Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
538. RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot ca 1,60ct.
538. RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot ca 1,60ct.
Klubbat pris 
9 300 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
745. JOHAN ZACHARIAS BLACKSTADIUS, olja på duk, sign o dat 1858.
745. JOHAN ZACHARIAS BLACKSTADIUS, olja på duk, sign o dat 1858.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
493. ARMBAND, guld. Vikt 39 g. L. 21 cm.
493. ARMBAND, guld. Vikt 39 g. L. 21 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
322. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct.
322. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
672. ÖRHÄNGEN, 78 briljantslipade diamanter,  tot. 1.19 ct.
672. ÖRHÄNGEN, 78 briljantslipade diamanter, tot. 1.19 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
512. RING, sju briljantslipade diamanter, tot. 0.56 ct. Handgjort.
512. RING, sju briljantslipade diamanter, tot. 0.56 ct. Handgjort.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
233. Edwin Hayes, Marin.
233. Edwin Hayes, Marin.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
381. MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.
381. MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
650. SLAGBORD. Allmoge, 1800-tal.
650. SLAGBORD. Allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
230. John Jon-And, "Skepp  hamn".
230. John Jon-And, "Skepp hamn".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
290. BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut.
290. BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 6 000 SEK
120. GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.
120. GLASMÅLNINGAR, 2 st, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
165. BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
165. BLOMBORD. Sengustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
511. KLAFFBORD. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
511. KLAFFBORD. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
769. RING, 32 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.95 ct.
769. RING, 32 briljantslipade diamanter, tot. ca 1.95 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
517. SOFFA, rokoko, Frankrike 1700-talets andra hälft.
517. SOFFA, rokoko, Frankrike 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
332. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
332. SPELBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
700. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
343. Jesus undervisar i templet.
343. Jesus undervisar i templet.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
40. Claude Joseph Vernet Hans efterföljd, Sydländsk hamnbild med figurstaffage.
40. Claude Joseph Vernet Hans efterföljd, Sydländsk hamnbild med figurstaffage.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
640. GLASSERVISDELAR, 24 st, 1800-tal.
640. GLASSERVISDELAR, 24 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
583. "Alexander Puschkin" (1799-1837).
583. "Alexander Puschkin" (1799-1837).
Klubbat pris 
13 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
504. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
504. JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
946. ARNOLD MAC 700, Tyskland, 1950-tal.
946. ARNOLD MAC 700, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
16. Peter Dahl, OPERABAREN.
16. Peter Dahl, OPERABAREN.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
247. STOLAR, 4+2 st. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
247. STOLAR, 4+2 st. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710. VÄLLINGKLOCKA, malm. Joh. A. Beckman Stockholm 1897.
710. VÄLLINGKLOCKA, malm. Joh. A. Beckman Stockholm 1897.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 SEK
65. URNA, brons. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
65. URNA, brons. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
9. OKÄND KONSTNÄR. Pastell, 2 st, 1800-tal.
9. OKÄND KONSTNÄR. Pastell, 2 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
544. BÄGARE, av Jonas Berg, Stockholm 1784.
544. BÄGARE, av Jonas Berg, Stockholm 1784.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
19. MINIATYRSKRIVSKÅP. Trol Danmark. Rokokostil, 1800-tal. I Ortmanns art.
19. MINIATYRSKRIVSKÅP. Trol Danmark. Rokokostil, 1800-tal. I Ortmanns art.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
412. LAMPETTER, ett par, Sverige, 1700-tal.
412. LAMPETTER, ett par, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
39. KARMSTOLAR, två stycken.  Troligen Italien 1700-tal.
39. KARMSTOLAR, två stycken. Troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
765. SOFFA. Troligen Italien 1700-tal.
765. SOFFA. Troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
204. Brita Nordencreutz, Sydfranskt landskap.
204. Brita Nordencreutz, Sydfranskt landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
510. RICO WEBER, blandteknik, metall. Sigo dat juli 1991 a tergo.
510. RICO WEBER, blandteknik, metall. Sigo dat juli 1991 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
447. STEFAN KARLSSON, blandteknik på pannå. Sign o dat 1989 a tergo.
447. STEFAN KARLSSON, blandteknik på pannå. Sign o dat 1989 a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
725. ANNIKA VON HAUSSWOLFF, foto, Utan titel, 2007.
725. ANNIKA VON HAUSSWOLFF, foto, Utan titel, 2007.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
319. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
319. VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
424. EMMA EKWALL. Pastell, oval.
424. EMMA EKWALL. Pastell, oval.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 SEK
31. Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Ghanem och kalifens älskarinna.
31. Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Ghanem och kalifens älskarinna.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
423. Jenny Nyström, Påskkärring med katt.
423. Jenny Nyström, Påskkärring med katt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
208. Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Prins Seif Almuluk.
208. Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Prins Seif Almuluk.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
481. Nils Andersson, Korna vattnas.
481. Nils Andersson, Korna vattnas.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
80. OLLE ÄNGKVIST. Olja på duk. Sign.
80. OLLE ÄNGKVIST. Olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
104. Tommy Östmar, Utan titel.
104. Tommy Östmar, Utan titel.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
166. Robert Jacobsen, Utan titel.
166. Robert Jacobsen, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
914. NOLBYN DOCKSKÅPSMÖBLER, 36 delar samt TILLBEHÖR, 1940-50-tal.
914. NOLBYN DOCKSKÅPSMÖBLER, 36 delar samt TILLBEHÖR, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
309. John Sten, Studie.
309. John Sten, Studie.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
552. Uno Vallman, Skog.
552. Uno Vallman, Skog.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
443. John Sten, Studie.
443. John Sten, Studie.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
193. SKÄKTKNIV, allmoge. Rengsjö, Hälsingland. Märkt CED 1839.
193. SKÄKTKNIV, allmoge. Rengsjö, Hälsingland. Märkt CED 1839.
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter,tot. ca 0.80 ct. Antik stil.
780. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter,tot. ca 0.80 ct. Antik stil.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
825. ÖRRINGAR, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct med avtagbara ringar.
825. ÖRRINGAR, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct med avtagbara ringar.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
793. ARMBAND, 18k guld. Vikt 38,2 g.
793. ARMBAND, 18k guld. Vikt 38,2 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
809. HÄNGSMYCKE, briljantslipad diamant, ca. 0.60 ct. H (Wesselton) /SI.
809. HÄNGSMYCKE, briljantslipad diamant, ca. 0.60 ct. H (Wesselton) /SI.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
786. Tuija Lindström, UR "12 FRAKTALER AV EN PLANTA/12 FRACTELS OF ONE PLANT, 2004".
786. Tuija Lindström, UR "12 FRAKTALER AV EN PLANTA/12 FRACTELS OF ONE PLANT, 2004".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
784. RING, briljantslipad diamant, tot. 0.81 ct.
784. RING, briljantslipad diamant, tot. 0.81 ct.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
392. Lennart Rodhe, Utan titel.
392. Lennart Rodhe, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
163. ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841.
163. ÖLGÅS, allmoge. Norge daterad 1841.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
546. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
546. BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
362. THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.
362. THANGKA, blandteknik, Tibet/Nepal, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
559. Roj Friberg, Fräulein Bürstners Rum.
559. Roj Friberg, Fräulein Bürstners Rum.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764. Alexis Ankarcrona, Rävjakt.
764. Alexis Ankarcrona, Rävjakt.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
613. BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1797. Vikt 456 gram.
613. BÄGARE, silver. Simson Ryberg, Stockholm 1797. Vikt 456 gram.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
184. COLLIER, hjärtformat hänge med 29 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
184. COLLIER, hjärtformat hänge med 29 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
351. ARMRING, sex briljantslipade diamanter, tot. ca 0.25 ct.
351. ARMRING, sex briljantslipade diamanter, tot. ca 0.25 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
762. RING, Ole Lyngaard, briljantslipad diamant, tot. 0.15 ct.
762. RING, Ole Lyngaard, briljantslipad diamant, tot. 0.15 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
655. LJUSSTAKE, smidesjärn. Sannolikt Blekinge 1700/1800-tal.
655. LJUSSTAKE, smidesjärn. Sannolikt Blekinge 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
696. SOFFA, Arne Norell, tresitsig.
696. SOFFA, Arne Norell, tresitsig.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
248. SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, Sverige. 1700-talets andra hälft.
248. SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, Sverige. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
919. STEIFF ROLY-POLY HARE, Tyskland, 1909-18.
919. STEIFF ROLY-POLY HARE, Tyskland, 1909-18.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
975. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-8 1937. GD-FN.
975. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-8 1937. GD-FN.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
436. LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal.
436. LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
624. Ivan Ivarson, Från Seinestranden.
624. Ivan Ivarson, Från Seinestranden.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
227. Giovanni B di Jacopo Rosso Fiorentino Efter, Porträtt av en ung man.
227. Giovanni B di Jacopo Rosso Fiorentino Efter, Porträtt av en ung man.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
496. AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsign.
496. AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
618. Axel Petersson Döderhultarn, Par ur bröllopsgruppen.
618. Axel Petersson Döderhultarn, Par ur bröllopsgruppen.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
492. OKÄND KONSTNÄR, Italiensk skola, olja på uppfodrad duk, 1700-tal.
492. OKÄND KONSTNÄR, Italiensk skola, olja på uppfodrad duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
480. Johan Philip Korn, Insjölandskap med fiskare och vandrande figur med hund.
480. Johan Philip Korn, Insjölandskap med fiskare och vandrande figur med hund.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
359. SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA.
359. SIDEBOARD MED HYLLOR, Vladimir Kagan Designs Inc, USA.
Klubbat pris 
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
311. JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
311. JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
75. KONSOLBORD, Louis XVI, 1700-talets slut.
75. KONSOLBORD, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
684. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.
684. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
216. MATTA. Semiantik/Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
216. MATTA. Semiantik/Old Azerbadjan. 212 x 122 cm.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
580. Valdemar Nyström, Soldis.
580. Valdemar Nyström, Soldis.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
408. Arie van Hattem, Husarer.
408. Arie van Hattem, Husarer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK