Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
717. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-tal.
717. BOJAN, kompaniporslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
571. GOLVUROR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin 1800-tal.
571. GOLVUROR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
606. Einar Jolin, Cairo.
606. Einar Jolin, Cairo.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
69. SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Temmoku, Song dynastin.
69. SKÅLAR, fyra stycken, keramik. Temmoku, Song dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
469. BORD, sydostasien, 1800/1900-tal.
469. BORD, sydostasien, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
47. TEGLASHÅLLARE, silver. Sasikov, Moskva 1879.
47. TEGLASHÅLLARE, silver. Sasikov, Moskva 1879.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
7. HÄNGSKÅP, allmoge. Järvsö, Hälsingland. Märkt KJD 1817.
7. HÄNGSKÅP, allmoge. Järvsö, Hälsingland. Märkt KJD 1817.
Klubbat pris 
11 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
639. GOLVVASER, ett par, porslin. Japan 1900-talets första hälft.
639. GOLVVASER, ett par, porslin. Japan 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
391. BONADSMÅLNING, Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
391. BONADSMÅLNING, Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
321. HÄNGSKÅP, allmoge. Dalarna. Märkt 1796.
321. HÄNGSKÅP, allmoge. Dalarna. Märkt 1796.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
346. Vyer från Rom.
346. Vyer från Rom.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
427. Olof Ågren, Tobacco bar.
427. Olof Ågren, Tobacco bar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
195. URNA MED LOCK, porslin. Kangxi-stil.
195. URNA MED LOCK, porslin. Kangxi-stil.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
191. Maurice Estève, Utan titel.
191. Maurice Estève, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 SEK
662. Pierre Olofsson, Utan titel.
662. Pierre Olofsson, Utan titel.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
732. KRUKA, Porslin, Mingstil  1900-tal.
732. KRUKA, Porslin, Mingstil 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
269. GUDASTATYETT, blanc de chine, Qing dynastin.
269. GUDASTATYETT, blanc de chine, Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
112. BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
112. BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
25. ERIK HÖGLUND
Ljuskrona för sex ljus, Boda Glasbruk & Smide, 1970-tal.
25. ERIK HÖGLUND Ljuskrona för sex ljus, Boda Glasbruk & Smide, 1970-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
417. Konrad Simonsson, Stora Sjötullen Djurgården, Stockholm.
417. Konrad Simonsson, Stora Sjötullen Djurgården, Stockholm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
407. Bengt Lindström, Portfölj med 16 litografier.
407. Bengt Lindström, Portfölj med 16 litografier.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
22. VAS, porslin. Kina.
22. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
196. MATTA. Semiantik Kirman. 321 x 242,5 cm.
196. MATTA. Semiantik Kirman. 321 x 242,5 cm.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
428. SPEGEL, senbarockstil, 1800/1900-tal.
428. SPEGEL, senbarockstil, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
545. SCHATULL. Karl Johan.
545. SCHATULL. Karl Johan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 SEK
463. GUDOM, patinerad brons. Tibet, 1800-tal.
463. GUDOM, patinerad brons. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
585. LJUSSTAKAR, ett par, tenn Nils Justelius Eksjö 1796.
585. LJUSSTAKAR, ett par, tenn Nils Justelius Eksjö 1796.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
139. FÄLLBORD. Sverige, 1800-tal.
139. FÄLLBORD. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
491. IVOR ABRAHAMS, blandteknik med collage, sign o dat -71.
491. IVOR ABRAHAMS, blandteknik med collage, sign o dat -71.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
79. AMPEL för tre ljus, bemålad plåt. Sverige, empire.
79. AMPEL för tre ljus, bemålad plåt. Sverige, empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
314. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, Sign N. J. Oppenheimer och dat 2001.
314. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, Sign N. J. Oppenheimer och dat 2001.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
651. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign o dat -95.
651. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign o dat -95.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
61. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign J Oppenheimer och daterad -90.
61. JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign J Oppenheimer och daterad -90.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
4. Jenny Nyström, Midnatt råder....
4. Jenny Nyström, Midnatt råder....
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
55. TALLRIKAR, 6 st, silver. Köpenhamn 1912-15. Vikt 3.1 kg.
55. TALLRIKAR, 6 st, silver. Köpenhamn 1912-15. Vikt 3.1 kg.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
194. OLLE HJORTZBERG. Akvarell och täckvitt. Sign.
194. OLLE HJORTZBERG. Akvarell och täckvitt. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 SEK
350. Flicka i röd skrud.
350. Flicka i röd skrud.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
122. AXEL OLSON, signerad Ax. O och daterad Berlin (1)923, rödkrita.
122. AXEL OLSON, signerad Ax. O och daterad Berlin (1)923, rödkrita.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
656. AXEL OLSON, signerad Axel Olson och daterad Berlin -23, svartkrita.
656. AXEL OLSON, signerad Axel Olson och daterad Berlin -23, svartkrita.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
257. Primus Mortimer Pettersson, Hamnmotiv.
257. Primus Mortimer Pettersson, Hamnmotiv.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
356. Lars Lerin, Vinter, skärjen.
356. Lars Lerin, Vinter, skärjen.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
244. Paul Osipow, Utan titel.
244. Paul Osipow, Utan titel.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
155. ÖLGÅS, allmoge. Sannolikt 1800-tal.
155. ÖLGÅS, allmoge. Sannolikt 1800-tal.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
312. SKÄNK, allmoge. Hälsingland, 17-1800-tal.
312. SKÄNK, allmoge. Hälsingland, 17-1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
192. Christofano Robetta, Allegory of Carnal Love.
192. Christofano Robetta, Allegory of Carnal Love.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
827. HÄNGSMYCKE, prinsesslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, i form av hjärta.
827. HÄNGSMYCKE, prinsesslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 6 500 SEK
115. YNGVE EKSTRÖM
Skåp, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås 1950-tal.
115. YNGVE EKSTRÖM Skåp, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
824. RING, Gaudy, hjärtslipade blå safirer.
824. RING, Gaudy, hjärtslipade blå safirer.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 6 500 SEK
826. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, i form av hjärta.
826. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 6 500 SEK
796. RING, ljusgul fasettslipad chrysoberyl.
796. RING, ljusgul fasettslipad chrysoberyl.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 6 500 SEK
782. RING, fasettslipad citrin, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.22 ct.
782. RING, fasettslipad citrin, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.22 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
787. COLLIER, odlade pärlor, ca 8,6 mm.
787. COLLIER, odlade pärlor, ca 8,6 mm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
789. ÖRRINGAR, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
789. ÖRRINGAR, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
790. COLLIER, fasettslipad citrin med briljantslipad diamant.
790. COLLIER, fasettslipad citrin med briljantslipad diamant.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
770. RING, fasettslipad tanzanit. Vikt 10 gr.
770. RING, fasettslipad tanzanit. Vikt 10 gr.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
528. RING, fasettslipad granat. Vikt ca 13 gr.
528. RING, fasettslipad granat. Vikt ca 13 gr.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
340. RING, fasettslipad citrin. Vikt ca 12 gr.
340. RING, fasettslipad citrin. Vikt ca 12 gr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
601. RING, hjärtslipade gula safirer. Vikt 6 gr.
601. RING, hjärtslipade gula safirer. Vikt 6 gr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
740. RING, fasettslipad turmalin. Vikt ca 12 gr,
740. RING, fasettslipad turmalin. Vikt ca 12 gr,
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
746. Timo Solin, Kvinna med rött hår.
746. Timo Solin, Kvinna med rött hår.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
245. SPEGEL. England, 1700-tal.
245. SPEGEL. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
439. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot ca 0,60 ct.
439. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot ca 0,60 ct.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
679. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
679. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
667. RING, pärla med gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
667. RING, pärla med gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
560. RING, rosa safir med briljantslipade diamanter tot 0,06 ct.
560. RING, rosa safir med briljantslipade diamanter tot 0,06 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
380. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
380. AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
604. SOCKERSKÅL PÅ FOT, silver. Adolf Zethelius, Stockholm 1838.
604. SOCKERSKÅL PÅ FOT, silver. Adolf Zethelius, Stockholm 1838.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
313. HÉLÈNE PERDRIAT, olja på duk, sign.
313. HÉLÈNE PERDRIAT, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
226. ARMBAND, fem kedjor i guld med lås med blå emalj och pärlor.
226. ARMBAND, fem kedjor i guld med lås med blå emalj och pärlor.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
42. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
42. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
361. WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1964, sterling.
361. WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1964, sterling.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
382. ÖRHÄNGEN, guldclips.
382. ÖRHÄNGEN, guldclips.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
167. BROSCH, briljant- och rosenslipade diamanter samt smaragder.
167. BROSCH, briljant- och rosenslipade diamanter samt smaragder.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
465. TESERVIS, 4 delar, snarlika, silver, Moskva 1873-1908.
465. TESERVIS, 4 delar, snarlika, silver, Moskva 1873-1908.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
15. LJUSSTAKAR, 2 st snarlika. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
15. LJUSSTAKAR, 2 st snarlika. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
169. LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
169. LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
976. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-15, 1938. GD-FN.
976. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-15, 1938. GD-FN.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
70. NATTLJUSSTAKE, silver. John Edwards, London 1789.
70. NATTLJUSSTAKE, silver. John Edwards, London 1789.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
587. Greta Gerell, Arbetshästen.
587. Greta Gerell, Arbetshästen.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
670. Hjalmar Strååt, Kafferep på holmen.
670. Hjalmar Strååt, Kafferep på holmen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
103. CARL MALMSTEN 
Matbord, 1940-50-tal.
103. CARL MALMSTEN Matbord, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
547. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
547. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
180. VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.
180. VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
56. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
56. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
515. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
515. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
499. KIRKEBY PER, Färglitografi 35/50, signerad och daterad PK -89.
499. KIRKEBY PER, Färglitografi 35/50, signerad och daterad PK -89.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
523. ARNULF RAINER, fotogravyr, sign.
523. ARNULF RAINER, fotogravyr, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 3 000 SEK
277. VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959.  Ariel.
277. VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959. Ariel.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
107. Max Walter Svanberg, Surrealistisk komposition.
107. Max Walter Svanberg, Surrealistisk komposition.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
416. VAS, keramik. Yuan dynastin.
416. VAS, keramik. Yuan dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
57. SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, Ryssland 1851-59. Nyrokoko.
57. SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA, silver, Ryssland 1851-59. Nyrokoko.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
349. Max Mikael Book, Rigiröse.
349. Max Mikael Book, Rigiröse.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
533. SKULPTUR, brons, Kina, sannolikt 1700-tal.
533. SKULPTUR, brons, Kina, sannolikt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK