Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
566. Lars Lerin, Utan titel.
566. Lars Lerin, Utan titel.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
256. Primus Mortimer Pettersson, "Man på väg och läsande kvinna".
256. Primus Mortimer Pettersson, "Man på väg och läsande kvinna".
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
5. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing, ca 1900.
5. PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing, ca 1900.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
608. BACON DISHES med LOCK, ett par, pläter. England 1800-tal.
608. BACON DISHES med LOCK, ett par, pläter. England 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
834. HALSBAND, 2 st, 1800/1900-tal.
834. HALSBAND, 2 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
6 900 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
364. Lucas van Leyden, The dentist.
364. Lucas van Leyden, The dentist.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
177. MINIATYRUR, guld och emalj, tidigt 1900-tal.
177. MINIATYRUR, guld och emalj, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
781. ÖRHÄNGEN ,  briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 med odlad pärla.
781. ÖRHÄNGEN , briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 med odlad pärla.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
823. BROSCH, platina med briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct.
823. BROSCH, platina med briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
648. HÄNGSMYCKE, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
648. HÄNGSMYCKE, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
966. MÄRKLIN DL 800, Tyskland, 1950-tal. H0.
966. MÄRKLIN DL 800, Tyskland, 1950-tal. H0.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
794. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
794. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
798. ÖRHÄNGEN, onyx med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct.
798. ÖRHÄNGEN, onyx med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
967. PARTI ELASTOLIN OCH LINEOL, 65 delar. Tyskland, 1930-40-tal.
967. PARTI ELASTOLIN OCH LINEOL, 65 delar. Tyskland, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
801. COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 8,2 mm.
801. COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 8,2 mm.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
89. BOK, 3 vol. von Wright, M,W & F: SVENSKA FÅGLAR. Stockholm 1927-29.
89. BOK, 3 vol. von Wright, M,W & F: SVENSKA FÅGLAR. Stockholm 1927-29.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
602. KANDELABRAR för tre ljus, ett par. nysilver. Nyrokoko, 1800-tal.
602. KANDELABRAR för tre ljus, ett par. nysilver. Nyrokoko, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
535. PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal.
535. PIPSTÅNKA, allmoge, Norge 1800-tal.
Klubbat pris 
6 700 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
29. MANGELBRÄDE, allmoge. Norge daterad 1796.
29. MANGELBRÄDE, allmoge. Norge daterad 1796.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
174. BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.
174. BUDDHA. Java, brons, omkring 900-1100 e.kr.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
964. NORSTEDTS TRAFIKSPEL. 1960-tal.
964. NORSTEDTS TRAFIKSPEL. 1960-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
453. STOLAR, 4 st. "Plastic chair", Charles och Ray Eames, Vitra 2001.
453. STOLAR, 4 st. "Plastic chair", Charles och Ray Eames, Vitra 2001.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
949. LINEMAR CYKLANDE LÅNGBEN, Japan, 1950-tal.
949. LINEMAR CYKLANDE LÅNGBEN, Japan, 1950-tal.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
558. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
558. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
317. ÖRHÄNGEN, hängande hjärtan, clips.
317. ÖRHÄNGEN, hängande hjärtan, clips.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
307. ÖRHÄNGEN, vitguld med hängande kors, avtagbara.
307. ÖRHÄNGEN, vitguld med hängande kors, avtagbara.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
695. DAMARMBANDSUR, Luxor, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
695. DAMARMBANDSUR, Luxor, åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
831. RING, cabochonslipad rubin och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct.
831. RING, cabochonslipad rubin och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
682. HÄNGE, stor fasettslipad rökkvarts fattad i vitguld.
682. HÄNGE, stor fasettslipad rökkvarts fattad i vitguld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
554. POUL HENNINGSEN
Takarmatur, "PH-kontrast", Louis Poulsen, Danmark.
554. POUL HENNINGSEN Takarmatur, "PH-kontrast", Louis Poulsen, Danmark.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
729. BÄGARE, 3 st, silver, olika mästare, Moskva 1863-1895.
729. BÄGARE, 3 st, silver, olika mästare, Moskva 1863-1895.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
342. Suzan Etkin, Utan titel.
342. Suzan Etkin, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
694. Andrei Roiter, Utan titel.
694. Andrei Roiter, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 SEK
479. Donald Lipski, Cone.
479. Donald Lipski, Cone.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
210. BÄGARE, silver. Nils Grubb, Hudiksvall 1777.
210. BÄGARE, silver. Nils Grubb, Hudiksvall 1777.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
555. SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar.
555. SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
183. Ivar Morsing, Motiv från Spanien.
183. Ivar Morsing, Motiv från Spanien.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
635. RING, Erik Johansson och Christina Zachrisson, Arvika 1998.
635. RING, Erik Johansson och Christina Zachrisson, Arvika 1998.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
337. RING, handgjord med infattad sötvattenspärla. Vikt 18,9 g.
337. RING, handgjord med infattad sötvattenspärla. Vikt 18,9 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
98. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
98. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
302. JOSEFINE DAVIDSSON
Lockdosa med sked, 2004, sterling.
302. JOSEFINE DAVIDSSON Lockdosa med sked, 2004, sterling.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
358. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
358. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
203. BORDSLAMPA, för tre ljus. Empirestil.
203. BORDSLAMPA, för tre ljus. Empirestil.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
708. KAFFEKANNA, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1735-95).
708. KAFFEKANNA, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1735-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
419. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
419. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
683. PENSELSTÄLL, två stycken, porslin. Qing dynastin.
683. PENSELSTÄLL, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
189. BONADSMÅLNING. Småland, Sunnerboskolan, ca 1800.
189. BONADSMÅLNING. Småland, Sunnerboskolan, ca 1800.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
378. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1794.
378. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1794.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
451. SNUSHUND, allmoge, Sverige 1800-tal.
451. SNUSHUND, allmoge, Sverige 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
222. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1797.
222. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1797.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
136. PRYDNADSTUPPAR, 2 st, Italien 1900-tal.
136. PRYDNADSTUPPAR, 2 st, Italien 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
67. GLAS, 12 st, 1800-tal.
67. GLAS, 12 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
923. FLEISCHMANN SLOTT med SVAN, Tyskland, 1920-tal.
923. FLEISCHMANN SLOTT med SVAN, Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
168. Jean Tinguely, Abstrakt komposition.
168. Jean Tinguely, Abstrakt komposition.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
164. Lars-Erik Falk, Utan titel.
164. Lars-Erik Falk, Utan titel.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
96. REMMARE, 11 st, 1800-talets mitt.
96. REMMARE, 11 st, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
909. TRÄDOCKA, 1800-tal.
909. TRÄDOCKA, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
355. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marolinis period omkring 1800.
355. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marolinis period omkring 1800.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
660. TERRIN, porslin. Meissenmodell, ca 1900.
660. TERRIN, porslin. Meissenmodell, ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
130. BUDDHA, brons. Sydostasien, 1700-tal.
130. BUDDHA, brons. Sydostasien, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
126. FAT, 2 st, porslin. Qing dynsatin, 1800-tal.
126. FAT, 2 st, porslin. Qing dynsatin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
506. SKÅLFAT, porslin, Mingdynastin, 1600-tal.
506. SKÅLFAT, porslin, Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
446. SALTKAR, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi.
446. SALTKAR, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
518. VINKYLARE, mässing. Barockstil, 1800-tal.
518. VINKYLARE, mässing. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
543. TALLRIKAR, 3 st, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
543. TALLRIKAR, 3 st, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
320. TALLRIKAR, 7 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
320. TALLRIKAR, 7 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
541. PENSELBAD, malakit. Sen Qing dynasti ( 1644-1912).
541. PENSELBAD, malakit. Sen Qing dynasti ( 1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
556. FAT, fajans Hans Hedberg, Biot Frankrike.
556. FAT, fajans Hans Hedberg, Biot Frankrike.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
721. FIGUR, svartpatinerad brons. Meiji, Japan.
721. FIGUR, svartpatinerad brons. Meiji, Japan.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
540. FIGURINER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
540. FIGURINER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
678. VÄVNAD. Rölakan. 117 x 169. Signerad BR Wiklund.
678. VÄVNAD. Rölakan. 117 x 169. Signerad BR Wiklund.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
172. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi-stil.
172. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi-stil.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
703. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
703. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
761. SKÅL, porslin. Qing dynastin, med sigillmärke i underglasyrblått.
761. SKÅL, porslin. Qing dynastin, med sigillmärke i underglasyrblått.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
266. KREDENSFAT, majolika. Historismus, Pallisys art.
266. KREDENSFAT, majolika. Historismus, Pallisys art.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
249. FAT, fajans. Trol Kellinghusen 1700-tal.
249. FAT, fajans. Trol Kellinghusen 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
747. Miniatyrer, 3st.
747. Miniatyrer, 3st.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
3. SKRIN, allmoge. Jämtland. Invändigt märkt 1815.
3. SKRIN, allmoge. Jämtland. Invändigt märkt 1815.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
568. FAT, porslin. Qing dynastin.
568. FAT, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
588. Einar Nerman, Hovdam.
588. Einar Nerman, Hovdam.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
276. Einar Nerman, Stjärngosse.
276. Einar Nerman, Stjärngosse.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
720. Einar Nerman, Dalapar.
720. Einar Nerman, Dalapar.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK