Bukowskis Julauktion S195

902 föremål
617. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
400. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
292. SKÅLFAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
335. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
24. KAKFAT, glas och brons. 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
415. DOCKSERVISDELAR, 8 st. Porslin. England, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
502. VÄRMEFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
324. TERRIN, flintgods. 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
733. TRANCHERBESTICK, ben och silver. Sheffield, England 1857-61.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
207. MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
912. DOCKA. Käthe-Kruse liknande. 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
402. Kjartan Slettemark, Blomma.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
51. SENAPSBURK med LOCK, tenn. F. Santesson, Sthlm 1850-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
621. RÖKELSEKAR, sten. Kina 1900-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
653. VÄGGHYLLA, design Hans Wegner för Ry Möbler, Danmark.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
537. STEGE, 1900-talets början.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
278. VAS, brons. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
484. MINIATYRDOSA, låghaltigt guld, England 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
431. SPEGEL, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
726. KÅSA, tenn, Anders Näsman, Hudiksvall 1834 (1831-1839).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
197. KRUKA med lock, mässing. Skultuna, märkt 1860.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
970. PARTI LEYLA COWBOYS, 6 st. Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
817. ROCKHUVUD, allmoge, Hälsingland. 1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
687. TULPANVAS, flintgods. Arthur Percy, Gefle.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
84. CHAMPAGNESTRUTAR, 4 st, 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
943. JNF CONDOR. Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
739. BRÄNNVINSFLASKA med 7 st GLAS. Tapio Wirkkala, Iittala- 47.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
99. SKÅLFAT, porslin. Sung dynastin (960-1279).
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
722. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
43. DALAHÄST, allmoge. 1800-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
251. KLUCKAFLASKA, 1800-tal.
251. KLUCKAFLASKA, 1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
32. ASKFAT samt STÄLL, porslin. Fornasetti.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 200 SEK
238. BOLLE, allmoge. Norge, märkt 1862.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
973. MARUSAN SSN 571 NAUTILUS UBÅT. Japan, 1950-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
974. ARNOLD PASSAGERARFARTYG, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
968. PARTI ELASTOLIN, 11 delar. Tyskland, 1940-50-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
347. FAT, tenn, Anders Åkerman, Söderhamn (1772-1798).
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
972. CORGI TOYS JAMES BOND´S, ASTON MARTIN DB 5, England, 1960-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
953. SCHUCO INGENICO 5380. Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
743. STÅNKA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
468. STÅNKA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
348. STÅNKA, allmoge 1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
936. TIPP & CO BRANDBIL, Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
474. GLASSKÖLJARE, ett par, 1800-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 200 SEK
931. NOMURA TOYS FORD MUSTANG, Japan, 1960-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
962. SCHUCOFIGUR, Tyskland, ca 1950. Jonglerande clown.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
310. GOLVLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Kina 1900-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
403. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
730. SKÅL, glas. Sven Palmqvist, "Ravenna", Orrefors 1971.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
458. RAGUSKED, silver. Trol J.Malmstedt, Göteborg 1828.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
280. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
354. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
272. LJUSLÅDA, allmoge. Västberg by, Leksand Dalarna. Märkt 1840.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
593. BRICKA, mässing. 1800/1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
705. FAT PÅ FOT, glas, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
409. SMÖRASK MED LOCK OCH FAT, kolmårdsmarmor.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
365. SKOHORN, sterlingsilver. Georg Jensen. Design Allan Scharff. Modell 475.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
636. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
908. DOCKHUVUD. Sannolikt Tyskland, ca 1860-70.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
707. CAFÉ AU LAIT KANNOR, ett par pläter.
Klubbat pris
3 025 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
926. LEHMANN ZIKRA 752. Tyskland, 1920-30-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
942. KANAME VOLVO P 1900. Japan, 1950-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
71. Anders Zorn, Mme Simon II.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
918. DOCKVAGN. 18-1900-tal.
918. DOCKVAGN. 18-1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
922. STEIFFBJÖRN på HJUL. Tyskland, 1950-60-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
143. FIGURIN, ben. Kina 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
734. KARMSTOLAR, 4 st, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
629. KAFTAN, Indien, 1900-talets början.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
542. ROCK, Kina 1900-talets början.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
641. KALLKALLSKÅL, tenn. Märkt 1832.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
393. KÅSOR, ett par, tenn. Anders Näsman, Hudiksvall 1831-39.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
731. SKÄNKKANNA, tenn. Daniel Eklund, Kalmar 1846-58.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
371. SKÅL, trol nefrit. Kina.
371. SKÅL, trol nefrit. Kina.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
579. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
223. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
209. KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
121. BURK MED LOCK, tenn 1920-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
368. UPPSTOPPAD SPARVHÖK, 1900-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
52. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
389. OBJEKT, keramik. Ulla Kraitz.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
149. Moritz Michael Daffinger Efter, Kvinna i vit klänning.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
156. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
495. BRICKA, flintgods "Exotica" Arthur Percy, Gefle.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
945. DISTLER ELECTROMATIC BENSINSTATION, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
944. ARNOLD VW, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
950. GÜNTHERMANN PACKARD, Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
955. SCHUCO FERNLENK MERCEDES 2095, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
952. SCHUCO FEDERMOTOR INGENICO 5300, Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
963. SCHUCOFIGURER, 4 st. Tyskland, CA 1950.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
951. SCHUCO SONNY 2005, Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
295. ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
134. SÅSKAROTT, Firma Svenskt Tenn 1948.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
778. MANCHETTKNAPPAR, Dunhill, silver. I etui.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 - 1 600 SEK
954. SCHUCO INGENICO 5380. Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
956. PARTI SCHUCO VARIANTO, 4 delar. Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK