Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
114. BURK MED LOCK, porslin. Fornasetti, Milano Italien.
114. BURK MED LOCK, porslin. Fornasetti, Milano Italien.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
941. GAMA LASTBIL 255, Tyskland, 1950-tal.
941. GAMA LASTBIL 255, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
305. VINGLAS, 7 st, Böhmiskt glas tidigt 1900-tal.
305. VINGLAS, 7 st, Böhmiskt glas tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
253. VAS, fajans. Stig Lindberg. Gustavsberg. "Karneval".
253. VAS, fajans. Stig Lindberg. Gustavsberg. "Karneval".
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
154. BÅLSLEV,sterling, "Sicomsa", Christina Zachrisson Stockholm 1988.
154. BÅLSLEV,sterling, "Sicomsa", Christina Zachrisson Stockholm 1988.
Klubbat pris 
950 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
135. HÄNGSMYCKE, Christina Zachrisson, Stockholm 1991.
135. HÄNGSMYCKE, Christina Zachrisson, Stockholm 1991.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
160. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
160. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
832. RING, cabochonslipad smaragd med åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
832. RING, cabochonslipad smaragd med åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
109. TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.
109. TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
2. GARDINER, ett par, "Manhattan", Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
2. GARDINER, ett par, "Manhattan", Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
489. FAT, glas. Tapio Wirkkala, Iittala.
489. FAT, glas. Tapio Wirkkala, Iittala.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
921. STEIFF SPANIEL, Tyskland, 1926-34.
921. STEIFF SPANIEL, Tyskland, 1926-34.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
958. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
958. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
957. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
957. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
959. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
959. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
771. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
771. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
960. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Trummande clowner.
960. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Trummande clowner.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
961. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Jonglerande clowner.
961. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Jonglerande clowner.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
947. TIPP & CO MOTORCYKEL, Tyskland, ca 1950. Märkt TCO-59.
947. TIPP & CO MOTORCYKEL, Tyskland, ca 1950. Märkt TCO-59.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
592. INDUSTRILAMPA, PeFeGe, Sverige, 1900-talets första hälft.
592. INDUSTRILAMPA, PeFeGe, Sverige, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
385. TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal.
385. TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
283. FAT, tenn. Carl Logren, Falun 1750-75.
283. FAT, tenn. Carl Logren, Falun 1750-75.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
658. KAFFEKANNA, tenn, Sven Ekström, Norrköping (1824-1852/61).
658. KAFFEKANNA, tenn, Sven Ekström, Norrköping (1824-1852/61).
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
774. FLASKA, glas, 1800-tal.
774. FLASKA, glas, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
586. SKRIVBORDSET, 4 delar. Tenn. Olof Ahlberg, Schreuder & Olsson, Stockholm.
586. SKRIVBORDSET, 4 delar. Tenn. Olof Ahlberg, Schreuder & Olsson, Stockholm.
Klubbat pris 
1 230 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
429. KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822).
429. KAROTTER, ett par, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1822).
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
333. FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
333. FAT, 2 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
375. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal.
375. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
411. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
411. SKÅL med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
288. BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.
288. BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
620. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
620. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
752. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
752. SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
525. SKULPTUR, marmor/alabaster. Indien, 1800-tal.
525. SKULPTUR, marmor/alabaster. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1. FAT, tenn. Olof Andersson Winberg, Göteborg. Verksam 1745-67.
1. FAT, tenn. Olof Andersson Winberg, Göteborg. Verksam 1745-67.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
95. MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.
95. MÅLNING på siden. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
567. TALLRIKAR, 5+2 st kompaniporslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
567. TALLRIKAR, 5+2 st kompaniporslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
48. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
48. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
131. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
131. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
360. VAS, silver. WA Bolin Stockholm 1948.
360. VAS, silver. WA Bolin Stockholm 1948.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
760. STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
760. STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
200. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
200. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
188. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
188. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
420. FAT, tenn. 1600-tal.
420. FAT, tenn. 1600-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
373. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song/Yuan dynastin.
373. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
178. DALAHÄST, allmoge. 1900-talets första hälft.
178. DALAHÄST, allmoge. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
693. KISTA, allmoge. Boda, Järvsö, Hälsingland.
693. KISTA, allmoge. Boda, Järvsö, Hälsingland.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
271. BREVSKNIV, sterling. Wiwen Nilsson, Lund 1948.
271. BREVSKNIV, sterling. Wiwen Nilsson, Lund 1948.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
503. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Hälsingland. Märkt 1831.
503. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Hälsingland. Märkt 1831.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
357. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
357. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
329. Carl Larsson Efter, Tittut.
329. Carl Larsson Efter, Tittut.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
326. KREDENSFAT, majolika. Historismus, 1800-tal, daterat 1545.
326. KREDENSFAT, majolika. Historismus, 1800-tal, daterat 1545.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
76. POKALGLAS, 1800-tal.
76. POKALGLAS, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
215. ASK MED LOCK, lergods. Tang dynastin (608-907).
215. ASK MED LOCK, lergods. Tang dynastin (608-907).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
925. LEHMANN ZULU 721, Tyskland, 1918-38.
925. LEHMANN ZULU 721, Tyskland, 1918-38.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
913. PARTI DOCKSKÅPSMÖBLER OCH TILLBEHÖR, 18-1900-tal.
913. PARTI DOCKSKÅPSMÖBLER OCH TILLBEHÖR, 18-1900-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
574. FLASKA, glas 1700/1800-tal.
574. FLASKA, glas 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
387. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
387. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
87. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
87. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
106. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
106. FLASKA, glas. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
578. FLASKA, glas, 1700/1800-tal.
578. FLASKA, glas, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
766. URNA, brons och cloisonné. Sen Qing dynasti.
766. URNA, brons och cloisonné. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
643. PENSELBAD, porslin, claire de lune, trol Qing.
643. PENSELBAD, porslin, claire de lune, trol Qing.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
441. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
441. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
910. KÄTHE-KRUSE FLICKDOCKA. Tyskland, 1920-30-tal.
910. KÄTHE-KRUSE FLICKDOCKA. Tyskland, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
911. KÄTHE-KRUSE FLICKDOCKA. Tyskland, 1920-30-tal.
911. KÄTHE-KRUSE FLICKDOCKA. Tyskland, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
630. FAT, tenn av Carl Gustaf Malmborg, verksam i  Stockholm (1767-1806).
630. FAT, tenn av Carl Gustaf Malmborg, verksam i Stockholm (1767-1806).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
723. CIGARETTETUI, silver. Moskva 1874.
723. CIGARETTETUI, silver. Moskva 1874.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
86. CIGARETTSKIN, silver. CG Hallberg Stockholm 1944.
86. CIGARETTSKIN, silver. CG Hallberg Stockholm 1944.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
450. FLASKA, glas 1700/1800-tal.
450. FLASKA, glas 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
603. FOHUNDAR, ett par. Elfenben. Kina 1900-tal.
603. FOHUNDAR, ett par. Elfenben. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
54. KIMONOS, 2 st, Japan, 1900-talets början.
54. KIMONOS, 2 st, Japan, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
214. GRÖTSKÅL med LOCK,  tenn, 1700/1800-tal.
214. GRÖTSKÅL med LOCK, tenn, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
341. SKÅLFAT, porslin, Kina Yongcheng (1723-35).
341. SKÅLFAT, porslin, Kina Yongcheng (1723-35).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
466. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxistil.
466. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxistil.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
516. DRÄKTSMYCKE/COLLIER, silver med röda pastestenar. 1800-tal.
516. DRÄKTSMYCKE/COLLIER, silver med röda pastestenar. 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
634. SKÅL, porslin. Kangxi-stil sen Qing dynasti.
634. SKÅL, porslin. Kangxi-stil sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
118. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
118. TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
300. LJUSSTAKER, ett par. Cloisonné. Kina 1900-tal.
300. LJUSSTAKER, ett par. Cloisonné. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
60. SERVERINGSVAGN, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
60. SERVERINGSVAGN, Sverige/Finland, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
97. TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
97. TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
449. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
449. TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
88. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
88. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
370. KARAFF med PROPP samt MUGGAR,  ett par, glas. 1800-talets början.
370. KARAFF med PROPP samt MUGGAR, ett par, glas. 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
91. KARAFFER med PROPP, 2 st samt KANNOR, ett par, glas, 1800-tal.
91. KARAFFER med PROPP, 2 st samt KANNOR, ett par, glas, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
38. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-1795).
38. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
159. KAROTT med LOCK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
159. KAROTT med LOCK, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
698. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
698. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
6. Lars Lerin, "Kust".
6. Lars Lerin, "Kust".
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
422. Louis Julius Asher Efter, Flicka vid piano.
422. Louis Julius Asher Efter, Flicka vid piano.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
397. Peter Adolf Hall Efter, Grevinna d'Egmont.
397. Peter Adolf Hall Efter, Grevinna d'Egmont.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
293. PIPSTÅNKA, allmoge, 1800-tal.
293. PIPSTÅNKA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
297. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
297. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
616. KANNA, tenn, Johan B Sundberg, Göteborg (1781-1812).
616. KANNA, tenn, Johan B Sundberg, Göteborg (1781-1812).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
279. STOP, 2 st, tenn. Gottlob F Bauman, Hudiksvall (1789-1826/31).
279. STOP, 2 st, tenn. Gottlob F Bauman, Hudiksvall (1789-1826/31).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK