Bukowskis Julauktion S195

902 föremål
940. GAMA BRANDBIL 260 samt BÄRGNINGSBIL 265, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
969. PARTI LEYLA och PLASTINOL, 18 delar, Tyskland, 1940-50-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
509. NÄVERJOLLE, allmoge. Järvsö, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
211. ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
401. STÅNKA, allmoge. Hälsingland, märkt 1824.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
828. ARMRING, sterling silver, Tiffany & Co, 2001.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
915. LEKSAKSSPIS. J & C.C BOLINDERS M.W.A.B.,
1900-talets första del.
915. LEKSAKSSPIS. J & C.C BOLINDERS M.W.A.B., 1900-talets första del.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
304. FÅTÖLJ. Carl Malmsten & Yngve Ekström, "Caryngo", Swedese.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
111. TAKARMATUR, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
438. SKÅL, jade, Qing dynastin.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
627. DALAHÄST, allmoge,Dalarna tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
830. SVEPASK, allmoge, Norge, 1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
105. ÖLGÅS, allmoge. Norge sannolikt 1700-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
646. ÖRHÄNGEN, 2 par. 18k guld.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
939. YONEZAWA DUMP TRUCK samt MS MAGIRUS LASTBIL, Japan/Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
482. KRUS, fajans och tenn 1700-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
706. USCHEBTI, fajans, troligen 21 dynastin, Egypten 1070-945 f Kr.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
213. GUDOM, brons, Egypten sentid ca 664-331 f Kr.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
614. CHAMPEGNESTRUTAR, 3+2 st, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
218. SKÅP, s k medicinskåp, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
937. JNF MERCEDES 300, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
539. KOPPAR med FAT, ett par, emalj på koppar, Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
138. VINKYLARE, koppar. Barockstil.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
704. RING, carréslipade rubiner.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
444. POLYPHON SPELDOSA,
444. POLYPHON SPELDOSA,
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
524. ÖRHÄNGEN, guld med odlade sötvattens pärlor.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
948. ARNOLD BENSINSTATION, Tyskland, ca 1955.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
522. FRANCE & DAVERKOSEN
Soffbord, Danmark, 1950-60-tal.
522. FRANCE & DAVERKOSEN Soffbord, Danmark, 1950-60-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
907. DAMDOCKA, Tyskland, ca 1870-80. Sk "China-Head".
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
917. BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
464. OKÄND KONSTNÄR 1800-talets första hälft. Gouache.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
229. PALL, Josef Frank Svenskt Tenn modell 1034.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
150. TALLRIKAR, 4 (2+1+1), porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
933. ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
934. ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
237. VAS, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
398. MUGG, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
327. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
487. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
376. MUGG, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
644. FAT, majolika. Italien 17/1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
756. VINKYLARE, pläter, 1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
379. REMMARE, 6 st, glas 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
590. GRÄDDKANNA, silver. A. Zethelius, Stockholm 1827.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
119. FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
Utropspris
2 500 - 3 500 SEK
388. TALLRIKAR, 2 st, tenn. J.G.Ryman samt E.P.Krietz, Sthlm 1775 resp 1755.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
594. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
971. PARTI CORGI TOYS, 6 delar, England, 1960-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
785. HÄNGE, kors med briljantslipade diamanter och smaragder.
Klubbat pris
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
935. GÜNTHERMANN BRANDBIL, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
701. SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
557. SNUSHUNDAR, 2 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
675. SNUSHUNDAR,  2 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
92. KISTA, allmoge. Norrbotten. Invändigt daterad 1808.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
753. Empiredam.
753. Empiredam.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
252. SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
661. RENÉ LALIQUE Vas, "Acacia", Frankrike 1921-25.
Klubbat pris
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
331. ASK med LOCK, porslin. Song (960-1279).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
358. KENDI, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
203. BORDSLAMPA, för tre ljus. Empirestil.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
708. KAFFEKANNA, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1735-95).
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
419. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
683. PENSELSTÄLL, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
189. BONADSMÅLNING. Småland, Sunnerboskolan, ca 1800.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
378. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1794.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
451. SNUSHUND, allmoge, Sverige 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
222. HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1797.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
136. PRYDNADSTUPPAR, 2 st, Italien 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
67. GLAS, 12 st, 1800-tal.
67. GLAS, 12 st, 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
923. FLEISCHMANN SLOTT med SVAN, Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
168. Jean Tinguely, Abstrakt komposition.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
164. Lars-Erik Falk, Utan titel.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
96. REMMARE, 11 st, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
909. TRÄDOCKA, 1800-tal.
909. TRÄDOCKA, 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
355. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, Marolinis period omkring 1800.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
660. TERRIN, porslin. Meissenmodell, ca 1900.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
130. BUDDHA, brons. Sydostasien, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
126. FAT, 2 st, porslin. Qing dynsatin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
506. SKÅLFAT, porslin, Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
446. SALTKAR, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
518. VINKYLARE, mässing. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
543. TALLRIKAR, 3 st, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
320. TALLRIKAR, 7 st porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
541. PENSELBAD, malakit. Sen Qing dynasti ( 1644-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
556. FAT, fajans Hans Hedberg, Biot Frankrike.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
721. FIGUR, svartpatinerad brons. Meiji, Japan.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK