Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
540. FIGURINER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
540. FIGURINER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
678. VÄVNAD. Rölakan. 117 x 169. Signerad BR Wiklund.
678. VÄVNAD. Rölakan. 117 x 169. Signerad BR Wiklund.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
172. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi-stil.
172. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi-stil.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
703. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
703. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
761. SKÅL, porslin. Qing dynastin, med sigillmärke i underglasyrblått.
761. SKÅL, porslin. Qing dynastin, med sigillmärke i underglasyrblått.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
266. KREDENSFAT, majolika. Historismus, Pallisys art.
266. KREDENSFAT, majolika. Historismus, Pallisys art.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
249. FAT, fajans. Trol Kellinghusen 1700-tal.
249. FAT, fajans. Trol Kellinghusen 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
747. Miniatyrer, 3st.
747. Miniatyrer, 3st.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
3. SKRIN, allmoge. Jämtland. Invändigt märkt 1815.
3. SKRIN, allmoge. Jämtland. Invändigt märkt 1815.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
568. FAT, porslin. Qing dynastin.
568. FAT, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
588. Einar Nerman, Hovdam.
588. Einar Nerman, Hovdam.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
276. Einar Nerman, Stjärngosse.
276. Einar Nerman, Stjärngosse.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
720. Einar Nerman, Dalapar.
720. Einar Nerman, Dalapar.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
665. KALLSKÅL, tenn, Gottlob F Bauman, Hudriksvall (1789-1826/31).
665. KALLSKÅL, tenn, Gottlob F Bauman, Hudriksvall (1789-1826/31).
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
325. Einar Nerman, Julklappar.
325. Einar Nerman, Julklappar.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
821. RING, Rey Urban, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.14 ct.
821. RING, Rey Urban, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.14 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
822. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, i form av hjärta.
822. HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
797. RING, guld med fasetterad smaragd.
797. RING, guld med fasetterad smaragd.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
788. ÖRHÄNGEN, clips.
788. ÖRHÄNGEN, clips.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
330. MAGNUS DAHLBÄCK, olja på uppklistrad duk, Utan titel.
330. MAGNUS DAHLBÄCK, olja på uppklistrad duk, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
615. SKYLTFIGUR. 1940-50-tal.
615. SKYLTFIGUR. 1940-50-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
467. RING, fasettslipad turmalin med briljantslipade diamanter.
467. RING, fasettslipad turmalin med briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
833. RING, blå topas med briljantslipade diamanter. Vikt 14 gr.
833. RING, blå topas med briljantslipade diamanter. Vikt 14 gr.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
584. RING, odlad pärla och briljantslipade diamanter.
584. RING, odlad pärla och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
938. JNF LASTOMATIC LASTBIL, Tyskland, ca 1950.
938. JNF LASTOMATIC LASTBIL, Tyskland, ca 1950.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
595. POKALGLAS, glas. Simon Gate, Orrefors 1929.
595. POKALGLAS, glas. Simon Gate, Orrefors 1929.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
63. BROSCH, safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 0,60 ct.
63. BROSCH, safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 0,60 ct.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
490. MINIATYRKAFFEKANNA, koppar, 1700/1800-tal.
490. MINIATYRKAFFEKANNA, koppar, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
219. SNUSHUNDAR, 4 st, 1800/1900-tal.
219. SNUSHUNDAR, 4 st, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
286. VINKYLARE, koppar. Barockstil, 1800-tal.
286. VINKYLARE, koppar. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
77. HÄNGSMYCKE, korsformat hänge med briljantslipade diamanter, tot. 0.06 ct.
77. HÄNGSMYCKE, korsformat hänge med briljantslipade diamanter, tot. 0.06 ct.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
26. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna, 1700-talets slut.
26. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
44. FIGURGRUPP, porslin. Christian Thomsen, Konglig dansk.
44. FIGURGRUPP, porslin. Christian Thomsen, Konglig dansk.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
501. FAT, porslin. Frankenthal, Paul Hannong (1755-9).
501. FAT, porslin. Frankenthal, Paul Hannong (1755-9).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
649. RÖKELSEKAR, grön sten. Troligen sen Qing dynasti.
649. RÖKELSEKAR, grön sten. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
920. STEIFF ANKOR, 2 st. Tyskland, 1920-tal.
920. STEIFF ANKOR, 2 st. Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
597. Empire herre.
597. Empire herre.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
369. SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
369. SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
344. SKULPTURER, ett par, 1900-tal.
344. SKULPTURER, ett par, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
483. ENARMAD BANDIT, "Sega Bonus Jackpot" 1900-talets andra hälft.
483. ENARMAD BANDIT, "Sega Bonus Jackpot" 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
932. DISTLER PORSCHE ELECTRO MATIC 7500, Tyskland, 1950-tal.
932. DISTLER PORSCHE ELECTRO MATIC 7500, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
513. VAS, porslin. Kina.
513. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
727. BÄGARE, silver. Johan Söderdahl, Söderköping 1778.
727. BÄGARE, silver. Johan Söderdahl, Söderköping 1778.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
712. BÄGARE, silver. Erik Granroth, Sala 1746.
712. BÄGARE, silver. Erik Granroth, Sala 1746.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
338. TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
338. TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
98. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
98. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
302. JOSEFINE DAVIDSSON
Lockdosa med sked, 2004, sterling.
302. JOSEFINE DAVIDSSON Lockdosa med sked, 2004, sterling.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
635. RING, Erik Johansson och Christina Zachrisson, Arvika 1998.
635. RING, Erik Johansson och Christina Zachrisson, Arvika 1998.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
337. RING, handgjord med infattad sötvattenspärla. Vikt 18,9 g.
337. RING, handgjord med infattad sötvattenspärla. Vikt 18,9 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
128. ROCK. Broderat siden. Längd 134 cm. Kina omkring 1900.
128. ROCK. Broderat siden. Längd 134 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
90. AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.
90. AKVARELLER, ett par, Kina 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
577. Örjan Wikström, Interiör med figurer.
577. Örjan Wikström, Interiör med figurer.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
241. MATTA. Semiantik Baotou. 175,5 x 198 cm.
241. MATTA. Semiantik Baotou. 175,5 x 198 cm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
291. TERRIN MED LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
291. TERRIN MED LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
390. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
390. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
437. FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
437. FAT, keramik. Yuan/Ming dynastin.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
396. SKÅL, keramik. Tang dynastin.
396. SKÅL, keramik. Tang dynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
609. VASER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
609. VASER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
582. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti.
582. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
66. SKÅL, PENSELSTÄLL samt VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
66. SKÅL, PENSELSTÄLL samt VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
737. Porträtt av rysk officer.
737. Porträtt av rysk officer.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
654. ETSNING i RAM, Directoirstil, Ryssland, 1800-tal.
654. ETSNING i RAM, Directoirstil, Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
456. FLASKA, tenn. Otydliga stämplar.
456. FLASKA, tenn. Otydliga stämplar.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
225. Sigfrid Ullman, "Den grå kannan".
225. Sigfrid Ullman, "Den grå kannan".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
534. Antik studie.
534. Antik studie.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
74. VITRINSKÅP. Louis XVI-stil. 1900-tal.
74. VITRINSKÅP. Louis XVI-stil. 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
199. BORD, Kina 1800/1900-tal.
199. BORD, Kina 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
448. Robert Motherwell, Utan titel.
448. Robert Motherwell, Utan titel.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
72. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
72. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
772. FIGURIN, blance de chine. Qing dynastin.
772. FIGURIN, blance de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
113. BONADSMÅLNING, allmoge. Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
113. BONADSMÅLNING, allmoge. Sunnerboskolan, Småland. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
924. STEVENS & BROWN VELOCIPED, USA, 1800-talets senare del.
924. STEVENS & BROWN VELOCIPED, USA, 1800-talets senare del.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
363. PRAKTFAT, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
363. PRAKTFAT, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
405. SKÅL, lergods. Persien, möjligen 1200-tal.
405. SKÅL, lergods. Persien, möjligen 1200-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
671. SOLUR, kalksten 1700-tal.
671. SOLUR, kalksten 1700-tal.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
754. YTTERFODER, porslin. Sen Qing.
754. YTTERFODER, porslin. Sen Qing.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
610. LJUSSTAKAR, ett par. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
610. LJUSSTAKAR, ett par. Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
386. Lars-Erik Falk, Modulrelief B33.
386. Lars-Erik Falk, Modulrelief B33.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
476. MATTA. Old Silke Ghom. 205 x 139 cm.
476. MATTA. Old Silke Ghom. 205 x 139 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
514. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qing dynasti.
514. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
633. Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben.
633. Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
709. TALLRIKAR, 6 st, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
709. TALLRIKAR, 6 st, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
763. FIGURIN, porslin, Kina,  Kangxistil, Qing dynastin 1800-tal.
763. FIGURIN, porslin, Kina, Kangxistil, Qing dynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
906. BISKVIFLICKDOCKA. Sannolikt Frankrike. 1900-talets första del.
906. BISKVIFLICKDOCKA. Sannolikt Frankrike. 1900-talets första del.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
903. BISKVIFLICKDOCKA. Kämmer & Reinhardt/Simon & Halbig 117N, Tyskland ca 1916.
903. BISKVIFLICKDOCKA. Kämmer & Reinhardt/Simon & Halbig 117N, Tyskland ca 1916.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
201. LJUSSTAKE, tenn. L.F.Fahlander, Hudiksvall 1761-89. Rokoko.
201. LJUSSTAKE, tenn. L.F.Fahlander, Hudiksvall 1761-89. Rokoko.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
711. Viktor Malmberg, Kvinna med krus.
711. Viktor Malmberg, Kvinna med krus.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
434. MATTA. Semiantik Kaukas. 150,5 x 87,5 cm.
434. MATTA. Semiantik Kaukas. 150,5 x 87,5 cm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK