Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
685. Damporträtt.
685. Damporträtt.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
384. Axel Petersson Döderhultarn, Brudparet ur bröllopsgruppen.
384. Axel Petersson Döderhultarn, Brudparet ur bröllopsgruppen.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
274. John Wilson Hepple, Rävjakt.
274. John Wilson Hepple, Rävjakt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
575. Joan Miró, "Maravillas con variaciones acrósticas en el jardin de Miró".
575. Joan Miró, "Maravillas con variaciones acrósticas en el jardin de Miró".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
676. Porträtt av gosse.
676. Porträtt av gosse.
Klubbat pris 
10 300 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
551. SKRIVBORD med UPPSATS. Rokokostil, delvis 1700-tal.
551. SKRIVBORD med UPPSATS. Rokokostil, delvis 1700-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
353. TRÅGSOFFA, rokokostil, delvis 1700-tal.
353. TRÅGSOFFA, rokokostil, delvis 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
716. SOFFA. Rokoko, 1700-tal.
716. SOFFA. Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
531. SOCKERSKÅL med LOCK, silver. P. Åkerman, Stockholm 1784. Vikt 482g.
531. SOCKERSKÅL med LOCK, silver. P. Åkerman, Stockholm 1784. Vikt 482g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
507. COLLIER, rubin med briljantslipde diamanter, tot. ca 1.80 ct.
507. COLLIER, rubin med briljantslipde diamanter, tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
741. SKÄNKSKÅP, allmoge. Dalarna, 1700-talets senare del.
741. SKÄNKSKÅP, allmoge. Dalarna, 1700-talets senare del.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
234. KANDELABER för tre ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
234. KANDELABER för tre ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
59. Edward Dodwell, Sydländska vyer.
59. Edward Dodwell, Sydländska vyer.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
755. SKRIVBORD. Gustaviansk stil, 1900-talets början.
755. SKRIVBORD. Gustaviansk stil, 1900-talets början.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
724. Ellen Jolin, Stilleben med frukter och bär.
724. Ellen Jolin, Stilleben med frukter och bär.
Klubbat pris 
15 200 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
21. TERRIN med LOCK, sterling. Sv importstmplr. Rokoko-stil.
21. TERRIN med LOCK, sterling. Sv importstmplr. Rokoko-stil.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
287. PANNÅER, 13 stycken. Rokokostil, 1900-tal.
287. PANNÅER, 13 stycken. Rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
619. LENNART RODHE, olja på duk, monogramsignerad och daterad 1943 a tergo.
619. LENNART RODHE, olja på duk, monogramsignerad och daterad 1943 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
284. Philip von Schantz, Motiv med vaser och husgavlar.
284. Philip von Schantz, Motiv med vaser och husgavlar.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
596. GUDOM, brons. Troligen sen Qing dynasti.
596. GUDOM, brons. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
296. FRANS WILHELM ODELMARK, akvarell. Signerad F.W.Odelmark.
296. FRANS WILHELM ODELMARK, akvarell. Signerad F.W.Odelmark.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 SEK
632. Lars Lerin, Vinterlandskap.
632. Lars Lerin, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
599. Lowell Nesbitt, Three anemonies.
599. Lowell Nesbitt, Three anemonies.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
394. Gianpietro Zanotti Tillskriven, Dopscen.
394. Gianpietro Zanotti Tillskriven, Dopscen.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
591. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk.
591. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
435. JOSEF FRANK 
Soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
435. JOSEF FRANK Soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
779. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
779. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
802. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
802. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
783. HÄNGE, fasettslipad ametist och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
783. HÄNGE, fasettslipad ametist och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
807. HÄNGE, briljantslipad diamant , ca 0.75 ct ca H (Wesselton) /SI.
807. HÄNGE, briljantslipad diamant , ca 0.75 ct ca H (Wesselton) /SI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
395. THANGKA, föreställnade Buddhas liv, Tibet/Nepal, 1900-tal.
395. THANGKA, föreställnade Buddhas liv, Tibet/Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
175. RING, smaragd med baguetteslipade diamanter tot ca 0,40 ct.
175. RING, smaragd med baguetteslipade diamanter tot ca 0,40 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
258. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
258. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
53. COLLIER, handgjort. Vikt 52,7 g.
53. COLLIER, handgjort. Vikt 52,7 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
146. ÖRHÄNGEN, 162 briljantslipade diamanter, tot. 1.70 ct.
146. ÖRHÄNGEN, 162 briljantslipade diamanter, tot. 1.70 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
45. Karl Axel Pehrson, Näckens skärvor.
45. Karl Axel Pehrson, Näckens skärvor.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
432. ARMBAND, sju briljantslipade diamanter, tot. 1.42 ct.
432. ARMBAND, sju briljantslipade diamanter, tot. 1.42 ct.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
536. SOFFA. Josef Frank, Svenskt Tenn. Mod 968.
536. SOFFA. Josef Frank, Svenskt Tenn. Mod 968.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
553. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk, 1700-tal.
553. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
36. Damporträtt.
36. Damporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
600. Elias Martin Tillskriven, Vestal.
600. Elias Martin Tillskriven, Vestal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
110. Joan Miró, "Le mélodie acide".
110. Joan Miró, "Le mélodie acide".
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
132. Joan Miró, Utan titel, ur: "Joan Miró Lithographe II".
132. Joan Miró, Utan titel, ur: "Joan Miró Lithographe II".
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
298. AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.
298. AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
78. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
78. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
410. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
410. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
413. Mosse Stoopendaal, Talgoxe på gren.
413. Mosse Stoopendaal, Talgoxe på gren.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
472. THURE WALLNER, olja på pannå.
472. THURE WALLNER, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
638. Karel Appel, Indifference, peur de L'autre peur de soi.
638. Karel Appel, Indifference, peur de L'autre peur de soi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
224. Karel Appel, Mür de Solitudes, New York.
224. Karel Appel, Mür de Solitudes, New York.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
714. Karel Appel, Orchard Street, New York.
714. Karel Appel, Orchard Street, New York.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
339. Carl Bengtsson, Utan titel.
339. Carl Bengtsson, Utan titel.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
485. Carl Bengtsson, Utan titel.
485. Carl Bengtsson, Utan titel.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
18. GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.
18. GOLVURNA, mandarinporslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 100 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
565. BOCKBORD, allmoge. 17-1800-tal.
565. BOCKBORD, allmoge. 17-1800-tal.
Klubbat pris 
22 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
718. SLAGBORD, allmoge. Dalarna. 17-1800-tal.
718. SLAGBORD, allmoge. Dalarna. 17-1800-tal.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
116. MARI SUNNA, olja på pannå, sign o dat Mari Sunna 1999 a tergo.
116. MARI SUNNA, olja på pannå, sign o dat Mari Sunna 1999 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
623. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
623. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
488. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
488. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
93. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
93. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
158. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
158. KARMSTOL, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
147. BYRÅ. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
147. BYRÅ. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
185. Louis Icart, Grapes.
185. Louis Icart, Grapes.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
404. Peter Ilsted, Läxläsning.
404. Peter Ilsted, Läxläsning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
576. Peter Ilsted, Two little girls playing.
576. Peter Ilsted, Two little girls playing.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
217. Peter Ilsted, Vid kommoden.
217. Peter Ilsted, Vid kommoden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
12. KONSOLBORD. Louis XVI 1700-tal.
12. KONSOLBORD. Louis XVI 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
198. KUVERTTALLRIKAR, 12 st, silver. K.Andersson, Stockholm 1942-46.
198. KUVERTTALLRIKAR, 12 st, silver. K.Andersson, Stockholm 1942-46.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
157. ZEBRASKINN.
157. ZEBRASKINN.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
303. RING, 18k vitguld med baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
303. RING, 18k vitguld med baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
929. YONEZAWA CADILLAC, Japan 1960.
929. YONEZAWA CADILLAC, Japan 1960.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
102. Arvid Johanson, Vinter i Paris.
102. Arvid Johanson, Vinter i Paris.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
255. Anders Zorn, Kajuta.
255. Anders Zorn, Kajuta.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
461. LÄPPSTIFTSFODRAL, 18k guld. Ca 70 gr.
461. LÄPPSTIFTSFODRAL, 18k guld. Ca 70 gr.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
622. SÄNG, Kina 1900-tal.
622. SÄNG, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
27. Lindorm Liljefors, Höstlandskap med jägare och hund.
27. Lindorm Liljefors, Höstlandskap med jägare och hund.
Klubbat pris 
11 700 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
477. Anders Udd, Parkering.
477. Anders Udd, Parkering.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
260. RICO WEBER, blandteknik, metall. Signerad Rico och daterad 1994 a tergo.
260. RICO WEBER, blandteknik, metall. Signerad Rico och daterad 1994 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
668. BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1787.
668. BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1787.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
82. Pelle Åberg, Basspelande clown.
82. Pelle Åberg, Basspelande clown.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
612. Albert Johansson, "Målning".
612. Albert Johansson, "Målning".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
205. EINAR JOLIN. Akvarell med täckvitt. Sign o dat Kivik 1950.
205. EINAR JOLIN. Akvarell med täckvitt. Sign o dat Kivik 1950.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 SEK
282. ALFRED WAHLBERG. Olja på duk. Sign.
282. ALFRED WAHLBERG. Olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 SEK
548. Helmer Osslund, Landskap.
548. Helmer Osslund, Landskap.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
318. Elias Sehlstedt, Vy över Grönskär fyr, Sandhamn.
318. Elias Sehlstedt, Vy över Grönskär fyr, Sandhamn.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
697. Lars Lerin, "Öde Hus".
697. Lars Lerin, "Öde Hus".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
425. Rembrandt Harmensz van Rijn, The raisinig of Lazarus: Large plate.
425. Rembrandt Harmensz van Rijn, The raisinig of Lazarus: Large plate.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
776. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
776. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
816. HÄNGSKÅP, allmoge. Järvsö, Hälsingland. Märkt PPS 1820.
816. HÄNGSKÅP, allmoge. Järvsö, Hälsingland. Märkt PPS 1820.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
799. ÖRHÄNGEN, ioliter, briljantslipade diamanter samt odlade South sea pärlor.
799. ÖRHÄNGEN, ioliter, briljantslipade diamanter samt odlade South sea pärlor.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
498. Jenny Stigsdotter-Nilsson, Självporträtt 950 x 980.
498. Jenny Stigsdotter-Nilsson, Självporträtt 950 x 980.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
246. Wilhelm Behm, Jägare i vinterlandskap.
246. Wilhelm Behm, Jägare i vinterlandskap.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK