sparvhök.
68. Bo Lundwall, Sparvhök.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
232. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 3.00 ct, i form av hjärta.
232. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 3.00 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
28. AMPEL, empirestil, Ryssland 1800/1900-tal.
28. AMPEL, empirestil, Ryssland 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
690. DAMARMBANDSUR, Cartier, 'Panthere'.
690. DAMARMBANDSUR, Cartier, 'Panthere'.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
426. OTTO HESSELBOM, olja på duk, signerad.
426. OTTO HESSELBOM, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
328. SEKRETÄR, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
328. SEKRETÄR, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
8. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Ryssland, omkring 1830.
8. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
145. SKRIVSKÅP, rokoko 1700-tal.
145. SKRIVSKÅP, rokoko 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
686. ISAAC GRÜNEWALD. Pastell på papper, sign.
686. ISAAC GRÜNEWALD. Pastell på papper, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
171. Mosse Stoopendaal, Vinterhare.
171. Mosse Stoopendaal, Vinterhare.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
117. Siri Rathsman, Promenade des Anglais Nizza.
117. Siri Rathsman, Promenade des Anglais Nizza.
Klubbat pris 
23 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
689. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
689. KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
264. Madonna della Misericordia.
264. Madonna della Misericordia.
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
129. ANTONIO TEMPESTA, hans efterföljd. Duk uppklistrad på pannå.
129. ANTONIO TEMPESTA, hans efterföljd. Duk uppklistrad på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
673. IKON med silverinfattning, S:t Petersburg 1814.
673. IKON med silverinfattning, S:t Petersburg 1814.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
500. BORD, barock 1700-tal.
500. BORD, barock 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
187. Stilleben med melon, druvor.
187. Stilleben med melon, druvor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
728. Axel Törneman, Trädgårdsscen med damer.
728. Axel Törneman, Trädgårdsscen med damer.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
148. Torsten Andersson, Vårvindar.
148. Torsten Andersson, Vårvindar.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
268. Ivan Ivarson, Flicka med luta.
268. Ivan Ivarson, Flicka med luta.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
315. Helmer Osslund, Landskap med röda hus.
315. Helmer Osslund, Landskap med röda hus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
220. BORDSUPPSATS, silver. Birmingham, England 1915. Vikt 3,8 kg.
220. BORDSUPPSATS, silver. Birmingham, England 1915. Vikt 3,8 kg.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
805. RING, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 cts. (E-F/VVS).
805. RING, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 cts. (E-F/VVS).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
10. ARMBAND, briljantslipade diamanter tot. ca 4,20 ct.
10. ARMBAND, briljantslipade diamanter tot. ca 4,20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
101. Franz Barwig d ä, Stående stenbock.
101. Franz Barwig d ä, Stående stenbock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
563. ARMBAND, guld och vitguld med 56 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
563. ARMBAND, guld och vitguld med 56 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
352. Pastoralt landskap med ridande sällskap.
352. Pastoralt landskap med ridande sällskap.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
702. Arvid Knöppel, Flicka på snäcka.
702. Arvid Knöppel, Flicka på snäcka.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
562. LE CORBUSIER 
Soffa, "LC3", Cassina, Italien.
562. LE CORBUSIER Soffa, "LC3", Cassina, Italien.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
589. LJUSKRONA. Oscariansk, 1800-talets slut.
589. LJUSKRONA. Oscariansk, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
267. Skålande putti.
267. Skålande putti.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
663. SOPHUS JACOBSEN, olja på duk, sign.
663. SOPHUS JACOBSEN, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
23. HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC, färglitografisk affisch. Numr 5/200.
23. HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC, färglitografisk affisch. Numr 5/200.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
173. KAKELUGNSSKÅP, 1900-tal.
173. KAKELUGNSSKÅP, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
529. Anshelm Schultzberg, Islossning vid Dalälven.
529. Anshelm Schultzberg, Islossning vid Dalälven.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
377. David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder.
377. David Teniers d.y Efter, Värdshusinteriör med kortspelande bönder.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
751. Olle Bærtling, Yak.
751. Olle Bærtling, Yak.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
162. Olle Bærtling, Xan.
162. Olle Bærtling, Xan.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
235. Philips Wouwerman Hans efterföljd, Rastande sällskap vid kust.
235. Philips Wouwerman Hans efterföljd, Rastande sällskap vid kust.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
748. Thure Wallner, Björktrast i rönnbärsträdet.
748. Thure Wallner, Björktrast i rönnbärsträdet.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
767. SULLASTOLAR, ett par, gustaviansk stil 1900-talets mitt.
767. SULLASTOLAR, ett par, gustaviansk stil 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
497. Anders Zorn, August Strindberg.
497. Anders Zorn, August Strindberg.
Klubbat pris 
15 200 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
414. Anders Zorn, Dunkelt hörn.
414. Anders Zorn, Dunkelt hörn.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
13. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska. S k baljmodell.
13. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska. S k baljmodell.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
645. WILHELM AMANDUS BEER, Signerad W A Beer och dat 1874.
645. WILHELM AMANDUS BEER, Signerad W A Beer och dat 1874.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
626. Thure Wallner, Vintermotiv med domherrar.
626. Thure Wallner, Vintermotiv med domherrar.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
519. Axel Olson, "Groende jord".
519. Axel Olson, "Groende jord".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
471. Sven X:et Erixson, Vårlandskap med hus.
471. Sven X:et Erixson, Vårlandskap med hus.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
457. Erik Olson, "Franskt landskap".
457. Erik Olson, "Franskt landskap".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
526. Erik Olson, Ljusets tillbedjare.
526. Erik Olson, Ljusets tillbedjare.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
367. SIRI DERKERT. Olja på pannå. Sign.
367. SIRI DERKERT. Olja på pannå. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
231. Sven X:et Erixson, Höstmotiv, 15 oktober.
231. Sven X:et Erixson, Höstmotiv, 15 oktober.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
418. Inge Schiöler, Orange blommor.
418. Inge Schiöler, Orange blommor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
452. Johan Henrik Scheffel, "Friherre Arent Gustav Silfversparre" (1727- 1818).
452. Johan Henrik Scheffel, "Friherre Arent Gustav Silfversparre" (1727- 1818).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
261. Gustav Rudberg, Marint motiv.
261. Gustav Rudberg, Marint motiv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
399. HÄNGSMYCKE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.01 ct, i form av hjärta.
399. HÄNGSMYCKE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.01 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
815. RING, briljantslipad diamant, ca 1 ct, ca J (Crystal) /SI2.
815. RING, briljantslipad diamant, ca 1 ct, ca J (Crystal) /SI2.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
791. COLLIER, odlade Tahitipärlor, 11 mm.
791. COLLIER, odlade Tahitipärlor, 11 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
806. RING, briljantslipad diamant, 0.81 ct. ca J (crystal)/si.
806. RING, briljantslipad diamant, 0.81 ct. ca J (crystal)/si.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
85. JOSEF FRANK
Soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.
85. JOSEF FRANK Soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
478. SANSHI ZHANG, gouache på papper, sign.
478. SANSHI ZHANG, gouache på papper, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
570. MATSALSBORD, mahogny. Ralph Lauren.
570. MATSALSBORD, mahogny. Ralph Lauren.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
462. COLLIER, Ole Lyngaard, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.45 ct.
462. COLLIER, Ole Lyngaard, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 16 000 SEK
669. RING, sex briljantslipade diamanter samt en hjärtslipad diamant, tot. 1.14 ct.
669. RING, sex briljantslipade diamanter samt en hjärtslipad diamant, tot. 1.14 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
125. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700-tal.
125. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK